دریافت مقالات

سرویس دهنده ها

ذخیره‌سازی نرم‌افزارمحور مایکروسافت یا Microsoft SDS – قسمت سوم(پایانی)

178 مشاهده ۶ اردیبهشت, ۱۳۹۵ 0

در قسمت اول و قسمت دوم از سری مقالات Storageهای مبتنی بر نرم افزار شرکت مایکروسافت به بررسی برخی ویژگی های این تکنولوژی پرداختیم. در این مقاله که قسمت سوم از این سری مقالات می باشد به بررسی برخی قابلیت ها و دلایل استفاده از Software-Defined Storage یا به عبارتی Microsoft SDS خواهیم پرداخت.

مقرون به صرفگی با استفاده از Microsoft SDS

 طبق مطالعات آزمایشگاهی انجام شده توسط گروه استراتژی سازمانی، پس از ارائه Windows Server 2012 R2، استفاده از راهکار Software-Defined Storage نسبت به گزینه‌های سنتی ذخیره‌سازی مبتنی بر SAN ، به میزان ۵۰ درصد مقرون به صرفه‌تر می‌باشد.

شرکت امن پایه ریزان کارن APK نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور تماس با کارشناسان

بخش عمده این صرفه جویی به تغییر موقعیت، از ذخیره‌سازی مبتنی بر SAN به سمت سخت افزار استاندارد صنعتی، نسبت داده می‌شود. در آزمایشات سال ۲۰۱۳ مشخص گردید که عملکرد بین Storage Spaceها و SAN Storageهای سنتی  عمدتاً برابر می‌باشد.

مدیر ارشد فنی این شرکت اظهار نموده است که NTTX قطعاً از صرفه‌جویی در هزینه‌ها بهره می‌گیرد اما مزایای راهکار Microsoft SDS فراتر از صرفه جویی در هزینه‌ها می باشد.

به گفته وی با استفاده از Storage Space و Hyper-V در SMB و همچنین سایر ویژگی‌های جدید، هزینه‌های نا به هنجار زیادی حذف می‌گردد. از طرف دیگر به همراه SAN‌ها باید مقادیر قابل توجهی از Storage خریداری گردد که معمولا بیش از میزان نیاز بوده و هزینه کنترل و رسیدگی به آنها نیز بسیار زیاد می‌باشد. در حالی که با  استفاده از تکنولوژی Storage Space  می توان Storageهای ارزان قیمتی را که صرفاً مورد نیاز بوده و به شیوه‌ای کاملاً خطی قابلیت Scale in شدن را دارد، خریداری و مورد بهره برداری قرار داد.

وقتی تقاضا برای دریافت Service جدیدی از سوی مشتری ایجاد می شود، از Bare-Bone Server استفاده شده و بلافاصله منابع جدید محاسبه و Storage  ارائه می گردد.

در حال حاضر با استفاده از این تکنولوژی هزینه‌های ذخیره سازی، ۲۵ درصد از بودجه را به خود اختصاص می دهد، در حالی که پیش از این ۴۰ درصد بود.

افزایش سرمایه گذاری Storage در SAN  و NAS با مایکروسافت

شرکت هایی که در زمینه SAN یا NAS سنتی اقدام به سرمایه گذاری‌های بزرگ نموده‌اند، احتمالاً آمادگی لازم برای تغییر جهت به سمت ذخیره سازی نرم افزارمحور یا Software-Defined Storage را ندارند. در این شرایط، استفاده از Windows Server 2012 R2 و System Center 2012 R2  مد نظر قرار می‌گیرد، تا بدون مهندسی مجدد زیرساخت‌ها، مدیریت سیستم‌ها یا برنامه‌ها به کنترل و مدیریت ذخیره سازهای On-Premise کمک نماید.

 این تکنولوژی از موارد ذیل پشتیبانی می کند:

  • کشف و شناسایی خودکار (Automatic Discovery):

منابع SAN یا NAS را شناسایی نموده و ابزارهای ذخیره‌سازی‌ای که به Storage Management Initiative  اختصاصی (SMI-S) یا Storage Management Provider  استاندارد (SMP) رجوع می کنند را، کشف می نماید.

  • End-to-End Provisioning (تامین پیوسته و سریع):

پیکربندی، تامین، دسته بندی و کنترل تمامی مولفه های مهم ذخیره‌سازی

  • انتقال داده های Off Load

عملکرد را در طول فرآیند آماده‌سازی و عملیات بهبود می‌بخشد. فایل‌های بزرگی که به طور معمول در شبکه منتقل می‌شوند، در حالی که سیکل‌های CPUی Host مجازی‌سازی شده و پهنای باند شبکه را نیز ذخیره می‌کنند، در فضای پرسرعت SAN نیز جابجا می گردند.

  • مجازی سازی Multi-Vendor

کشف و شناسایی، تامین و مدیریت فضای ذخیره‌سازی را به فضای مجازی‌سازی Third-Party شامل Vmware ESX و Citrix XenServer گسترش می دهد.

ذخیره‌سازی نرم‌افزارمحور مایکروسافت یا Microsoft SDS یا Software-Defined Storage

ذخیره‌سازی نرم‌افزارمحور مایکروسافت یا Microsoft SDS

مایکروسافت می تواند به آماده سازی شما جهت حرکت به سمت ذخیره‌سازی مدرن کمک نماید. نرم‌‌‌‌ افزاری که قبلاً در اختیار داشتید، می تواند به کنترل طیف وسیعی از انواع Storage و ابزار آن کمک نموده و فرآیند انتقال به ذخیره سازی نرم‌افزارمحور را آغاز نماید.

پشتیبانی از سخت‌افزار سنتی به همراه ذخیره سازی مجازی با Windows Server 2012 R2

Windows Server 2012 R2 با پشتیبانی از طیف وسیعی از انواع File System و پروتکل‌ها امکان بهره گیری هر چه بیشتر از سرمایه گذاری کنونی را فراهم می نماید. انواع پروتکل و File Systemهای مورد پشتیبانی عبارتند از:

  • Server Message Block (SMB) 3.0
  • کانال فیبری
  • NFS 4.1

ترسیم مسیر پیش رو

کشف و شناسایی فرآیند ذخیره سازی نرم افزار‌محور، اولین گام به سمت نسل بعدی از دیتا سنترها محسوب می‌‌‌‌‌ گردند. با Storage Spaceها، امکان ردیف‌بندی یا Tiering در Storage و حذف داده‌های تکراری (Deduplication) در سرور ویندوز فراهم می‌شود، بنابراین سازمان‌ها می‌توانند با بخشی از هزینه به همان سطح از عملکرد، اطمینان و دسترس پذیری دست یابند که با به کارگیری  Storage سنتی در اختیار داشتند.

راهکار Microsoft SDS کاملاً آزمایش شده است زیرا در Windows Server 2012 عرضه شده و به یک مدل گسترش توصیه شده برای Hyper-V تبدیل شده است. وقتی شرکت‌ها حرکت به سمت ذخیره‌سازی مقرون به صرفه و تطبیق پذیر Microsoft SDS را آغاز می‌کنند، در واقع دستیابی به بهترین ها در تمام دنیا – تمام گزینه های مورد علاقه آنها در مورد ذخیره سازی سنتی بدون وجود موارد نامطلوب-  را پیش رو خواهند داشت.

Microsoft Software-Defined Solution Third-Party NAS/SAN Storage Feature or service
File protocol Block protocol Fabric
Low latency with SMB3Direct Low latency network with FC Network
Management of file shares Management of LUNs Management
Data deduplication Data deduplication Data deduplication
Flexible resiliency options RAID resiliency groups Resiliency
Pooling of disks Pooling of disks Pooling
Continuous (via redundancy) High Availability
SMB copy offload, Snapshots Copy offload, Snapshots Copy offload, Snapshots
Performance with tiering Storage tiering Tiering
Persistent write-back cache Persistent write-back cache Persistent write-back cache
Automatic scale-out rebalancing Scale up Scale up
Storage QoS (Windows Server 2016) Storage QoS Storage Quality of Service (QoS)
Storage Replica (Windows Server 2016) Replication Replication
Rolling cluster upgrades (Windows Server 2016) Firmware updates Updates
Storage Spaces Direct (Windows Server 2016)  —  —
Azure-consistent storage (Windows Server 2016)  —  —

جدول مقایسه مایکروسافت سنتی و Microsoft Software-Defined Storage یا به عبارتی Microsoft SDS.

در هنگام بررسی برچسب قیمت، هیچگونه ابهامی در مورد ذخیره سازی SAN و NAS اختصاصی وجود ندارد. مایکروسافت یک مجموعه از خدمات، ویژگی‌ها و مزایا را با استفاده از پروتکل های سریع تر و سخت افزارهای کم هزینه تر ارائه می‌نماید.

همانطور که مایکروسافت به بهبود و توسعه پیشنهادات در زمینه SDS ادامه می دهد، کارشناسان IT به عنوان هدایت‌ کنندگان مسیر حرکت به سمت ذخیره سازی نرم افزارمحور در جایگاهی قرار می گیرند که شرکت‌های خود را به دنیای بدون مرز معرفی کنند تا امکان به کارگیری نرم افزارهای هماهنگ برای انتقال Storage بین On-Premises، Public Cloud شامل Microsoft Azure و یا  Hybrid-Cloud را فراهم کرده که ترکیبی از بهترین‌های دنیا را ارائه می نماید.

با توجه به اینکه می توانید در حال حاضر برنامه‌هایی را در ساختار Cloud داشته باشید، منطقی است که یک راهکار ذخیره سازی نرم افزارمحور را انتخاب نمایید تا قابلیت مدیریت هماهنگ در تمامی محیط ها را با انعطاف پذیری، مقیاس پذیری، اطمینان، امنیت و عملکرد ثابت، فراهم نماید.

در حال حاضر مایکروسافت با ارائه ویندوز سرور ۲۰۱۶ نشان داد که در مسیری خاص حرکت می کند. این شرکت در کنفرانس Ignite به معرفی Microsoft Azure Stack پرداخت که مدل Azure را برای توسعه و کاربرد برنامه برای DataCenter شرکت گسترش داده و کارشناسان مشتاق IT را به بررسی Storage Spaces Direct که قابلیت ایجاد Storage با دسترسی بالا را دارد، دعوت می نمود.

هم اکنون زمان مناسبی برای کشف و شناسایی بیشتر Software-Defined Storage یا Microsoft SDS می باشد و امروزه راهکارهای مایکروسافت امکان کار و شناخت این تکنولوژی را فراهم می سازد. شما می توانید زیرساخت‌های کنونی را حفظ و در عین حال مسیری را برای آینده ترسیم نمایید. آینده ای که می توانید Storage را به سادگی و بدون اتلاف وقت به ساختار اضافه نموده و به انعطاف پذیری، مقیاس پذیری، اطمینان، امنیت و عملکرد مورد نیاز در On-Premise یا Cloud دست یابید.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

ذخیره‌سازی نرم‌افزارمحور مایکروسافت یا Microsoft SDS – قسمت اول

ذخیره‌سازی نرم‌افزارمحور مایکروسافت یا Microsoft SDS – قسمت دوم

ذخیره‌سازی نرم‌افزارمحور مایکروسافت یا Microsoft SDS – قسمت سوم (پایانی)

مطلب مفید بود؟


?