اشتراک امنیت
مرکز امنیت و‌ رخدادهای‌ سایبری | APK

10 راهکار امنیتی برای جلوگیری حملات سایبری در سال 2021

راهکار امنیتی برای جلوگیری حملات سایبری در سال 2021

در سال 2020 سازمان‌ها افزایش شدیدی از مخرب­ترین انواع باج‌افزارها و Botnetها که تهدیدات را به دستگاه‌های IoT رساندند، تجربه کردند. در این حین با مجموعه‌ی شوکه‌کننده‌ای از دگرگونی‌های دیجیتالی، ترس در مورد هک‌های کشوری، حملات سایبری و همچنین خبرهایی در مورد شکاف‌هایی در امنیت Cloud نیز مواجه شدند.

مبارزه با تهدیدات و حملات سایبری سال گذشته بسیار چالش‌برانگیز بود و هکرها همچنان درحال ایجاد شیوه‌های حمله‌ی جدیدی برای سال 2021 هستند. سازمان‌هایی که می‌خواهند استراتژی امنیت سایبری خود را مجدداً تنظیم کنند و برای مسیرِ پیشِ رو برنامه‌ریزی کنند، باید منابعی را که به تصمیمات سایبری آن‌ها کمک می‌کند، بشناسند. برنامه‌ریزی و اجرای قدرتمند این برنامه‌ها می‌تواند از اینکه سازمان‌ها ضررهایی را درزمینه‌ی بهره‌وری و مشتری و کاهش درآمد تجربه کنند، پیشگیری نماید.

بیشتر بخوانید: مرکز عملیات امنیت SOC چیست و در مقابله با حملات سایبری چه اهمیتی دارد

راهکارهای امنیتی در مقابل حملات سایبری

  1. سازمان‌ها باید ده شیوه‌ی برتر را برای متوقف کردن حملات سایبری پیچیده و تهدیدات مداوم پیدا کنند. باید به تجزیه‌و‌تحلیل متخصصان رجوع کنیم تا ببینیم وقتی می‌خواهیم پیشگیری از تهدیدات به‌صورت Real-Time، بررسی تهدیدات مشترک، تنظیم مدیریت یکپارچه، امنیت Cloud و غیره را بدست آوریم باید به دنبال چه چیزی باشیم. با استفاده از یک راهنما برای امنیت سایبری می‌توان یک معماری امنیتی قدرتمند را ایجاد کرد که به سازمان‌ها کمک می‌کند در مقابل تهدیدات امروز و آینده از خود دفاع کنند.
  2. سازمان‌ها برای شناخت Vendorها، می‌توانند اطلاعات Vednor و محصولات آن را از همکاران و دیگر سازمان­ها بگیرند. همکاران هر سازمان می‌توانند دیدگاه‌های بدون تعصب خود را در مورد کارآمدترین راهکارهای امنیتی ارائه دهند. پس باید نظر آن‌ها را در مورد محصولات مختلف جویا شد.
  3. کلماتی که در زمانی خاص در حوزه‌ی امنیت سایبری پرتکرار می‌شوند، می‌توانند متخصص‌ترین افراد را نیز گیج کنند. افراد زیادی هنوز نمی‌دانند فرق Edge Computing با Fog Computing چیست. نباید اجازه داد کلمات یا مفاهیم کوتاه‌مدت سرعت سازمان را کم کنند. Cyber Talk دائماً فهرست واژگان امنیت سایبری و تعاریف آن‌ها را به‌روزرسانی می‌کند. برای دریافت آخرین واژگان کلیک کنید.
  4. افزایش کار به صورت Remote که اخیراً رخ داده است، همراه با افزایش اندک تعداد رسوایی‌های سایبری مربوط به تجارت الکترونیک، وضعیت امنیت تجارت الکترونیک را تغییر داده است. یک استراتژی جدید برای تجارت الکترونیک نه‌تنها هکرها را دور نگه می‌دارد، بلکه می‌تواند در فروش، کسب سهم بیشتری از بازار و حفظ کاربران مفید واقع شود.
  5. با پیشرفت وضعیت جدید بیماری کووید 19، سازمان‌ها حجم بسیار زیادی از داده‌های مربوط به سلامت کارکنان را جمع‌آوری می‌کنند. اگر سنجش‌های دمای بدن در جای اشتباهی قرار بگیرند یا استفاده‌ی غلطی از آن‌ها شود، می‌توانند برای سازمان‌ها تبعات قانونی داشته باشند. پس سازمان‌ها باید بدانند که چطور می‌توانند در این شرایط از داده‌های خود محافظت کنند.
  6. حفاظت از شعب سازمان، دیتاسنترها، ساختمان‌های اصلی و زیرساخت Cloud حیاتی است. سازمان‌ها می‌توانند باقدرت دادن به یک تیم امنیت سایبری برای پیاده‌سازی SD-WAN، کسب‌و‌کار خود را متحول کنند و متوجه شوند که چطور می‌توانند آن را در معماری کسب‌و‌کار خود وارد و از حملات سایبری جلوگیری نمود. این مقاله در رابطه با این اطلاعات مفید است.
  7. تهدیدات باج‌افزارها افزایش زیادی داشته‌، سازمان‌هایی که استراتژی‌های باکیفیتی برای کاهش خطر دارند شاید بتوانند حملات سایبری را خنثی کنند. شرکت Mattel توانست در این رابطه به موفقیت­هایی دست یابد، اما اکثر سازمان‌ها در برخی حملات  نرم‌افزاری تسلیم می‌شوند و عواقب آن را می‌پذیرند. هدف سازمان‌ها باید نتایجی بهتر از حد متوسط باشد و باید نگاهی دوباره به استراتژیک ریسک باج‌افزار خود انداخته و مقالات مفید را بطور مداوم مطالعه نمایند.
  8. ممکن است سازمان‌ها ندانند که باید به چه کسی اعتماد کنند. مهندسین شرکت Check Point و مهندسان دیگر شرکت­ها نظرات خود را در مورد صنایع مختلف و انواع ریسک‌های سایبری در وبینارهای آموزنده به اشتراک گذاشته‌اند.
  9. همانطور که استفاده از سرویس Cloud همه‌گیر شده، اما می‌تواند موجب ضعف امنیتی نیز بشود. این امر به‌خصوص برای ارتباطات Cloudی درست است که شامل دستگاه‌های IoT باشند. سازمان‌ها باید امنیتی را برای Cloud اتخاذ کنند که توانایی دیدن، مدیریت و اعتماد به آن را داشته باشند.   

سازمان‌ها باید ایده‌های خود را پرورش دهند و برای برنامه‌ریزی امنیت سایبری در سال 2021 و فراتر از آن، رویکردی مبتنی بر نتیجه را اتخاذ کنند. آن‌ها همچنین باید از بینش‌ها و دانش متخصصان استفاده کرده تا جدیدترین و بهترین نوع معماری امنیت سایبری را در برابر حملات سایبری اتخاذ نمایند که بتواند مناسب نیازهای سازمان‌شان باشد.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی امنیت شبکه و SOC/SIEM در کشور


پکیج آموزشی VMware NSX شرکت APK