APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

آمادگی برای ارائه تکنولوژی 5G

بعد از برگزاری همایش MWC در بارسلونا، CSS Insight یافته‌هایی در مورد کسب‌و‌کار راه‌اندازی 5G در آینده نزدیک منتشر کرد که تعجب برانگیز بود. خلاصه‌ای از اتفاقاتی که در همایش افتاد به شرح زیر است:

  • موضوع 5G در همایش MWC2019 حکم‌فرما بود. از مصاحبه‌های عمومی گرفته تا معرفی زیرساخت شبکه‌ای، چیپست‌ها، دستگاه‌ها و استفاده‌های این تکنولوژی‌ و کسب‌و‌کار پیاده‌سازی اتصالات نسل 5 گوشی‌های همراه، همگی مورد بحث در MWC امسال بودند.
  • امسال سطح جدیدی از خوشبینی وجود داشت که 5G در حال تحقق پیوستن است. 12 ماه پیشِ رو ممکن است بسیار چالش برانگیز باشد ولی صنعت در حال حاضر پلتفورمی برای اجرا 5G برروی آن دارد.
  • بعد از سال‌های دستگاه‌های صفحه سیاه غیر قابل تشخیص از هم، گوشی‌های هوشمند نوعی تغییر و نوآوری دوباره را با ظهور دستگاه‌های صفحه تاشو تجربه کردند. این مسئله برای صنعت بسیار مثبت است ولی برای یک کاربر عادی هنوز جای کار دارد.
  • شبکه گوشی‌های همراه خود در تمامیت مرکز توجه بود. برای اینکه نقش 5G در سناریو‌های مختلف، نیازمند دگرگونی عمومی در شبکه است. به عنوان تکنولوژی‌ که بسیار منتظر آمدن آن هستند، تصمیم گرفته شد که در مورد 5G بیشتر تحقیق شود و بررسی شود که چقدر از آن حقیقت دارد و اینکه فروشندگان برتر در مورد تاثیر آن برروی صنعت اتصالات یک‌پارچه چه نظری دارند.

حقیقت 5G در انگلستان

با مدیر عامل Mentor Europe آقای دیوید هیلارد در مورد ظهور 5G و اینکه چقدر نزدیک به اجرایی شدن آن است، صحبت شده است. تاثیر عملی 5G بر روی ارتباطات چه زمانی رخ می‌دهد و چالش‌ها برای رسیدن به آن چه مواردی هستند پرسیده شد. “در حال حاضر مورد چشمگیری در زمینه 5G در انگلستان اتفاق نیافتاده است. تعدادی اجرای آزمایشی کوچک هست که از سوی 4 اوپراتور اصلی حمایت شده‌اند.” دیوید می‌گوید: “مقدار زیادی تبلیغات در مورد 5G وجود دارد و ما بر سر این موضوع که کاربران حرکتی آرام مثل 3G به 4G را از 5G توقع دارند، هم‌نظر بودیم. یک روز صبح بیدار می‌شوید و می‌بینید گوشی شما بسیار سریعتر شده است.”

با این حال دیوید برخی از مشکلات جدی که بر سر راه مخصوصا در انگلستان است را خاطرنشان شد. ” بازار یکی از مشکلات است. پول جدیدی در بازار موبایل بوجود نمی‌آید پس سوال اینجاست که به چه روشی می‌خواهیم در 5G سرمایه گذاری کنیم.” مشکل دومی که دیوید خاطر نشان کرد، کمبود Dark Fiber در انگلستان است. این بازار توسط BT Openreach و Virgin Media حکم‌فرمایی می‌شود و آن‌ها از فروش به اوپراتورهای همراه اجتناب می‌کنند. سال پیش Ofcom سعی بر مجبور کردن BT به مدل فروش بهتر کرد ولی این کار توسط BT به چالش کشیده شد و همچنان در دست آنهاست.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

در مورد فروشندگان دیگر که در این زمینه فعالیت می‌کنند با دیوید صحبت شده و در مورد چالش‌های زیرساختی از سوی O2 اشاره کرد. “میزان Backhaul از برج تا Exchange نیاز است که بازبینی شود. در برخی از مناطق، دیگر هیچ ظرفیتی باقی نمانده است. پس همه اوپراتورها باید سرمایه‌گذاری سنگینی در ارتقا زیرساخت بکنند که این موضوع باز به بودجه بازمیگردد.” همچنین از دیوید سوال شده است که کدام یک از ارائه دهندگان سرویس می‌توانند کمک کنند. او به CityFibre اشاره کرد که اخیرا 2.5 میلیارد دلار بودجه برای سرمایه گذاری در سرویس‌های Fiber To Home دریافت کرده است یا شرکت‌هایی مثل Colt و EU Networks که هرکدام صاحبان و ارائه دهندگان شبکه‌های Dark Fiber هستند.

به طور کلی ارائه 5G در انگلستان یک چالش باقی می‌ماند. زمانی که تکنولوژی آن در دسترس باشد، چالش شلوغی‌های جغرافیایی پیش می‌آید. حتی افرادی در لندن برای ارتباط با 3G مشکل دارند! تکنولوژی 5G همچنان برای مصرف کننده عادی چیزی دور از دسترس است.

5G در ارتباطات یکپارچه

با لین سینوت، مدیر فروش و بازاریابی در VanillaIP صحبتی شده است تا نظر او را در مورد 5G در فضای UCaaS زمانی که 5G اجرایی می‌شود پرسیده شود. لین به طور مدام با VARها سروکار دارد و ارائه‌کنندگان خدمات مدیریت شده که در برنامه خود ارتباطات داشتند را بر دوش داشته است، پس او زمانی که بحث در مورد سناریوهایی که پیاده‌سازی صدا بر روی موبایل در میان باشد، اطلاعات دست اولی دارد. او می‌گوید:” VanillaIP در مورد ارتباطات مشتریان بی‌طرف است به همین خاطر است که ما سیر تکاملی 5G را دارای توانایی ایجاد کننده دور کاری انعطاف‌پذیر از طریق رزومه کامل ما در زمینه سرویس ابری می‌دانیم.”

استفاده در زمینه ویدئوهای پهنای‌باند بالا

از جوردن اونز مدیر ارشد معماری در Pexip همین سوال ارسال شده تا نظر او را در مورد صنعت کنفرانس تصویری پرسیده شود. کنفرانس تصویری که بعضا با نیاز زیاد پهنای‌باند و کنترل‌های شبکه شناخته می‌شود می‌تواند از ظهور 5G در همه‌گیر شدنش کمک بگیرد. او می‌گوید:”من معتقدم که UC برای 5G آمادگی کامل دارد و من فکر می‌کنم که صنعت UC مدتها است که برای فراهم کردن قابلیت کامل برروی شبکه‌های موبایل چه Wi-Fi و چه همراه در حال کار است. تمرکز برروی سیستم‌های تطبیق‌پذیر بوده که برای همسانی با شرایط شبکه به صورت همزمان طراحی شده می‌باشد. درحال حاضر این موضوع باعث شده افراد بیشتری از شبکه‌های همراه برروی 4G/LTE استفاده کنند و این تجربه زمانی‌که دسترسی 5G در پایان امسال و سال بعد بیشتر شود فقط به سوی بهبود می‌رود.”

جوردن مشکلات دیگری که از اتصال افراد بیشتر به ویدئو‌ها در تعداد بالا جلوگیری می‌کند نیز گفت: “با اینکه 5G با خود آنتن‌ها و Network Access Pointهای ارزانتری می‌آورد که باعث می‌شود ارائه دهندگان سرویس و حتی افراد معمولی بتوانند پوشش شبکه را افزایش دهند،ولی این نوع تغییر زمان زیادی برای اجرایی شدن لازم دارد. در این زمان مهمترین کار برای صنعت نوآوری و تمرکز برروی بهبود کیفیت شبکه‌های 4G/LTE که هم‌اکنون به صورت وسیع پخش شده‌اند، است.”

استفاده عمومی از 5G

هنگام صحبت با ایان تیلور، ادیتور UC Today، او مسئله 5G را به پخش کننده‌های DVD تشبیه کرد. زمانی که آنها وارد بازار شدند، مردم همچنان مشغول استفاده از VHS بودند. با این حال، برخی فیلم‌ها مثل گلادیاتور در سال 2000 که فروش 460 میلیون دلاری داشت، مردم را وادار به خرید جدیدترین دستگاه برای دیدن آن کرد. این موضوع فروش پخش کننده‌های DVD را بیشتر کرد. شاید با معرفی یک سرویس جدید برای 5G باعث همه‌گیر شدنش و استفاده کسب‌و‌کارها از آن بشود. حال این سرویس چه کنفرانس تصویری بر روی 5G باشد یا مرکز تماس 5G باشد باید منتظر ارائه این سرویس بود.

اشتراک ایمیل