APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

معرفی ویژگی های جدید Windows Server 2019

ویندوز سرور 2019 بر پایه‌ی ویندوز سرور 2016 ساخته شده است و کاربران بسیاری همچنان از آن بهره می‌برند. ویندوز سرور 2016 تا کنون بیشترین سرعت را در جذب مشتری داشته و از زمان عرضه‌ی این پلتفرم در مراسم Ignite در سال 2016، شرکت مایکروسافت بازخوردهای کاربران و Telemetry محصول را بررسی کرده است تا نسخه‌ی جدید بهتر از گذشته باشد. همچنین این شرکت وقت زیادی را با مشتریانی صرف کرده است که چالش‌های آینده و جهت حرکت این صنعت را درک می‌کنند. در تمام این تعاملات چهار محور اصلی Hybrid، امنیت، پلتفرم برنامه کاربردی و زیرساخت فوق‏همگرا مطرح شد. در نتیجه، مایکروسافت در ویندوز سرور 2019 نوآوری‌های بسیاری را در این چهار زمینه اضافه کرده است.

سناریوهای Hybrid Cloud

راه رسیدن به Cloud راه پرپیچ‌وخمی است و معمولا رویکرد Hybrid، که محیط‌های On-Premises و Cloud را با هم ترکیب می‌کند برای مشتریان، راهی منطقی است. توسعه‌ی Active Directory، هماهنگ‌سازی File Serverها و Backup در Cloud تنها چند مثال از کارهایی هستند که امروز مشتریان برای گسترش دیتاسنترهای خود به Cloud Public انجام می‌دهند. به علاوه رویکردی Hybrid به برنامه‌های کاربردی که به صورت On-Premises اجرا می‌شوند نیز توانایی بهره بردن از نوآوری‌هایی در Cloud مانند Artificial Intelligence (هوش مصنوعی) و IoT را می‌دهد. Hybrid Cloud رویکردی آینده‌نگرانه و بلندمدت را ممکن می‌سازد و دقیقا به همین خاطر است که پیش‌بینی می‌شود در آینده‌ی نزدیک، نقشی اساسی در استراتژی‌های Cloud بازی کند.

در مراسم Ignite در سال 2017 پیش‌نمایش فنی پروژه‌ی Honolulu معرفی شد، که تجربه‌ی بازنگری شده‌ی مایکروسافت برای مدیریت ویندوز و ویندوز سرور می‌باشد. پروژه‌ی Honolulu پلتفرمی منعطف، سبک‌وزن و مبتنی بر مرورگر است که به صورت Local پیاده‌سازی می‌گردد و راهکاری برای سناریوهای مدیریتی می‌باشد. یکی از اهداف مایکروسافت در پروژه‌ی Honolulu این است که اتصال پیاده‌سازی‌های موجود ویندوز سرور به خدمات Azure را تسهیل نماید. با ویندوز سرور 2019 و پروژه‌ی Honolulu، مشتریان می‌توانند به سادگی خدمات Azure مانند Azure Backup، Azure File Sync، Disaster Recovery و موارد دیگر را یکپارچه‌سازی نمایند تا بتوانند بدون ایجاد اختلال در برنامه‌های کاربردی و زیرساخت‌های خود از این خدمات بهره ببرند.

معرفی ویژگی های جدید Windows Server 2019
داشبورد مدیریتی پروژه‌ی Honolulu برای Azure Backup در پیش‌نمایش ویندوز سرور 2019

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

امنیت

امنیت همچنان یکی از اولویت‌های اصلی برای مشتریان مایکروسافت است. تعداد حوادث امنیت سایبری رو به افزایش است و تاثیر این حوادث به سرعت در حال تشدید می‌باشد. یکی از مطالعات مایکروسافت نشان می‌دهد که پس از اینکه مهاجمان اولین ماشینِ یک محیط را آلوده می‌کنند، برایشان 24 تا 48 ساعت زمان می‌برد تا به آن محیط نفوذ کنند. به علاوه، بنا به گزارشی که توسط شرکت‌های FireEye و Mandiant تهیه شده است، مهاجمان می‌توانند به طور متوسط تا 99 روز، بدون اینکه کسی متوجه شود، در محیطی که به آن نفوذ شده است باقی بمانند. مایکروسافت همچنان با کار کردن روی ویژگی‌هایی که از اداره‌ی دیتاسنترهای جهانی برای Microsoft Azure، Office 365 و چند سرویس آنلاین دیگر که اطلاعات بدست آمده را با هم تجمیع می‌کنند، به مسیر خود در کمک به مشتریان برای بهبود وضعیت امنیتی خود ادامه می‌دهد.

رویکرد مایکروسافت به امنیت دارای سه محور حفاظت، شناسایی و پاسخ می‌باشد. ویژگی‌های امنیتی در هر سه بخش، به ویندوز سرور 2019 آمده‌اند. در حوزه‌ی حفاظت، ویژگی ماشین‌های مجازی Shielded در ویندوز سرور 2016 معرفی شد که کاربران در مورد آن بسیار هیجان‌زده بودند. ویژگی Shielded VM ، از ماشین‌های مجازی در مقابل مدیران (Administratorهای) مخرب و یا در معرض خطر، در ساختار Fabric محافظت می‌کند تا تنها مدیران ماشین‌های مجازی بتوانند روی ساختاری Fabric شناخته‌شده، سالم و دارای محافظتی مورد تایید، به آن‌ دسترسی داشته باشند. اکنون در ویندوز سرور 2019، ماشین های مجازی Shielded از ماشین‌های لینوکس پشتیبانی می‌نمایند. مایکروسافت همچنین VMConnect را توسعه می‌دهد تا عیب‌یابی ماشین‌های Shielded را برای ویندوز سرور و لینوکس بهبود ببخشد. ویژگی جدید Encrypted Networks توانایی رمزگذاری بخش‌های شبکه را با فشار یک کلید می‌دهد تا از لایه‌ی شبکه بین سرورها محافظت گردد.

در حوزه‌ی شناسایی و پاسخ، در ویندوز سرور پلتفرم Windows Defender Advanced Threat Protection یا به اختصار ATP کارگذاری خواهد شد تا حفاظت پیشگیرانه فراهم گردد، حملات و Exploitهای zero-day شناسایی شوند و همچنین قابلیت‌های دیگری نیز در سیستم عامل ایجاد گردد. این پلتفرم، به مشتریان دسترسی به کرنل و سنسورهای حافظه، بهبود عملکرد و Anti-Tampering و ایجاد توانایی نحوه برخورد با حملات را روی ماشین‌های سرور فراهم می‌نماید.

معرفی ویژگی های جدید Windows Server 2019
ایمن‌سازی یک ماشین که روی پیش‌نمایش ویندوز سرور 2019 توسط Windows Defender ATP اجرا می‌شود

پلتفرم برنامه کاربردی

یکی از اصول اولیه برای تیم سازنده‌ی ویندوز سرور، تمرکز کامل روی تجربه‌ی توسعه‌دهندگان است. دو جنبه‌ی کلیدی برای جامعه‌ی توسعه‌دهندگان، بهبود برای Containerهای ویندوز سرور و Windows Subsystem روی لینوکس یا به اختصار WSL است.

از زمان معرفی کانتینرها در ویندوز سرور 2016، روند بسیار خوبی در بهره‌گیری از آن‌ها دیده شده است و ده‌ها میلیون Container Image از Docker Hub دانلود شده‌اند. تیم سازنده از بازخوردها به این نتیجه رسیده که کمتر کردن سایز Container Image تجربه‌ی توسعه‌دهندگان و حرفه‌ای‌های IT که در حال مدرنیزه کردن برنامه‌های کاربردی کنونی خود که از کانتینرها استفاده می‌کنند هستند را به شدت بهبود می‌بخشد. در ویندوز سرور 2019، هدف تیم سازنده کاهش کانتینر پایه‌ای سرور Core به یک سوم سایز کنونی خود که GB 5 است، می‌باشد. این امر زمان دانلود Image را 72 درصد کاهش می‌دهد و در نتیجه زمان و عملکرد توسعه را بهینه‌سازی می‌کند.

مایکروسافت همچنین انتخاب‌های ممکن برای هماهنگ‌سازی پیاده‌سازی‌های ویندوز سرور کانتینر را بهبود می‌بخشد. پشتیبانی از Kubernetes در حال حاضر در حالت بتا است و در ویندوز سرور 2019، بهبودهای قابل‌توجه‌ای در محاسبه، Storage و اجزای شبکه‌ی یک کلاستر Kubernetes معرفی می‌گردند.

بازخوردی که بسیار زیاد از توسعه‌دهندگان دریافت شده، پیچیدگی محیط‌ها با پیاده‌سازی‌های لینوکس و ویندوز است. قبلا برای حل این مشکل، (Windows Subsystem on Linux (WSL به بیلدهای داخلی برای ویندوز سرور گسترش داده شد تا مشتریان بتوانند کانتینرهای لینوکس را در کنار کانتینرهای ویندوز روی ویندوز سرور اجرا کنند. در ویندوز سرور 2019، مسیر بهبود WSL ادامه پیدا خواهد کرد تا به کاربران لینوکس کمک شود که همزمان با استفاده از استاندارد‌های صنعتی مانند OpenSSH یا Curl & Tar، اسکریپت‌های خود را به ویندوز بیاورند.

Kubernetes در حال مدیریت کانتینر که روی پیش‌نمایش ویندوز سرور 2019 اجرا می‌گردد

زیرساخت فوق ‏همگرا

زیر ساخت فوق ‏همگرا  Hyper-converged infrastructureیا به اختصار HCI یکی از تازه‌ترین‌ها در صنعت سرور است. بنا به گفته‌ی شرکت IDC، بازار HCI در سال 2016، 64 درصد رشد داشته و شرکت گارتنر اظهار داشته که ارزش این بازار در سال 2019 به 5 میلیارد دلار خواهد رسید. دلیل اصلی این روند این است که مشتریان ارزش استفاده از سرور‌های x86 با دیسک‌های Local دارای عملکرد بالا را برای رفع نیازهای محاسباتی و Storage خود به صورت همزمان، درک می‌کنند. به علاوه، HCI انعطاف‌پذیری لازم برای ارتقای آسان این پیاده‌سازی‌ها را دارا است.

مشتریانی که به دنبال راهکار‌های HCI هستند، امروز می‌توانند از ویندوز سرور 2016 و برنامه‌ی Windows Server Software Defined استفاده نمایند. مایکروسافت با برندهای سخت‌افزار پیشرو در صنعت همکاری می‌کند تا یک راهکار HCI مقرون به صرفه و در عین حال به شدت قدرتمند را با طراحی معتبر ارائه نماید. مایکروسافت در ویندوز سرور 2019 با اضافه کردن مقیاس، عملکرد و قابلیت اطمینان این پلتفرم را گسترش می‌دهد. این شرکت همچنین قابلیت مدیریت پیاده‌سازی‌های HCI را در پروژه‌ی Honolulu اضافه خواهد کرد تا مدیریت و فعالیت‌های روزمره در محیط‌های HCI تسهیل گردند.

 داشبورد مدیریت زیرساخت فوق ‏همگرای پروژه‌ی Honolulu در پیش‌نمایش ویندوز سرور 2019

درنهایت، کاربران ویندوز سرور که از System Center استفاده می‌کنند از شنیدن این خبر خوشحال خواهند شد که System Center 2019 در راه است و از ویندوز سرور 2019 پشتیبانی خواهد نمود.

اشتراک ایمیل