APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

تسهیل فرآیند اتصال ابزارهای BI یا هوش تجاری به Hadoop توسط AtScale

Hadoop، با دارا بودن قابلیت ذخیره‌سازی حجم انبوهی از داده‌ها و همچنین به دلیل تلاش برای کمک به شرکت‌ها در مقیاس نمودن Data Warehouses و تقویت هوش تجاری (Business Intelligence (BI در طی چند سال گذشته مورد توجه شرکت‌ها قرار گرفته است. اما ارائه قابلیت Queryهای تعاملی در Hadoop با استفاده از ابزارهای BI که شرکت‌ها برای آن سرمایه گذاری گزافی نموده‌اند، همچنان یک چالش به شمار می‌رود.

با وجود اینکه Hadoop، بسیار انعطاف‌پذیر و مقیاس پذیر می‌باشد اما برای پشتیبانی از نوع خاصی از عملکرد جستجوی تعاملی (Interactive Query) که کاربران تجاری از ابزارهای BI انتظار دارند، ساخته نشده است و سازمان‌ها جهت حل این موضوع بر مواردی مانند Indexing داده‌ها، تغییر یا روش‌های جابجایی داده‌ها، خصوصا داده‌های پیچیده و زمان‌بر اتکا نموده‌اند.

علاوه بر آن، اتصال ابزارهای BI به داده‌های Hadoop نیازمند Driverهای خاصی می‌باشد؛ برخی ابزارهای BI از SQL (مانند Tableau) و برخی دیگر از MDX (مانند Excel) استفاده می‌کنند. اکثر شرکت‌ها جهت ایجاد پیچیدگی بیشتر از مجموعه‌ای از ابزارهای BI بهره می‌گیرند: برخی ممکن است از Tableau و بعضی دیگر از Cognos یاMicroStrategy  استفاده کنند.

طی روزهای اخیر، با شروع به کار AtScale به عنوان متخصص در زمینه BI در Hadoop با استفاده از مکعب‌های OLAPمانند، تمام آنچه به سرویس AtScale Hybrid Query مربوط می‌شود، در مسیر تغییر قرار گرفت.

Bruno Aziza، کارشناس بازاریابی AtScale اظهار داشت که Query مربوط به SQL یا MDX، دقیقا به Query مشابه SQL-on-Hadoop تبدیل می‌گردد.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

پاسخ AtScale به عملکرد جستجوی (Query) تعاملی Hadoop، ایجاد مکعب‌های مجازی است که لزوما Hadoop را به یک سرور OLAP با عملکرد بالا تبدیل می‌کند(با معماری Scale-Out شده اما با واسط کاربری OLAP) . در واقع آنچه مورد استفاده قرار می‌گیرد، چیزی است که AtScale آن را BI Server Impersonation می‌نامد تا مکعب‌های مجازی را به عنوان سرور Hive برای ابزار BI ارائه نماید.

پشتیبانی از Driverless MDX and SQL یا SQL و MDX بدون درایور

سرویس جدید Hybrid Query، قابلیت پشتیبانی از MDX و SQL را به شکلی ساده و بدون نیاز به دانلود درایورهای خاص برای مشتریان یا کاربران جدید فراهم می‌نماید.

AtScale Hybrid Query Service به عنوان بخشی از AtScale Intelligence platform 4.0 طی روزهای اخیر معرفی گردید. این نسخه مجموعه‌ای از ویژگی‌های نوین را برای برآوردن نیازهای شرکت در زمینه امنیت و کنترل اضافه می‌نماید.

Josh Klahr، معاون مدیر تولید در شرکت AtScale اظهار داشت: شرکت‌هایی که به دنبال تبدیل Hadoop به یک Data Warehouse تحلیلی و درست می‌باشند، باید بر چالش‌های امنیت، عملکرد و مدیریت غلبه نمایند. آخرین نسخه این پلت‌فرم، قابلیت True Delegation را داراست و تضمین می‌کند هر Query اجرا شده در کلاستر Hadoop با کاربر نهایی که آن Query را ایجاد می‌کند، در ارتباط است. پلت‌فرم با Apache Sentry و Apache Ranger کار می‌کند و در راستای تلاش جهت هم‌سویی با نیازهای گسترده شرکت به طور کامل از LDAP، Active Directory و Kerberos پشتیبانی می‌نماید.

همچنین AtScale 4.0 دارای نقاط دسترسی مبتنی بر نقش(‌Role-Base) و در سطح  برنامه می باشد که به صورت خودکار با گروه‌های امنیتی ایجاد شده توسط LDAP یا Active Directory همسان‌سازی می‌شود. این موضوع تضمین می‌کند که تنها کاربران مجاز می‌توانند مکعب‌های مجازی AtScale را مشاهده، جستجو و اصلاح نمایند. وی افزود: در راستای امنیت مورد انتظار مشتریان خود، قابلیت‌های زیادی را در این نسخه اضافه نموده‌ایم.

اشتراک ایمیل