دریافت مقالات

مجازی سازی

دلایل انتخاب VMware برای مجازی سازی سرورها – قسمت چهارم (پایانی)

326 مشاهده ۳ مهر, ۱۳۹۵ 5

مزایای استفاده از VMware - مجازی سازی

در قسمت اول، دوم و همچنین سوم از سری مقالات مزایای استفاده از VMware برای مجازی سازی سرورها، به مقایسه ویژگی های مهم تکنولوژی مجازی سازی و دلایل برتری VMware در بین سایر پلتفرم ها پرداختیم، در این مقاله که قسمت پایانی می باشد به بررسی اختصاصی تر VMware به کارایی این تکنولوژی می پردازیم.

افزایش کارایی دیتاسنتر با VMware

فرآیند مجازی سازی موجب تسهیل روند آماده‌سازی و ارائه برنامه‌ها و خدمات جدید شده و دغدغه جدیدی تحت عنوان پراکندگی ماشین‌های مجازی را ایجاد می‌نماید. کاربر با کمک یک فضای مجازی بدون محدودیت به راحتی قادر است منابع را بیش از حد آماده‌سازی نمایند و دپارتمان‌های IT نیز ملزم به صرف هزینه بیشتر برای پشتیبانی از این فضاها همگام با افزایش استفاده از آن می‌گردند. به همین دلیل است که مدیریت ظرفیت امری حیاتی به شمار می‌رود. سازمان‌ها با کمک vSphere به همراه Operations Management می‌توانند از طریق درک چگونگی روند تعیین اندازه مناسب برای ماشین‌های مجازی و نحوه افزایش نسبت Consolidation (تعداد ماشین مجازی راه‌اندازی شده بر روی یک Host فیزیکی) بدون اثرگذاری بر عملکرد به بیشترین میزان از منابع خارج از دسترس دست یابند. همچنین با شناسایی ماشین‌های مجازی بلا استفاده و اختصاص این منابع برای کاربردهای دیگر، از فرآیند اتلاف و هدررفتگی اجتناب می‌گردد. دپارتمان‌های IT با کسب یک دیدگاه عمیق نسبت به ظرفیت دیتاسنتر و درک مشکلات ظرفیتی سناریو-محور قادرند با ایجاد فرصت برای رشد و توسعه محیط در شرایطی پایدار، در هزینه‌ها صرفه‌جویی نمایند. با مطالعه مشتریانی که vCenter Operations Management Suite را انتخاب نمودند، Management Insights دریافتند که ابزارهای مدیریت عملیات VMware، موجب بهبود روند استفاده از ظرفیت تا 40 درصد و نسبت Consolidation تا 37 درصد می‌گردند.

شرکت امن پایه ریزان کارن APK نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور تماس با کارشناسان

سایر پلتفرم‌های مجازی‌سازی از قابلیت‌های طراحی و برنامه‌ریزی برای ظرفیت به صورت Built-In برخوردار نبوده و از راهکارهای Third Party استفاده می‌نمایند. در بهترین حالت، این ابزارها به گزارش‌‌گیری ظرفیت بر اساس میزان ظرفیت مورد استفاده در گذشته محدود می‌گردند و قادر به ارائه دیدگاه گسترده‌تر واطلاعات بیشتر مورد نیاز برای درک واقعی IT از ظرفیت مورد نیاز یک ماشین ‌مجازی نمی‌باشند.

به همین دلیل اکثر ابزارهای دیگر برای فضاهای فیزیکی طراحی شده‌اند که فرآیند مدیریت ظرفیت در آنها حیاتی نمی‌باشد.

ویژگی‌های مهم مجازی‌سازی vSphere همراه با Operations Management Microsoft Windows Server 2012 R2  به همراه Hyper-V
مدیریت پیشرفته حافظه Ballooning، اشتراک صفحات به صورت Transparent، فشرده‌سازی حافظه، Swap-to-Disk /SSD حافظه دینامیک فقط از Ballooning استفاده نموده و به پشتیبانی لینوکس محدود شده و NUMA را غیرفعال می‌نماید
بهینه‌سازی منابع شناسایی منابع بیش از حد ارائه شده و اصلاح منابع بلااستفاده غیرقابل مقایسه بوده و مستلزم Scripting پیچیده می‌باشد
SLA (توافق‌نامه سطح سرویس) کنترل ورودی/خروجی  ذخیره‌سازی و شبکه پیشرفته فاقد محافظت Storage Noisy Neighbor است
بهبود کارایی بهینه‌سازی تراکم ماشین مجازی و اندازه درست و مناسب VM غیرقابل مقایسه بوده و مستلزم Scripting پیچیده می‌باشد
برنامه‌ریزی با نگاهی به آینده شناسایی مشکلات مربوط به ظرفیت در آینده و برنامه‌ریزی برای رشد و توسعه آتی با سناریوهای شرط و اجرا (What If) ~گزارشات مربوط به استفاده از ظرفیت، هیچ گونه تجزیه و تحلیل پیشرفته‌ای برای پیشنهادات بلادرنگ ارائه نمی‌شود.

جدول مقایسه ویژگی‌های مهم مدیریت ظرفیت در پلتفرم‌های مجازی

در طول عمر یک سرور، هزینه‌های عملیاتی، Operational Efficacy Through Advanced Automation و Storage Management Ongoing IT   Management چندین برابر بیشتر از هزینه‌های دستیابی به سخت‌افزار و نرم‌افزار می‌شود که باید در تحلیل TCO یا هزینه کلی مالکیت لحاظ گردد.

ویژگی‌های خودکار‌سازی هوشمند و مدیریت ذخیره‌سازی به صورت Built-In در vSphere همراه با Operations Management و سایر راهکارهای مرتبط مانند vCenter Site Recovery Management، موجب افزایش کارایی از طریق خودکارسازی فرآیندهای دستی و ساده‌سازی امور اجرایی می‌گردد. همچنین با این ویژگی، در زمان صرف شده توسط مدیران IT برای حفظ و نگهداری زیرساخت‌های موجود صرفه‌جویی شده و منابع برای پروژه‌های استراتژیک دارای اهمیت و ارزش بیشتر آزاد می‌گردد.

تجزیه و تحلیل عملیات‌های Self-Learning و ثبت‌شده، یکی از حوزه‌های تخصصی و قدرتمند VMware می‌باشد. این احتمال وجود دارد که تقاضا برای برنامه‌ها در طول روز متفاوت باشد اما اغلب الگوهای زمان محور دنبال می‌شود. برای مثال ممکن است صبح روز دوشنبه، تقاضای بیشتری برای سیستم ایمیل در سازمان‌ها وجود داشته باشد. در اغلب ابزارهای سنتی جهت مدیریت عملیات، عملکرد بر اساس آستانه‌های (Threshold) ساده و ثابت مانیتور می‌شود. بدین ترتیب که رفتارهای نرمالی از قبیل نقطه اوج تقاضای دوره‌ای، می‌تواند باعث شروع هشدارهای نادرست در ابزارهای سنتیِ مدیریت شده و ایجاد تمایز بین رفتارهای مورد انتظار و رفتارهای خارج از محدوده را دشوار ‌نماید. vSphere همراه با Operations Management از قابلیت تجزیه و تحلیل پیشرفته استفاده می‌نماید تا موارد نرمال برای کسب‌و‌کار را بیابد. این تکنولوژی، داده‌ها را از چندین منبع مختلف ادغام می‌کند تا جریان‌های هشدار معمول برای ابزارهایی مانند System Center Operation Manager را کاهش دهد. بنابراین امکان پاسخگویی سریع‌تر به مشکلات ظرفیتی و یا عملکرد واقعی فراهم می‌شود. همچنین vSphere همراه با Operations Management، از طریق شناسایی دلایل اصلی احتمالی برای مشکلات و ارائه پیشنهاد به مدیران در رابطه با نحوه رسیدگی و رفع مشکل، به فرآیند عیب‌یابی کمک می‌نماید. یافتن منبع اصلی مشکل در ابزارهای سنتی مستلزم آن است که مدیران به بررسی دقیق موارد به صورت دستی بپردازند.

ویژگی‌های مهم مجازی‌سازی vSphere همراه با Operations Management Microsoft Windows Server 2012 R2  به همراه  Hyper-V
Host Provisioning خودکار پیاده‌سازی خودکار یا Auto Deploy: پیاده‌سازی اولیه و مدیریت پیکربندی Host آماده‌سازی Bare-Metal قدیمی: فقط پیاده‌سازی اولیه
تعدیل بارکاری سرور به صورت خودکار

(Automated Server Workload Balancing)

DRS و DPM بهینه‌سازی پویا مطابق با قوانین پیوستگی و ضدپیوستگی نمی‌باشد
تعدیل بارکاری خودکار Storage

(Automated Storage Workload Balancing)

Storage DRS: ادغام با vCloud Director برای خودکارسازی Private Cloud Storage غیرقابل مقایسه
Operations Management خودکار قابلیت تعیین Threshold‌های پویا با قابلیت Self-Learning و انطباق خودکار با محیط آستانه‌های Self-Tuning مستلزم تنظیم دستی با نظارت مدیران شبکه
آنالیز خودکار دلیل اصلی مشکلات

(Automated Root-Cause Analysis)

شناسایی مشکلات و ارائه پیشنهاد متکی بر بررسی‌های دقیق به صورت دستی می‌باشد

جدول مقایسه ویژگی‌های مهم خودکارسازی در پلتفرم‌های مجازی‌‌سازی

در صورت ادغام فرآیند صرفه‌جویی در هزینه‌های عملیاتی و صرفه‌جویی در هزینه‌های سرمایه با کمک افزایش کارایی دیتاسنتر، کاملا بدیهی است که VMware کمترین هزینه کلی مالکیت یا TCOرا به همراه داشته و هزینه‌های کلی را کاهش داده و تا 31 درصد در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌نماید.  درقیاس با موارد دیگر، vSphere همراه با Operations Management، قابل اطمینان‌تر بوده و به نگهداری کمتری نیاز دارد. با توجه به اینکه اغلب فروشندگان بر قیمت تمرکز دارند؛ VMware، بر ایجاد ارزش بیشتر و کاهش هزینه‌های کلیِ اجرایِ راهکارها‌ی مجازی‌سازی تاکید دارد.

VMware: پیشرو در مجازی‌سازی

در این مقاله، بر چندین ویژگی مرتبط با تکنولوژی VMware vSphere با Operations Management 5.5 از معماریِ ایمن Hypervisor گرفته تا قابلیت این تکنولوژی برای فعال نگه داشتن برنامه‌ها و اجرا برای خودکار‌سازی Built-In آن اشاره می‌گردد. بسیاری از این امتیازات در نتیجه فرهنگ نوآوری در VMware نمود می‌یابند که به منظور پیشبرد مجازی‌سازی و Cloud Computing در آینده همچنان روند ادامه می‌یابد. VMware با قابلیت صرفه‌جویی در زمان و هزینه از طریق تکنولوژی‌هایی‌‌ مانند (VMware vMotion، Distributed Resource Scheduler (DRS و Storage DRS، بازار جدیدی را ایجاد نموده است.

رقبا اغلب از ویژگی‌های VMware کپی‌برداری نموده و سعی می‌کنند تکنولوژی‌های بسیار مناسب برای فضاهای فیزیکی را برای فضاهای مجازی نیز در نظر بگیرند، اما VMware متکی بر پیروزی و افتخارات خود نمانده و با ارائه vSphere به همراه Operations Management 5.5 به ترکیب برترین پلتفرم‌ مجازی‌سازی جهان با قابلیت‌های معتبر مدیریتی VMwareمی‌پردازد.

ویژگی‌هایی همچون قابلیت‌های ارائه شده، قابلیت اطمینان و مقرون به صرفه بودن VMware vSphere، آن را به قابل تاییدترین راهکار مجازی سازی با بیشترین میزان انطباق در بازار تبدیل نموده است. مشتریان VMware با مجازی‌سازی درمی‌یابند که امکان دستیابی به منابعی بیش از منابع فعلی خود را دارند، هزینه های آنها کاهش یافته و علاوه بر افزایش قابلیت دسترس‌پذیری به انعطاف‌پذیری عملیاتی بیشتری نیز دست می‌یابند. اما چرا کار اینجا متوقف می‌شود؟ مجازی‌سازی یک تکنولوژی توانمندساز برای Cloud Computing  بوده و این امکان را برای مشتریان فراهم می‌نماید تا همین امتیازات را در یک مدل محاسباتی تسریع و تقویت نمایند. کاربران با انتخاب VMware جهت مجازی‌سازی و مدیریت عملیات می‌توانند سفر خود را به تحولات بعدی Cloud Computing آغاز نمایند.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

دلایل انتخاب VMware برای مجازی سازی سرورها – قسمت اول

دلایل انتخاب VMware برای مجازی سازی سرورها – قسمت دوم

دلایل انتخاب VMware برای مجازی سازی سرورها – قسمت سوم

دلایل انتخاب VMware برای مجازی سازی سرورها – قسمت چهارم (پایانی)

مطلب مفید بود؟


?