اشتراک امنیت
مرکز امنیت و‌ رخدادهای‌ سایبری | APK

نقش 5G در تحول عملكرد و امنيت شبكه

5G

شبکه 5G تحول بسیار بزرگی در دنیای دیجیتال ایجاد کرد، از کسانی که در امنیت سایبری و حفاظت از اطلاعات کار می‌کنند، خواسته شده در مورد چگونگی رفع نیازهای فضای بی‌ثبات و دائما در تغيير دنيای ديجيتال به رهبران IT مشاوره دهند. از آن جا كه استفاده از دستگاه‌ها و بازارهای اينترنت اشيا يا IoT، افزايش قابليت Mobility يا تحرك‌پذيری و  پياده‌سازی‌‌‌های رو به پيشرفت Cloud و Edge، شبكه‌ها را بيش از پيش توسعه داده است، يكپارچه‌سازی امنيت و شبكه برای حفاظت كارآمدتر در مقابل تهديدات ضروری است.

تسریع روندها و 5G  برای عملکرد و امنیت شبکه

مدت‌‌هاست که به سازمان‌ها در خصوص خطرات رويكرد امنيتی تدريجی که ممكن است خلاهايی در زمینه حفاظت ايجاد كند، هشدارهايی داده شده است. همچنین به آن‌ها هشدار داده شده که فقدان یک استراتژی جامع و منسجم در تحول دیجیتال به همراه یک راه‌حل امنیتی یکپارچه، چالش‌های طولانی‌مدتی ایجاد می‌کند. اين هشدارها همگی مربوط به قبل از زمان همه‌گيری  بیماری کرونا هستند.

با ورود COVID-19 به ميدان، نیروهای کار در سراسر جهان بدون آن كه چندان هشداری دريافت كنند، به ساختار دوركاری منتقل شدند. این بدان معناست که ابعاد و مقياس شبکه‌هایی که از قبل در وضعیت نامطلوبی قرار داشتند حتی افزايش يافته تا تداوم كسب‌وكار حفظ شود. نیاز به چنین توسعه سریعی بدین معناست که بسیاری از كسب‌وكارها امنيت را مسئله‌ای فرعی تلقی كرده و به آن توجه كافی نداشته‌اند.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی امنیت شبکه و SOC/SIEM در کشور


با این حال، این توسعه سریع شبکه را كمتر می‌توان سيری به حيطه‌های ناشناخته به حساب آورد و بيشتر حكم تسريع روندهای سابق رادارد. اكنون با ورود 5G به ميدان، چالش‌های امنيتی بيشتری خود را نشان داده‌اند، به علاوه، بسیاری متوجه نيستند كه ممكن است در برابر تغييرات پيش‌رو آمادگی لازم را نداشته باشند.

5Gای که بسیاری از شرکت‌ها با آن آشنایی دارند، پهنای باند كمی دارد و به طور کلی زیر شش گیگاهرتز است و این شناخت كاملا با آن چه در عرصه ظاهر می‌شود، تناقض دارد.، تلفن‌های هوشمند جديد می‌توانند از پهنای باند  5Gدر سطح عملكرد 24 گيگاهرتز و بالاتر استفاده كنند. این ويژگی برخی الزامات عملكرد شبكه در Edge را هم برای دستگاه‌ها و هم برنامه‎‌های كاربردی اساسا تغيير داده و نيز به منظور مانيتورينگ و مديريت سطح جديد عملكرد، به زيرساخت‌های امنيتی مناسب نياز خواهد داشت.

انتظار می‌رود اين 5G  جدید به همه‌ چيز، از شبکه‌های تولیدی و انرژی گرفته تا وسایل نقلیه اتومات و برندهای مصرفی، سرعت و قدرت ببخشد. كسب‌وكارهايی که خود را از پيش برای این تغییر آماده نمی‌کنند، با مسائلی نظير تأخیر و كاهش شديد تجربه‌های كاربران مواجه می‌شوند و در نهايت عقب می‌مانند.

تقاضا در شبکه‌ها به ویژه در Edge به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد وهمزمان افزایش پیچیدگی، نیازهای امنیتی در حال پيشرفتی در پی خواهد داشت. اما صرف افزودن امنیت در صدر شبكه ممكن است  Bottleneck‌هايی ایجاد کند. نکته اصلی يافتن روشی برای افزایش ایمنی قابلیت های شبکه به نحوی است که تجربه کاربر را تحت تأثیر قرار ندهد.

دو رویکرد در مقابل چالش‌های 5G

روش اول پياده‌سازی امنیت در سطح Carrier تكنولوژی  5Gمی­باشد، رويكرد دوم به تمرکز بر امنیت Edge نياز دارد؛ چرا كه درEdge، تكنولوژی 5G يا به عنوان اتصال Backup و يا به عنوان اتصال اصلی مورد استفاده قرار می‌گيرد. استفاده از 5G به عنوان اتصال اصلی در حال افزايش است. در هر دو رويكرد، Edge نيازمند عملكرد AI-predictive و ASIC-accelerated است. به طور کلی Edge Cloud، حتی اگر 5G در اولويت آن قرار نگرفته باشد، به سطوح جدیدی از امنیت بسیار بهینه‌شده نیاز دارد.

اكنون شبکه‌های ترکیبی پیچیده مجموعه‌ای از Cloudها و ديتاسنترها را در بر می‌گیرند و برای کنترل بار به تجهیزات مجازی و فایروال‌هاي بیشتری نیاز دارند. اگرچه 5G به تراکنش‌ها و برنامه‌های كاربردی سرعت می‌بخشد، شرايط را برای حملات سایبری سریعتر نيز فراهم می‌كند. مدیریت صحیح نیازمند تداوم بسيار در Policyهای امنیتی و استراتژی پياده‌سازی است.

امروزه 5G  فرصت کسب درآمد از طریق اپراتور به ميزان حدود 5 ميليارد دلار فراهم كرده است. پیش‌بینی می‌شود این رقم تا سال 2025 به ميزان حيرت‌انگيز‌ 357 میلیارد دلار برسد که نشان‌دهنده تغییر قابل توجهی در نحوه و محل استفاده از 5G است. بنابراین، رفع نیازهای عملکردی و امنیتی 5G برای هر شرکتی كه به دنبال دوام آوردن و بقاست، ضروری خواهد بود.

در حال حاضر بسیاری از سازمان‌ها این قابلیت را ندارند. علاوه بر این، استراتژی‌های قبلی، يعنی جست‌وجوی بهترين نوع  دستگاه‌ها به این معنی است که بسیاری از سازمان‌ها، تنظيمات امنيتي قديمی‌ای دارند كه از زيرساخت‌های بسيار پيچيده‌ای ايجاد شده است كه مديريتشان روز به روز دشوارتر مي‌شود. مطمئناً پياده‌سازی‌های لحظه آخری در پی پاندمي كمكي به رفع مشكلات نكرده‌  است. افزودن 5G در صدر چنین معماری‌هایی احتمالاً مسئله را پیچیده کرده و منجر به مشکلات و آسیب پذیری‌های زیادی خواهد شد.

راه‌حل‌ها ديگر كارساز نيستند. اکنون زمان آن فرا رسیده است که سازمان‌ها استراتژی‌های امنیتی شبکه 5G  منسجم و جامع را به کار گیرند. اما آن‌ها باید سریع عمل کنند زیرا نیازهای دنیای 5G فقط از همين نقطه ايجاد مي‌شود و  تكنولوژي 6G كمتر از يك دهه با ما فاصله دارد.

پکیج آموزشی VMware NSX شرکت APK