اشتراک امنیت
مرکز امنیت و‌ رخدادهای‌ سایبری | APK

هک شدن فایل های ISO سیستم عامل Linux Mint 17.3

امروزه خبرهای بدی در مورد Linux Mint به گوش می ‌رسد. اخیرا Clem به ‌عنوان عضوی از انجمن Linux Mint اعلام نموده است که Linux Mint در ۲۰ فوریه ۲۰۱۶ هک شده است. بله! درست شنیدید!

این موضوع برای کسانی که MD5 hash را از نظر اصل یا هک بودن فایل های دانلودی خود بررسی نمی کنند، درس بزرگی خواهد بود.

اگر Linux Mint 17.3 را در ۲۰ فوریه ۲۰۱۶ به بعد دانلود کرده ‌اید، احتمال دارد Linux Mint شما از نوع هک شده باشد. جهت اطمینان از صحت کارکرد این برنامه، می ‌توان با استفاده از MD5 hash که توسط تیم Linux Mint برای Linux Mint 17.3 ارائه ‌شده است، آنرا بررسی نمود.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی امنیت شبکه و SOC/SIEM در کشور


  • نحوه بررسی فایل های ISOی آلوده و سالم

به ‌راحتی می ‌توان با بررسی MD5 hash از هک شدن ISO دانلودی مطلع شد. جهت انجام این کار، به سادگی مراحل زیر را از طریق ترمینال انجام دهید.

ترمینال و CD را باز کنید و از طریق دایرکتوری وارد Linux Mint 17.3 ISO شوید. دستور زیر را به دنبال ISO تایپ کنید:

linux mint
اگر MD5 موجود در ISO شما با امضاهای معتبر زیر مطابقت داشت، ISO شما اصل بوده و بدون هیچ مشکلی می توانید از آن استفاده کنید؛ در غیر این صورت از نوع هک شده است و باید بلافاصله حذف گردد. اگر آن را بر روی CD یا Write ,DVD کرده‌اید، دیگر از آن استفاده نکنید. اگر USB ای باقابلیت Boot شدن ایجاد کرده‌اید، فرمتش کنید!

linux mint

هر فایل آسیب ‌دیده‌ ای که در یک محیط خارجی قرارگرفته است، باید حذف گردد. اگر دانلود صورت گرفته و فایل آسیب‌دیده بر روی کامپیوتر نصب‌شده باشد، کاربران باید از هرگونه اطلاعات شخصی، کپی پشتیبان تهیه کنند و سیستم ‌عامل را از روی یک فایل دانلودی سالم مجددا نصب نمایند.

علاوه بر موارد فوق Lefebvre نیز اعلام نموده است: پایگاه داده Linux Mint نیز در حین نفوذ هکرها، در دسترس قرارگرفته بود. بنابراین، از اعضای انجمن درخواست شده تا رمزعبور خود را علاوه بر این سایت، بر روی تمامی سایت ها تغییر دهند و از یک کلمه عبور یکسان برای تمامی آن ‌ها استفاده نکنند.

پکیج آموزشی VMware NSX شرکت APK