اشتراک امنیت
مرکز امنیت و‌ رخدادهای‌ سایبری | APK

راه اندازی پروتکل WPA3 با ویژگی های جدید امنیتی

راه اندازی پروتکل WPA3 با ویژگی های جدید امنیتی

کمپانی Wi-Fi Alliance پس از انتظاری طولانی مدت، نسل بعدی پروتکل امنیت بی‌سیم تحت عنوان Wi-Fi Protected Access یا به اختصار WPA3 را معرفی نمود.

WPA3 جایگزین WPA2 فعلی خواهد شد، در حالیکه پروتکل امنیت شبکه‌ای WPA2 حدودا 15 سال روی کار بوده و روزانه میلیون‌ها دستگاه بی‌سیم از قبیل اینترنت اشیا، گوشی‌های هوشمند و لپ‌تاپ‌ها از آن استفاده می‌کردند.

لازم به ذکر است که WPA2، به دلیل مشکل امنیتی رایج خود پیرامون شبکه‌های باز رمزگذاری نشده که به هرکس در شبکه Wi-Fi یکسان اجازه می‌دهد که اتصالات دستگاه‌های دیگر را ردیابی نماید، مدت‌هاست که ناامن به حساب می‌آید.
مهم‌تر از همه آن که یافته‌های اخیر حاکی از آن است که WPA2 در برابر Key Reinstallation Attack یا به اختصار KRACK آسیب­پذیر بوده و به مهاجمان اجازه می‌دهد تا ترافیک Wi-Fi انتقالی بین کامپیوترها و Access Pointها را ردیابی و رمزگشایی نمایند.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی امنیت شبکه و SOC/SIEM در کشور


استاندارد جدید امنیت Wi-Fi که تا آخر سال برای انواع دستگاه‌های بی‌سیم، چه شخصی و چه سازمانی در دسترس خواهد بود، امنیت و حریم خصوصی بهبود­یافته­ای را ارائه می­کند.

مزایای پروتکل WPA3

  • حریم خصوصی کاربر را در شبکه‌های باز از طریق رمزگذاری داده‌های شخصی­سازی­ شده تقویت می‌کند.
  • هکرها را از انجام تلاش‌های متعدد برای ورود با استفاده از رمزعبورهای رایج باز می‌دارد و در نتیجه از بروز حملات Brute-Force Dictionary جلوگیری می‌نماید.
  • برای دستگاه‌هایی مانند تجهیزات IoT یا اینترنت اشیا که غالبا صفحه‌ای برای پیکربندی تنظیمات امنیتی ندارند، امنیتی ساده‌شده­ای را‌ ارائه می­کند.
  • برای محافظت از شبکه‌های WiFi کاربرانی که الزامات امنیتی بالاتری نیاز دارند، نظیر سازمان­های دولتی، دفاعی و یا صنعتی، بسته­های امنیتی 192 بیتی ارائه می­کند.

به گفته جو هافمن، مدیر کمپانیSAR Insight & Consulting ، از آنجا که ممکن است تکنولوژی‌های امنیت WiFi برای دهه‌ها پابرجا بمانند، به‌روزرسانی پیوسته‌ی این تکنولوژی‌ها برای اطمینان از تطابق آن‌ها با نیاز‌های صنعت WiFi بسیار حائز اهمیت می‌باشد و همچنین همگام با رشد نیازهای صنعتی، WiFi هم خود را در بالاترین سطح­های امنیتی حفظ می­کند.

لازم به ذکر است که استفاده از پروتکل امنیت بی سیم WPA3 در سخت‌افزار، باید مورد تایید Wi-Fi Alliance قرار بگیرد، در نتیجه استانداردهای جدید امنیتی یک‌ شبه وارد تکنولوژی­ها نخواهند شد و ممکن است ماه‌ها زمان ببرد تا سازندگان دستگاه‌ها از استانداردهای جدید بی‌سیم پشتیبانی کنند، اما پیش‌بینی می‌شود که اولین دستگاه تایید شده‌ی WPA3 اواخر امسال به بازار عرضه شود.

پکیج آموزشی VMware NSX شرکت APK