اشتراک امنیت
مرکز امنیت و‌ رخدادهای‌ سایبری | APK

روش جدید مقابله با باج‌افزارها، به کمک No More Ransom

شرکت‌های Intel و Kaspersky Lab و همچنین پلیس بین‌الملل، به کاربران کمک می‌نمایند تا داده‌ها‌ی رمز شده خود توسط هکر‌ها را، به صورت رایگان بازیابی نمایند.

باج‌افزار(Ransomware) یکی از انواع بدافزارهای موجود در فضای اینترنت می‌باشد که با حمله‌ به فایل‌های کاربر، آن‌ها را رمزگذاری نموده و برای دسترسی به آن‌ها درخواست پرداخت مبلغی پول می‌نماید. دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها و حتی سازمان‌های دولتی نیز قربانی این نوع حملات شده و مبالغ زیادی را با امیدِ بازیابی داده‌های خود به مجرمان سایبری پرداخت کرده‌اند. در حال حاضر، بدلیل افزایش اینگونه Attackها، مسئولان و شرکت‌های IT بیش از پیش در حال مقابله با این نوع حملات می‌باشند.

 بخش امنیت شرکتIntel ، پلیس بین‌الملل، پلیس هلند و شرکت Kaspersky Lab با همکاری یکدیگر، یک پورتال تحت وب به نام No More Ransom به همراه ابزاری ایجاد نموده‌اند، که برای حذف باج‌افزارها بدون نیاز به پرداخت هزینه به کاربران کمک می‌نماید.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی امنیت شبکه و SOC/SIEM در کشور


با نگاهی کوتاه به وب‌سایت NoMoreRansom.org درمی‌یابیم که این سایت، عملکردی شبیه به سایت‌های “Best-Practice” داشته و توصیه‌های ساده و مشخصی را در زمینه پیشگیری از این تهدیدات ارائه می‌نماید. برخی از این پیشنهادات شامل استفاده از فرآیند پشتیبان‌گیری، باز نمودن فایل‌های ضمیمه‌ی ارسال شده‌ای که صرفا از طرف افراد آشنا و قابل اطمینان دریافت شده باشد، استفاده از آنتی ویروس و … می‌شود که علاوه بر این موارد، شناسایی باج‌افزارها و ابزارهای رمزگشایی را نیز در بر می‌گیرد. کاربران می‌توانند فایل‌های رمزگذاری شده توسط هکر‌ها را بر روی این سایت آپلود نمایند تا در مورد بدافزاری که با آن آلوده شده‌اند اطلاعاتی را کسب نموده و سپس با کمک 160.000 کلید رمزگشایی در دسترس از سوی این سازمان، برای رمزگشایی فایل‌های خود اقدام نمایند.

No More Ransom

این سازمان علاوه بر کمک به کاربران برای دستیابی به داده‌های اولیه امیدوار است که با کاهش درآمدهای حاصل از حملات باج‌افزاری، این حملات نیز کاهش پیدا کنند.

 Jornt Van der Wiel از کارکنان شرکت Kaspersky Labs اظهار داشت: امروزه بزرگترین مشکل دررابطه با باج‌افزارهای رمزنگاری این است که کاربران در صورت رمز شدن داده‌های مهم خود، سریعا مبلغ مورد درخواست هکر‌ها را برای بازگرداندن این اطلاعات پرداخت می‌نمایند. این موضوع باعث به صرفه بودن این حملات از نظر اقتصادی بوده که منجر به افزایش تعداد عوامل جدید و همچنین تعداد حملات می‌گردد.

مسیر مبارزه با بدافزار‌ها، مسیری سخت و دشوار می‌باشد؛ این مسیر ممکن است هیچ‌گاه به نابودی کامل بدافزار‌ها منجر نگردد، اما ارزش تلاش در راستای رسیدن به این هدف را دارد. به این موضوع فکر کنید که آیا ممکن است آلوده به باج‌افزار شده باشید؟ برای یافتن پاسخ این سوال به وب‌سایت مراجعه نموده و فایل‌های خود را چک کنید.

1 دیدگاه

  • حمایت برخی نهادهای بین المللی از شرکت شیاد کسپرسکی واقعآ مشکوکه .

    میشه فهمید این کارا برای اینه بعضی کشورها به سمت محصولات بی کیفیت کسپرسکی برن .

    نیم نگاهی به فروم کسپرسکی نشون میده آنتی ویروسهای این شرکت در شناسایی باج افزارها به شدت دچار مشکل و ضعف هستش و تو ایران هم خیلی از مشتری های کسپرسکی با باج افزارها نقره داغ شدن

پکیج آموزشی VMware NSX شرکت APK