دریافت مقالات

مجازی سازی

(VMware vSphere Data Protection (VDP – قسمت اول

377 مشاهده ۱۳ آبان, ۱۳۹۴ 2

VMware vSphere Data Protection یا به اختصار VDP، یک راهکار پشتیبان‌گیری (Backup) و بازیابی(Recovery) در VMware می‌باشد، که کاملاً با VMware vCenter Server و VMware vSphere Web Client سازگار است و همین امر باعث ارائه‌ی Backupگیری مبتنی بر دیسک از ماشین‌های مجازی و برنامه‌ها می‌گردد. VDP بر اساس صنعت پیشروی EMC Avamar به Deduplication (حذف داده‌های تکراری) پشتیبان‌گیری و بازیابی  می پردازد.

خصوصیات مهمی که در vSphere Data Protection ارائه می‌گردد، عبارتند از:

شرکت امن پایه ریزان کارن APK نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور تماس با کارشناسان
 • نصب و مدیریت از طریق Wizard جهت اجرای سریع و آسان راهکار حفاظت از داده‌ها برای محیط ماشین مجازی vSphere
 • کاهش چشمگیر فضای دیسک مورد نیاز جهت پشتیبان‌گیری از داده‌ها، با استفاده از فناوری Deduplication Avamar (حذف داده‌های تکراری) با طول متغیر
 • استفاده از VMware vSphere Storage APIs – Data Protection و (Changed Block Tracking (CBT جهت کاهش بار روی زیرساخت هاست vSphere و به حداقل رساندن ملزومات پنجره‌ی Backup
 • کاهش پیچیدگی و زمان بکارگیری، با استفاده از پشتیبان‌گیری و بازگرداندن ماشین مجازی بصورت Agent-Less
 • یکپارچه‌سازی با EMC Data Domain برای مقیاس‌پذیری، کارآیی و قابلیت اطمینان بیشتر
 • Agent مربوط به سرورExchange برای نرم افزار سازگار با پشتیبان‌گیری و بازگرداندنِ پایگاه‌های داده و Mailboxها، شامل موارد حفاظت شده با (DAG (Database Availability Group
 • Agent مربوط به SQL Server که قابلیت ارتقاء (Virtual Backup Device Interface (VDI برای پشتیبان‌گیری و بازگرداندن پایگاه‌های داده‌ در پیکر‌بندی‌های Standalone و محیط‌های Clusterشده را دارد.
 • Agent مختص به Microsoft SharePoint که پشتیبان‌گیری و بازگرداندن از پایگاه داده Granular را ممکن می‌سازد.
 • Replication قابل اعتماد و کارآمد از داده‌های پشتیبان‌گیری شده بین Applianceهای VDP برای افزونگی (Redundancy) و حفاظت Offsite داده‌ها
 • انعطاف‌پذیری جهت بازگرداندن داده‌های پشتیبان‌گیریِ Replicateشده در مبداء و مقصد
 • تایید خودکار پشتیبان‌گیری که بالاترین سطح اطمینان در پشتیبان‌گیری کامل داده‌ها را ایجاد می‌نماید.
 • Replication داده‌های پشتیبان‌گیری به Avamar بصورت کاملا امن و کارآمد برای حفاظت Offsite داده‌ها
 • عملیات بازگردانی فوری مستقیم به Host که بازیابی ماشین مجازی را حتی وقتی vCenter Server و vSphere Web Client آفلاین هستند ممکن می‌سازد.
 • (File Level Restore (FLR که بازگردانی فایل و فولدر Granular را بدون نیاز به Agent در ویندوز مایکروسافت و ماشین‌های مجازی لینوکس ممکن می‌نماید.
 • مدیریت راحت برمبنای مرورگر وب از طریق vSphere Web Client
 • حفاظت از Appliance و پشتیبان‌گیری داده، از طریق مکانیزم‌های Checkpoint-and-Rollback
 • استفاده از پروکسی‌های External که تا ۲۴ عملیات موازی پشتیبان‌گیری را ممکن می‌سازد.

در ادامه‌ی این مقاله به بررسی معماری، بکارگیری، پیکربندی و مدیریت vSphere Data Protection می پردازیم.

معماری VMware vSphere Data

VDP، چه در اجرای ویندوزی و چه Appliance لینوکسی به VMware vCenter Server و همچنین VMware vCenter Single Sign-On نیاز دارد. VDP از Backupگیری ماشین‌های مجازی روی نسخه‌های vSphere پشتیبانی می‌نماید.

توجه نمایید که جهت دسترسی به قابلیت های vSphere Web Client و VDP، نیاز است تا بر روی مرورگرهای وب، نرم‌افزار Adobe Flash Player فعال باشد.

VDP به‌عنوان یک Appliance مجازی لینوکسی و پیش‌ساخته استفاده می‌شود. در یک vCenter Server حداکثر ۲۰، VDP می‌توان راه اندازی نمود. هر Appliance به‌صورت پیش‌فرض با چهار CPU مجازی و ۴GB حافظه به‌کار گرفته می‌شود. ظرفیت ذخیره‌سازی برای Deduplicated Backup در طول استفاده پیکربندی می‌شود.

بنا به دلخواه، تا هشت Proxy External را می‌توان در هر Appliance مجازی VDP استفاده نمود.

Proxy‌ها را می‌توان جهت استفاده از SCSI HotAdd برای انتقال Backupهای ماشین‌های مجازی‌ای بکار گرفت که رویData Storeها اجرا می‌شوند اما نیاز به دسترسی مستقیم VDP Appliance به آنها وجود ندارد. به عنوان مثال میتوان Hostهای  vSphereی را نام برد که هم توانایی استفاده از (DAS (Direct Attached Storage و هم توانایی پیاده سازی بصورت Remote را دارند. External Proxy جهت بازگرداندن فایل EXT4 و Linux Logical Volume Manager یا به عبارتی LVM لینوکس کارایی دارند. استفاده از External Proxyها با بهره‌گیری از vSphere Data Protection در تنظیمات واسط کاربری (UI) قابل اجرا می‌باشد.

VMware vSphere Data Protection -VDP

شکل ۱: اضافه نمودن یک External Proxy در تنظیمات واسط کاربری VDP

برنامه Agent مربوط به VDP با استفاده از vSphere Web Client دانلود شده و در سیستم عامل ماشین‌های مجازی مهمان که Exchange Server، SQL Server و یا SharePoint را اجرا می‌کنند، نصب می‌گردد.

VMware vSphere Data Protection-VDP

شکل ۲: اجزای VDP) vSphere Data Protection)

VDP تا ظرفیت ۸ ترابایتی داده‌‌های Deduplicated Backup به ازای هر Appliance پشتیبانی می‌نماید. با در نظر گرفتن سایز میانگین ماشین مجازی، نرخ میانگین تغییر داده‌ها و سیاست نگهداری سی روزه‌، حدوداً ۱۵۰ تا ۲۰۰ ماشین مجازی را با vSphere Data Protection Appliance می‌توان پشتیبانی نمود. به دلیل تفاوت محیط‌ها و سناریوها، نتایج واقعی نیز متفاوت خواهد بود.

(VMware vSphere Data Protection (VDP

شکل۳: Variable-Length Deduplication

VDP Appliance را می‌توان در Data Storeهایی مانند Virtual SAN ،SAN و NAS بکار گرفت. فایل‌های VMDKی VDP Appliance را می‌توان در یک Data Store ذخیره و یا در چند  Data Store vSphere توزیع نمود. همچنین می‌توان فایل‌های VMDKاین Appliance  را جداسازی نمود و به یک  VDP Appliance جدید متصل کرد

ظرفیت ذخیره‌سازی داده‌ی Bakcup را می‌توان تا حداکثر ۸ ترابایت افزایش داد. به‌عنوان مثال، یک VDP که ابتدا با ۲ ترابایت ظرفیت ذخیره‌سازی داده‌ی Backup به‌کار گرفته شده را می‌توان تا ۶ ترابایت و مجموع ۸ ترابایت ظرفیت بسط داد.

 • ظرفیت ذخیره‌سازی داده پشتیبان‌گیری شده توسط VDP، همان میزان داده‌های Deduplicatشده‌ی پشتیبان‌گیری است که Appliance می‌تواند ذخیره نماید. معمولاً مقدار واقعی فضای ذخیره‌سازی مورد استفاده‌ی VDP Appliance،  بیش از ظرفیت ذخیره‌سازی داده‌ی پشتیبان‌گیری شده است. برای مثال، یک VDP  با ظرفیت ۸ ترابایت، حدود ۱۲ ترابایت فضا اشغال می‌کند. ظرفیت اضافه را سیستم عامل Appliance ، برنامه VDP و فعالیت‌های حفظ و نگهداری مانند Integrity Checkاستفاده می‌نماید.

هنگام تعیین نمودن میزان فضای ذخیره‌سازی داده‌ی پشتیبان‌گیری، چند فاکتور باید در نظر گرفته شود که عبارتند از: تعداد ماشین‌های مجازی حفاظت‌شده، مقدار و فرمت‌های داده‌هایی که پشتیبان‌گیری می‌شوند، دوره‌های نگهداری داده‌ها، نرخ تغییرات داده و …

در قسمت های بعدی سری مقالات VDP به نحوه Backup گیری و بازیابی اطلاعات پشتیبان گیری شده خواهیم پرداخت.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

(VMware vSphere Data Protection (VDP – قسمت اول

(VMware vSphere Data Protection (VDP – قسمت دوم (تهیه Backup)

(VMware vSphere Data Protection (VDP – قسمت سوم (پایانی)

مطلب مفید بود؟


?