دریافت ویدیو
در حال بارگذاری...

آموزش VoIP به زبان ساده

معرفی Voice over IP

Voice Over IP که به اختصار VoIP نیز نامیده می‌شود، هدایت کردن گفتگوهای تلفنی از طریق یک ‫تلفن، روی یک کابل شبکه، به درون شبکه ‫و سپس به سمت اینترنت است. پس به جای استفاده از شبکه‌ی تلفنی قدیمی که ‫از سیم‌های مسی و دفاتر مرکزی و تیرهای برق تشکیل شده بود ‫حالا ارتباطات تلفنی به طور کلی ‫به شبکه منتقل شده است. ‫پس هنگامی که یک تماس تلفنی برقرار می‌شود، ‫گفت و گو روی شبکه Route می‌گردد.

نحوه‌ی کارکرد VoIP

‫نحوه‌ی این کار به این صورت است که میکروفون و دریافت‌کننده ‫بسیار شبیه به یک iPod یا MP3 Player کار می‌کنند. در واقع صدا را دریافت کرده و ‫به پیام‌های کوچک تبدیل می‌کنند. این پیام‌های کوچک ‫ Packet هستند. ‫آن صداهای ضبط شده‌ی کوچک‫ که در واقع چندین مورد در هر ثانیه هستند ‫به آن سوی شبکه ارسال می‌شوند‫. به عنوان Packetهای شبکه که فرقی با ‫ایمیل و محتوای وب ندارند ‫و در آن طرف، تلفنِ دیگر، آن پیام‌های کوچک ‫یا آن Packetهای کوچک را باز می‌کند  ‫و آن صدا را پخش می‌کند. ‫پس هنگامی که فرد صحبت کند، صحبت او به عنوان ‫گفت و گویی دیجیتال ضبط شده ‫و Packetهای کوچکی از اطلاعاتِ ضبط شده ‫در شبکه حرکت می‌کنند. هنگامی که صدا شنیده می‌شود، اتفاقی که می‌افتد ‫این است که تلفن Packetهای اطلاعاتی کوچک ‫را دریافت ‫و پخش می‌کند.

اهمیت VoIP

سیم‌های مسی قدیمی و حتی برخی از مدیوم‌های ‫دیجیتالی دیگر مانند T1 ‫به خاطر هزینه‌هایشان کنار گذاشته می‌شوند. ‫تکنولوژی

VoIP بسیار ارزان‌تر است. ویپ در حال حاضر دو نوع می‌باشد:

  • نوع اول: سیستم‌های مبتنی بر Premises
  • نوع دوم: سیستم‌های مبتنی بر Cloud

در نوع اول ‫تمام تجهیزات برای اجرای سیستم تلفنی VoIP ‫در Premises شما، مثلا درون ساختمانتان وجود دارد. در سیستم‌های مبتنی بر Cloud شما تنها ‫به یک سوئیچ و تجهیزات تلفن نیاز دارید و نیاز به هیچ ‫مغز مرکزی یا PBX در مکان خود ندارید. ‫زیرا تمامی Signalingها، تصمیم‌گیری‌ها، Routing و پردازش، ‫همه و همه در Cloud یا در دیتاسنترهایی رخ می‌دهند ‫که ارائه‌دهندگان معروف Cloud PBX آن‌ها ‫را Host کرده‌اند.

 

 

 

ویدیوهای مرتبط