اشتراک امنیت
مرکز امنیت و‌ رخدادهای‌ سایبری | APK

دلایل نیاز سازمان‌ها به هکر قانونمند یا Ethical Hacker

هکر قانونمند یا Ethical Hacker

طی چند دهه اخیر، سازمان‌های اجرای قانون برای حل سخت‌ترین پرونده‌ها، ماموران مخفی استخدام می‌کردند. مشابه آن نیز اکنون در دنیای امنیت اطلاعات قابل اجراست. آنها به Ethical Hackerها اعتماد دارند. ایده‌ی استخدام هکر قانونمند یا Ethical Hacker برای بسیاری از آنهایی که به ندرت مهارت‌های هکرهای قانونمند را درک می‌کنند متناقض است. این افراد حرفه‌ای از روش‌شناسی هک برای شناسایی آسیب‌پذیری‌ها و رفع آنها استفاده می‌کنند.

با افزایش تهدیدات سایبری، تقاضا برای امنیت اطلاعات و هکرهای قانونمند رو به افزایش است. پس از حمله تروریستی به پنتاگون، EC-Council مفهوم هک اخلاقی یا Ethical Hacking را معرفی کرد. EC-Council یک هکر دارای مدرک را شخصی معرفی می‌کند که بدون سوظن سیستم اطلاعاتی را هک می‌کند. آنها با قصد حفظ سازمان از هکرهای کلاه سیاه کار می‌کنند. تکنولوژی رو به تحول، نقض امنیتی سایبری را به عنوان یک تهدید همیشگی برای سازمان‌ها به‌همراه آورده است، بنابراین نیاز به هکرهایی قانونمند وجود دارد. اگر فکر می‌کنید که کسب‌وکار شما ایمن است و نیازی به Ethical Hacker ندارد، این مطلب را بخوانید تا ثابت شود اشتباه فکر می‌کردید.

حملات سایبری همیشگی به سازمان‌ها

بخش‌های گوناگون مانند بانک‌ها، مراکز درمانی، سازمان‌های دولتی و غیره، مستعد حملات سایبری هستند. حقایقی که وجود آسیب‌پذیری‌ها را در فرآیند اطلاعات تصریح می‌کنند عبارتند از:

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی امنیت شبکه و SOC/SIEM در کشور


  • در %77 از حملات ایمیلی به شرکت‌های‌ مراقبت‌های بهداشتی از لینک‌های مخرب استفاده شد.
  • بزرگ‌ترین تهدید برای شرکت‌های مراقبت‌های بهداشتی Banking Trojan است.
  • طبق IBM-Force Threat Intelligence Index، بخش مالی صنعتی بوده که بیشترین حملات را طی سه سال گذشته متحمل شده است.

به منظور کاهش ریسک حمله، یک هکر قانونمند یا Ethical Hacker می‌تواند استانداردهای امنیتی را در راستای بهبود سیستم‌های امنیتی سازمان‌ها تعریف کند.

پیداکردن آسیب‌پذیری‌ها و اصلاح سیستم امنیت

یک هکر قانونمند به سرورها، برنامه‌های کاربردی وب، سیستم‌ها، تجهیزات و… رخنه می‌کند تا با پیدا کردن آسیب‌پذیری‌ها و اصلاح آنها،  در مقابل حملات سایبری یک سپر دفاعی ایجاد کند. با فعال بودن یک لایه دفاعی در شبکه، نظارت مداوم بر فعالیت‌های مخرب نیز لازم است. آنها همچنین به سراغ بروزرسانی نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس و ضد بدافزار می‌روند، فایروال‌ها را نصب می‌کنند، آسیب‌پذیری‌ها را یافته و سایر امور مهم امنیتی را انجام می‌دهند. بطور ساده‌تر، یک هکر قانونمند یا  Ethical Hackerقبل از هکرهای مهاجم، آسیب‌پذیری‌ها را پیدا می‌کند. آنها به سازمان‌ها کمک می‌کنند تا پیش از به خطر افتادن داده‌ها، حفاظت تقویت شود. به علاوه، داشتن مدرک C|EH Master این اطمینان را می‌دهد که روش‌های آنها درست است.

بیشتر بخوانید: راهکارهای الزامی برای حفاظت سازمان در برابر حملات باج‌افزار

نیاز به افزایش امنیت در تکنولوژی Cloud

درحالی که کسب‌وکار ها پذیرای Cloud هستند، انتقال به مجازی‌سازی، میزان تهدیدات و نیاز به خدمات قانونمند را افزایش داده است. ظهور Cloud منجر به افزایش آگاهی از امنیت شده است. کسب‌وکارها به واسطه تکنولوژی‌های پیشرفته و الزامات امنیتی پیچیده، با چالش‌های مهمی روبرو هستند. تاکتیک‌های دفاعی هر روز درحال تحول هستند وتنها یک هکر قانونمند می‌تواند از پس این چالش‌ها بر بیاید.

Ethical-hacker

محدودکردن ریسک مسئولیت سازمان

هکرهای قانونمند احتمال وقوع نقض امنیتی و همچنین ریسک مسئولیت احتمالی در قبال نقض امنیتی را کاهش می‌دهند. زمانی که یک هکرحرفه‌ای و دارای مدرک استخدام شود، سازمان ها تعهد خود را به امنیت نشان می‌دهند. داشتن یک هکر قانونمند با مدرک تخصصی موجب ایجاد اطمینان میان شما و مشتریان می‌شود.

کاهش موارد زیان‌بار در صورت وقوع نقض امنیتی

در ادامه برخی از راه‌هایی که یک هکر قانونمند به وسیله آنها می‌تواند ضرر را کاهش دهد، نوشته شده است:

  • می‌تواند آسیب‌پذیری را سریع‌تر پیدا کند تا از حمله مداوم جلوگیری کند.
  • می‌تواند با پیمان وفاداری کارمندان یا پیشنهاد بیمه‌ای که بتواند ضررهای سازمانی شما را بازپرداخت کند، کمک کننده باشد.

به‌روز بودن با آخرین روندهای امنیتی برای یک سازمان ساده نیست. با استخدام Certified Ethical Hackerها، می‌توان آسوده خاطر بود که سازمان از آخرین تکنیک‌ها و روش‌شناسی‌ها استفاده می‌کند. Certified Ethical Hackerها از تکنیک‌های مخرب هکرهای مهاجم آگاه هستند. بنابراین، آنها از روش‌های یکسانی برای پیدا کردن هر چه سریعتر آسیب‌پذیری‌ها بهره برده، پیش از اینکه مهاجمان از آنها سو استفاده کنند.

با وجود اینکه پیدا کردن یک هکر کلاه سیاه که بخواهد برای سازمان کار کند ساده است، داشتن یک هکر قانونمند که به هکر کلاه سفید نیز شناخته می‌شود، باعث اطمینان بیشتری به هکر می‌شود. پیشتر، ایده‌ی استخدام یک هکر قانونمند بی‌معنی تلقی می‌شد اما اکنون در اقدامات امنیتی، کاربرد زیادی دارد.  Certified Ethical Hacker (C|EH) مدرکی است که بسیاری از سازمان‌ها پذیرای آن هستند. این مدرک پرتقاضا‌ترین مدرک هک اخلاقی است که به افراد هک کردن غیر قانونی را آموزش می‌دهد. 

مقاله های مرتبط:

پکیج آموزشی VMware NSX شرکت APK