اشتراک امنیت
مرکز امنیت و‌ رخدادهای‌ سایبری | APK

یک سوم سرورهای مجازی، Zombie هستند

به نظر می‌رسد که نگهداری سرورهای مجازی در حالت غیرفعال بیش از نگهداری سرورهای فیزیکی در شرایط مشابه، هزینه دارد.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که 25 درصد از سرورهای فیزیکی و 30 درصد از سرورهای مجازی در طی 6 ماه گذشته هیچگونه فعالیتی نداشته‌اند.

بدون‌ استفاده ماندن سرورهای فیزیکی که اصطلاحا Zombie نامیده می‌شوند، مشکلی شناخته شده می‌باشد. طبق مطالعات پیشین، تعداد سرورهای فیزیکی بدون استفاده‌ی سازمان‌ها به طور معمول حدود 20 تا 30 درصد بوده‌است اما در تحقیق اخیر، سرورهای مجازی نیز در نظرگرفته شده‌اند که احتمالا هزینه‌ی زیادی به واحدهای‌ IT سازمان‌ها وارد می‌آورند.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی امنیت شبکه و SOC/SIEM در کشور


از دلایل بالا بودن هزینه‌ی نگهداری این سرورها می‌توان به پرداخت هزینه‌ی Licensing سرورهای مجازی و نرم‌افزارهای مورد پشتیبانی آنها اشاره نمود.

طبق تحقیقات Jonathan Koomy، محقق دانشگاه استنفورد و Jon Taylor عضو موسسه‌ی مشاوره‌ای‌ Anthesis Group، غیرفعال نکردن و Patch نشدن سرورهای غیرفعال (از هر دو نوع فیزیکی و مجازی) ریسک‌های امنیتی نامطلوبی را نیز به همراه می‌آورد.

Koomey و Taylor برای انجام این تحقیق از داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط TSO Logic (ارائه‌دهنده‌ی نرم‌افزار در حوزه‌ی انرژی) استفاده نموده‌اند و حدود 16 هزار سرور را در 10 دیتاسنتر مورد بررسی قرار دادند. لازم به ذکر است که تحقیق پیشین 30 درصد از تمامی سرورهای فیزیکی را غیرفعال اعلام کرده بود که کاهش این میزان به 25 درصد را می‌توان به بیشتر شدن سرورهای مورد آزمایش نسبت داد.

به اعتقاد Taylor، هزینه‌ی اداره‌ی سیستم‌های غیرفعال به عواملی همچون عمر سیستم‌ها، میزان استهلاک و میزان استفاده‌ از منابع سرمایه‌گذاری‌شده یا به طور خلاصه مقدار اتلاف در انرژی مصرفی بستگی دارد.

وی هزینه‌ی نگهداری سرورهای مجازی را با توجه به هزینه‌ی Licensing سرورهای مجازی و License‌ نرم‌افزارهای مربوطه بسیار بالا دانسته و معتقد است که بسیاری از هزینه‌های عملیاتی بیهوده هدر می‌روند. این مشکل از آنجایی به وجود می‌آید که مدیران IT بر اساس توانایی در کنترل مناسب هزینه‌ها ارزشیابی نمی‌شوند.

Leon Kappelman، استاد دانشگاه North Texas در زمینه‌ی سیستم‌های اطلاعاتی، مهمترین اصل برای ارائه‌دهندگان منابع IT را دسترس‌پذیری می‌داند.

Kappelman که در این مطالعات حضور نداشته‌ معتقد است که باید دلایل باقی‌ماندن چندین ماهه‌ی سرورها در حالت غیرفعال را بررسی نمود که یکی از این عوامل می‌تواند مربوط به پشتیبان‌گیری به خصوص به منظور تامین تقاضاهای مقطعی باشد.

به اعتقاد وی، این موضوع به مشکلی اساسی اشاره دارد که همواره در منابع IT اتلاف انرژی و سرمایه وجود داشته‌است.

پکیج آموزشی VMware NSX شرکت APK