اشتراک امنیت
مرکز امنیت و‌ رخدادهای‌ سایبری | APK

حمله‌ی بدافزار StealthWorker به پلتفرم ویندوزی و لینوکسی

حمله‌ی بدافزار StealthWorker به پلتفرم ویندوزی و لینوکسی

محققین یک بدافزار جدید Brute-force به نام StealthWorker را کشف کرده‌اند که از طریق وب‌سایت‌های تجارت الکترونیکی (E-commerce) که قبلا آلوده‌شده، به پلتفرم‌های Windows و Linux حمله می‌کند تا داده‌های کارت اعتباری و اطلاعات شخصی را مورد سرقت قرار دهد.

این بدافزار Stealthy به زبان برنامه‌نویسی Golang، که خیلی به ندرت مورد استفاده‌ی سازنده‌های بدافزار قرار می‌گیرد، نوشته شده‌است و برای ساخت ماژول توسعه‌ی بات‌نت Mirai استفاده شده ‌است. در این مورد، وب‌سایت‌های تجارت الکترونیک در معرض آسیب مهاجمینی هستند که قبل از ایجاد دسترسی به Backend، از یک Skimmer جاسازی شده استفاده می‌کنند. مهاجمین با Exploit کردن آسیب‌پذیری‌ها در (Content Management System (CMS یا سوءاستفاده از آسیب‌پذیری‌های Plugin، به این مقصود دست می‌یابند.

فرایند آلوده‌سازی بدافزار StealthWorker

محققین در ابتدا سرور c&c با IP 5.45.69[.]149 را تجزیه و تحلیل کردند و در آن، دایرکتوری storage/ را در حال میزبانی نمودن 5 نمونه، که جهت Brute Force نمودن ابزار مدیریت Open Source به نام PhPMyAdmin ایجاد شده بودند، یافتند.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی امنیت شبکه و SOC/SIEM در کشور


حمله‌ی بدافزار StealthWorker به پلتفرم ویندوزی و لینوکسی

نسخه‌ی قبلی این بدافزار تنها پلتفرم ویندوزی را مورد هدف قرار می‌داد، اما این نسخه‌ی جدید برای نفوذ به لینوکس باینری‌های Payload مخصوص آن را نیز استفاده نموده است. این دایرکتوری‌های باز شامل نام‌های فایل (Filenameهای) جدیدی است که هدف قرار دادن دستگاه‌های IoT با معماری‌های Mips و ARM را نشان می‌دهد.

حمله‌ی بدافزار StealthWorker به پلتفرم ویندوزی و لینوکسی

نحوه کار StealthWorker

در حین اجرای بدافزار StealthWorker، بدافزار طوری زمان‌بندی می‌نماید تا از تداوم حضورش حتی بعد از این که قربانی‌ها سیستم را Reboot می‌کنند، اطمینان حاصل گردد. در تحلیل‌های بعدی، محققین از IDA Python Script استفاده نمودند و عملکردهای مخرب این بدافزار را یافتند. این عملکردها به وضوح نشان می‌دهند که بدافزار، سرویس‌ها و پلتفرم‌های مختلفی را از جمله cpanel، Mysql، SSH، Joomla، FTP و غیره، مورد هدف قرار می‌دهد.

حملهی بدافزار StealthWorker Brute-force به پلتفرم ویندوزی و لینوکسی

باتوجه به پژوهش Fortinet: «همان‌گونه که در این دسته‌ی جدید StealthWorker شاهد بوده‌ایم، توسعه‌دهندگان این بدافزار در راستای افزایش میزان موفقیت‌شان، با دست‌یابی به توانایی‌ آلوده ساختن محدوده‌ی وسیع‌تری از پلتفرم‌ها، قدم را فراتر نهاده‌اند.»

پکیج آموزشی VMware NSX شرکت APK