APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

ارائه‌ی Data As a Service در رایانش ابری

همکاری اخیر میان مرکز پزشکی قلب آمریکا و Amazon Web Service یا به اختصار AWS، اشاره بر حرکت Cloud در یک مسیر جدید و فراتر از Storage دارد.

این مرکز از شروع همکاری استراتژیک خود با AWS در زمینه راه‌اندازی یک بازار مبتنی بر Cloud برای محققان و پزشکان خبر داده است.

ارائه‌ی این محصول در بازار، ایده‌ی جدیدی محسوب نمی‌شود اما قابلیت قرار دادن داده‌های کاربردی و معنادار در Public Cloud ایده‌ای جدید بوده و پزشکان و محققان را قادر به کسب درکی بهتر از الگوی برخی بیماری‌ها می‌نماید. با توجه به این موضوع که بیماری‌ها قلبی اولین عامل مرگ و میر در این کشور می‌باشد، این حرکت یک جهش رو به جلو محسوب می‌شود.

در هنگام عرضه، پلتفرم AHA Precision Medicine شامل مجموعه گسترده‌ای از داده‌های اصلی می‌باشد که به صورت مرکزی در سرویس Cloud شرکت آمازون، قابل ذخیره‌سازی، مدیریت و جستجو می‌باشند. پزشکان و محققان با کمک این پلتفرم قادر به جمع‌آوری و آنالیز داده‌ها از جمله داده‌های مربوط به پروتئوم، ژنوم و ژن خواهند بود. این قابلیت برای افراد غیرحرفه‌ای به معنای آن است که از یک رویکرد پزشکی دقیق برای شناسایی و کشف اطلاعات مربوط به بیماری‌های حاد قلبی-عروقی استفاده خواهد شد که به نوآوری در علم پزشکی نیز می‌انجامد. به عبارت دیگر، محققان و پزشکان به دانش هزاران پرونده پزشکی که حاوی روند تشخیص، درمان و پیامدهای آن می‌باشد، دسترسی خواهند یافت.

البته ممکن است این روش در ابتدا صرف اقتصادی نداشته باشد. در همین راستا شرکت AWS، دسترسی رایگان به آنالیز و ذخیره‌سازی محاسباتی Cloud را به عنوان بخشی از مجموعه داده‌های AHA برای برخی ساز‌مان‌ها ارائه می‌نماید.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

تفاوت این قابلیت جدید در دنیای Cloud با سایر قابلیت‌ها در این است که AWS نه تنها Storage بلکه خود داده‌ها را نیز ارائه می‌نماید. این مورد AWS و سایر ارائه دهندگان Public Cloud رادر جایگاه ارائه دهندگان Data as a Service قرار داده و آنها می‌توانند داده‌های مورد نیاز را همانند فرآیند‌های پردازش و ذخیره‌سازی در Cloud ارائه نمایند.

جنبه مثبت این ویژگی برای کاربران این است که مجبور به یافتن، بارگذاری و سپس انجام آنالیز‌های پیچیده بر روی داده‌ها نمی‌باشند، بلکه این داده‌ها آماده دسترسی و شناسایی می‌باشند. در نتیجه‌ی این کار، بسیاری از محققان و پزشکان به مشتریان AWS تبدیل شده و استفاده از AWS نیز افزایش می‌یابد که خود به عنوان نکته‌ای مثبت برای این شرکت بزرگ قلمداد می‌شود.

به نظر می‌رسد که ویژگی Data As a Service به روندی گسترده در میان ارائه دهندگان مهم Public Cloud تبدیل خواهد شد. در صورت در اختیار داشتن داده و پلتفرم در کنار هم، کار‌های بسیاری می‌توان انجام داد که باید تمامی فرصت‌ها در این زمینه مورد توجه قرار گیرد.

اشتراک ایمیل