دریافت مقالات

سرویس دهنده ها

بررسی Oracle Real Application Cluster یا Oracle RAC

391 مشاهده ۵ دی, ۱۳۹۴ 2

تکنولوژی Oracle Real Application Cluster یا به اختصار Oracle RAC، یک معماری پایگاه داده‌ی کلاستر شده ی Cache مشترک می باشد، که بر محدودیت‌های معماری‌هایی مانند معماری Shared-Nothing و Shared-Disk فائق آمده و بدون نیاز به تغییر در برنامه‌های موجود در پایگاه‌داده‌‌ی اوراکل، عملکرد، مقیاس‌پذیری و Reliability بی‌نظیری را ارائه می‌دهد.

قابل ذکر است که Oracle RAC برای مشتریان خود، این امکان را فراهم ساخته تا از سرورهای پایگاه‌داده‌ی کلاسترشده؛ جهت ارائه‌ی ساده، کارآمد و موفق سرویس های دیتابیس (Database Services) روی Cloud استفاده نمایند و هم اکنون هزاران مشتری اوراکل با رضایت کامل از این تکنولوژی استفاده می نمایند. 

شرکت امن پایه ریزان کارن APK نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور تماس با کارشناسان

اجرای تمام Work Loadهای پایگاه داده

Oracle RAC را می‌توان بدون نیاز به هیچ تغییری در برنامه‌ها، جهت پردازش تراکنش آنلاین، برنامه‌های Data Warehousing و WorkLoadهای ترکیبی استفاده نمود. علاوه بر آن از این تکنولوژی می توان به همراه فناوری‌های مکمل پایگاه داده نظیر Oracle Multitenant و Oracle Active Data Guard بهره برد.

مبنای Database Services روی Cloud

Oracle RAC تمام اجزای نرم‌افزاری مورد نیاز جهت به‌کارگیری آسان پایگاه‌های‌داده‌ی اوراکل، روی Server Poolها را ارائه داده و از عملکرد، مقیاس‌پذیری و دسترس‌پذیریِ Clustering کاملاً بهره‌مند می‌باشد. این تکنولوژی از Oracle Grid Infrastructure به‌عنوان مبنای سیستم‌های پایگاه‌داده‌ی Oracle RAC استفاده می‌نماید. Oracle Grid Infrastructure شامل Oracle Clusterware و Oracle Automatic Storage Management یا به اختصار ASM می‌باشد، که اشتراک‌گذاری کارآمد منابع سرور و ذخیره‌سازی در یک محیط با دسترس‌پذیری و مقیاس‌پذیری بالای پایگاه‌داده‌ی Cloud را ممکن می‌سازد. Oracle Grid Infrastructure تمام وظایف و مکانیزم‌های مورد نیاز جهت اجرای موفق سیستم های Oracle RACمبتنی بر Cloud را بدون نیاز به پرداخت پول برای راهکارهای ۳rd party  کلاستر ارائه می‌دهد.

Oracle Real Application Cluster یا Oracle RAC

مقیاس‌پذیری On-Demand  (بنا به درخواست)

Oracle RAC کاربرد شفاف Oracle Databases را در یک Server Pool کلاسترشده ممکن می‌سازد. این امر مشتریان را قادر می‌سازد مجدداً و به‌راحتی سیلوهای تک‌سرور Oracle Database را روی کلاستر سرورهای پایگاه داده به‌کار انداخته و از ظرفیت حافظه‌ی ترکیبی و قدرت پردازش سرورهای پایگاه داده‌ی کلاسترشده نهایت استفاده را ببرند.

Oracle RAC، انعطاف‌پذیری کاملی را جهت مقیاس‌بندی Loadهای کاری پایگاه داده به مشتریان خود ارائه می‌دهد. مشتریان می‌توانند هزینه‌های IT را پایین نگه داشته و با ساخت Server Pool و Storage Pool روی آن‌دسته از اجزای Commodity که می‌توانند به‌راحتی با اضافه نمودن سرورهای بیشتر بر روی کلاستر و بنابه‌درخواست، Scale-Out نمایند. علاوه بر موارد فوق، Oracle RAC با جایگزین نمودن سرورهای موجود، با یک ماشین باظرفیت‌ بالاتر در جریان Refresh نمودن سخت‌افزار، اجازه‌ی Scale-Up ساده و بی‌وقفه را نیز می‌دهد.

High Avilabilityدر پایگاه‌داده

Oracle RAC با از میان برداشتن سرور تک‌پایگاه‌داده‌ای (Single Database Server) به‌عنوان تنها نقطه‌ی خرابی یا به عبارتی HA ،Single Point of Failure را در پایگاه‌داده برای مشتریان خود فراهم می سازد. در محیط سرور کلاسترشده، پایگاه‌داده در یک Server Pool به اشتراک گذاشته می‌شود و این به معنای آن است که اگر هر یک از سرورهای این Server Pool دچار مشکل گردد، پایگاه‌داده همچنان در سرورهای باقیمانده اجرا خواهد شد. بنابراین Oracle RAC به‌عنوان یکی از بهترین برنامه‌های کاری جهت جلوگیری از بروز Downtime برنامه‌ریزی‌شده، یکی از اجزای اصلی Maximum Availability Architecture یا به اختصار MAA در این محصول اوراکل می باشد. Oracle RAC نه تنها به کاربران اجازه می‌دهد در صورت بروز مشکل در سرور، به پردازش work Loadهای پایگاه‌داده ادامه دهند، بلکه به کاربران کمک می‌کند هزینه‌ی Downtime خود را، با کاهش زمانی که پایگاه‌های داده جهت عملیات حفظ‌ونگهداری برنامه‌ریزی شده آفلاین می‌شوند، تقلیل دهند. با استفاده از راهکارهای تکمیل کننده نظیر قابلیت جدید Application Continuity در Oracle Database 12c که آخرین نسخه ارائه شده می باشد، Oracle RAC با امکان پخش مجدد تراکنش‌های ناموفق به‌صورت بدون وقفه، باعث می‌گردد هرگونه قطعی پایگاه‌داده از دید کاربر نهایی پنهان مانده و در نتیجه تجربه‌ی کاربری بهتری را ارائه دهد.

مدیریت منابع مقرون‌به‌صرفه

Oracle RAC از فناوری‌های بدیعی جهت مدیریت Work Load در کلاستر، همزمان با ارائه بیشترین توان عملیاتی برنامه، با درنظر گرفتن الزامات پیکربندی و دسترس‌پذیری بالای برنامه برخوردار است. بنابراین Oracle RAC تنها راهکار پایگاه‌داده در بازار امروز است، که دسترس‌پذیری عملکرد را ارائه می‌دهد. اجزای متنوع تجمیع‌شده در Oracle RAC Stack، بدون هیچ هزینه‌ی اضافی به ‌این توانایی کمک می‌نماید. برای مثال Oracle Database Quality of Service (QoS) Management اطمینان حاصل می‌کند که انتظارات عملکردی و خدماتی کاربر در مورد Work Loadهای مختلف پایگاه‌داده برآورده شود. با استفاده از منابع منطقی سرور درون یک کلاستر جهت ارائه‌ی QoS ،Workload Isolation سرورها را به صورت پیشنهادی و یا خودکار از یک Server Pool به Poolی دیگر می‌برد، تا اطمینان حاصل نماید که اهداف عملکرد بدرستی حفاظت می شوند. Quality of Service Resource Management بخشی از Oracle RAC می باشد و Work Loadهای کل سیستم را مانیتور نموده و به مدیریتِ منابعی که در برنامه‌ها مشترک می باشند می پردازد. علاوه بر موارد ذکر شده، پیکربندی‌ سیستمی را که برنامه‌ها را در سطح عملکرد مورد نیاز نگه می‌دارند، تنظیم می‌نماید؛ این نکته‌ زمانی اهمیت پیدا می کند که کاربرد بیشتر دیتابیس‌های تلفیقی را در موارد استفاده‌ از cloud در نظر بگیریم. بنابراین، Oracle RAC راهکاری ایده‌آل جهت تلفیق پایگاه‌های داده روی cloud می باشد و همچنین به مشتریان در مواردی مانند کاهش هزینه‌های سرمایه‌ای با کلاستر نمودن سرورهای کم‌هزینه‌ی commodity، کاهش هزینه‌های عملیاتی با ساده‌سازیِ مدیریت منابع Work Load و همچنین کاهش هزینه‌های Downtime برنامه‌ریزی شده و نشده، کمک می‌ نماید.

مطلب مفید بود؟


?