اشتراک امنیت
مرکز امنیت و‌ رخدادهای‌ سایبری | APK

اولویت‌بندی Oracle برای رفع Bug‌های Java 9

در حال حاضر در مورد Java 9، تنها Bug‌‌های مراحل اول یا دوم (P1 یا P2) که آسیب‌پذیری‌های حیاتی محسوب شده و قبل از تاریخ عرضه‌ی Java 9 قابل اصلاح می‌باشند، مورد بررسی قرار می گیرند و رفع سایر موارد به زمانی دیگر موکول می‌شود.  

Java 9 که به زودی نسخه‌ی ارتقا یافته‌ی آن عرضه می‌شود وارد فاز دوم از فرآیند Ramp-Down گردیده است. این در حالیست که در پی مشاوره‌های امنیتی در Oracle، این شرکت از تعویق افتادن در رفع برخی Bug‌ها خبر داده است.

این خبر در پی آن اعلام شد که اخیرا Mark Reinhold، کارشناس ارشد گروه معماری پلتفرم جاوا، در اعلامی رسمی بر به تعویق افتادن رفع آن دسته از Bug‌های جدید در فاز اول و دوم که چندان حیاتی محسوب نشده و یا رفع آنها پیش از ارائه‌ی نسخه‌ی جدید Java در آینده‌ی نزدیک امکانپذیر نمی‌باشد، توصیه نمود. لازم به ذکر است که Java Development Kit 9.P1 به معرفی Bug‌های دارای بالاترین اولویت پرداخته است و اولویت‌بندی ذکر‌شده بر مبنای آن صورت می‌گیرد.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی امنیت شبکه و SOC/SIEM در کشور


Reinhold هدف اصلی از این روند را اطمینان از رفع Bug‌هایی دانسته است که برای عرضه‌ی یک محصول موفق کفایت می‌کند و اعتقاد دارد علی‌رغم تصوری که درمورد ضرورت رفع هرچه سریع‌‌تر سایر Bug‌ها می‌شود، این شرکت از تصمیم خود و دلایل آن اطمینان دارد.

رفع آن دسته از Bug ‌‌های P3 تا P5 که بر کد محصول اثرگذار خواهد بود، به آینده موکول می‌شود، اما دسته‌ای که تنها بر ثبت اسناد یا نسخه‌های Demo اثر می‌گذارند، زودتر و در اولین عرضه‌ی عمومی نسخه‌ی آزمایشی رفع خواهند شد. لیست Bug‌های موجود در فاز دوم Rampdown از طریق سایت JDK Bug System در دسترس قرار دارد. توسعه‌دهندگانی که مسئولیت Bug‌ها در لیست JDK9 را بر عهده دارند، پس از رفع مشکل می‌توانند خواستار حذف آن از لیست گردند. در این صورت اگر Bug مورد نظر از پیش در لیست وجود داشته از آن حذف می‌شود اما اگر مورد جدیدی محسوب شده یا رفع آن زمان می‌برد، می‌توانند درخواست فرصت نمایند.

Reinhold افزود: مجموعه ویژگی‌های کلی که JDK برای خارج شدن از این لیست درنظر گرفته است، تاکید بسیاری بر قابلیت ماژولار بودن و میزبانی از سایر ویژگی‌ها دارد که در‌حال‌حاضر به سختی قابل دستیابی می‌باشد. وی عنوان کرد: ارائه فرآیندهای ارتقا با ریسک پایین که موجب افزایش ناچیز از دست رفتن عملکرد یا بهبود کاربردپذیری می‌شوند، مورد تایید قرار می‌گیرد؛ خصوصا در صورتی که از سوی توسعه‌دهندگان تایید شود. در هر حال معیارهای این سایت برای خروج یک محصول از لیست همچنان بسیار سخت‌گیرانه است. لازم به ذکر است که تغییرات API یا سایر تغییرات ایجاد شده در ویژگی‌ها به واسطه‌ی گروه تخصصی Java Specification Request  مهم بوده و مورد تایید قرار می‌گیرد.

پکیج آموزشی VMware NSX شرکت APK