دریافت ویدیو
درحال بارگذاری...

آموزش VoIP به زبان ساده

معرفی Voice over IP

Voice Over IP که به اختصار VoIP نیز نامیده می‌شود، هدایت کردن گفتگوهای تلفنی از طریق یک ‫تلفن، روی یک کابل شبکه، به درون شبکه ‫و سپس به سمت اینترنت است. پس به جای استفاده از شبکه‌ی تلفنی قدیمی که ‫از سیم‌های مسی و دفاتر مرکزی و تیرهای برق تشکیل شده بود ‫حالا ارتباطات تلفنی به طور کلی ‫به شبکه منتقل شده است. ‫پس هنگامی که یک تماس تلفنی برقرار می‌شود، ‫گفت و گو روی شبکه Route می‌گردد.

نحوه‌ی کارکرد VoIP

‫نحوه‌ی این کار به این صورت است که میکروفون و دریافت‌کننده ‫بسیار شبیه به یک iPod یا MP3 Player کار می‌کنند. در واقع صدا را دریافت کرده و ‫به پیام‌های کوچک تبدیل می‌کنند. این پیام‌های کوچک ‫ Packet هستند. ‫آن صداهای ضبط شده‌ی کوچک‫ که در واقع چندین مورد در هر ثانیه هستند ‫به آن سوی شبکه ارسال می‌شوند‫. به عنوان Packetهای شبکه که فرقی با ‫ایمیل و محتوای وب ندارند ‫و در آن طرف، تلفنِ دیگر، آن پیام‌های کوچک ‫یا آن Packetهای کوچک را باز می‌کند  ‫و آن صدا را پخش می‌کند. ‫پس هنگامی که فرد صحبت کند، صحبت او به عنوان ‫گفت و گویی دیجیتال ضبط شده ‫و Packetهای کوچکی از اطلاعاتِ ضبط شده ‫در شبکه حرکت می‌کنند. هنگامی که صدا شنیده می‌شود، اتفاقی که می‌افتد ‫این است که تلفن Packetهای اطلاعاتی کوچک ‫را دریافت ‫و پخش می‌کند.

اهمیت VoIP

سیم‌های مسی قدیمی و حتی برخی از مدیوم‌های ‫دیجیتالی دیگر مانند T1 ‫به خاطر هزینه‌هایشان کنار گذاشته می‌شوند. ‫تکنولوژی

VoIP بسیار ارزان‌تر است. ویپ در حال حاضر دو نوع می‌باشد:

  • نوع اول: سیستم‌های مبتنی بر Premises
  • نوع دوم: سیستم‌های مبتنی بر Cloud

در نوع اول ‫تمام تجهیزات برای اجرای سیستم تلفنی VoIP ‫در Premises شما، مثلا درون ساختمانتان وجود دارد. در سیستم‌های مبتنی بر Cloud شما تنها ‫به یک سوئیچ و تجهیزات تلفن نیاز دارید و نیاز به هیچ ‫مغز مرکزی یا PBX در مکان خود ندارید. ‫زیرا تمامی Signalingها، تصمیم‌گیری‌ها، Routing و پردازش، ‫همه و همه در Cloud یا در دیتاسنترهایی رخ می‌دهند ‫که ارائه‌دهندگان معروف Cloud PBX آن‌ها ‫را Host کرده‌اند.

 

 

 

ویدئوهای مرتبط