APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

بررسی ویژگی های Red Hat Enterprise Linux 8 Beta

کانتینرهای لینوکس، Kubernetes، هوش مصنوعی، Blockchain و بسیاری دیگر از نوآوری‌های تکنولوژی، جزء مشترکی دارند: لینوکس؛ همان منبعی که برای مدت تقریباً دو قرن، سیستم‌های تولیدی مهم عملیاتی را راه‌اندازی کرده است. امروز به معرفی یک Linux Foundation خواهیم پرداخت که قدرت ایجاد نوآوری‌هایی را دارد که می‌توانند IT کسب‌وکاری را تا سالیان سال گسترش داده و متحول کند. این Foundation چیزی نیست جز Red Hat Enterprise Linux 8 Beta.

نسبت به دیگر دوره‌های تاریخ، IT سازمانی امروزه با سرعت بیشتری درحال متحول‌شدن است. این حقیقت نیازمند وجود یک Foundation رایج می‌باشد که بتواند تمام Footprintها را پوشش دهد؛ از دیتاسنترها گرفته تا چندین Cloud Public، تا سازمان‌ها بتوانند تمام نیازهای بارهای کاری را رفع نموده و هر برنامه‌ی کاربردی را در هرجایی ارائه دهند.

تلاشِ کمپانی Red Hat در Red Hat Enterprise Linux 8 Beta، ارائه‌ی یک Foundation مشترک برای جهان‌های کنونی و آینده‌ی IT سازمانی بوده است. نسل بعدی پلتفرم لینوکس پیشرو در جهان، به تأمین استراتژی‌های تحولات دیجیتال در سرتاسر Hybrid Cloud کمک می‌نماید؛ جایی که سازمان‌ها از نوآوری‌هایی همچون Containerهای لینوکس و Kubernetes برای ارائه‌ی خدمات و محصولات متنوع استفاده می‌کنند. در آنِ واحد، Red Hat Enterprise Linux 8 Beta به تیم‌های IT اجازه می‌دهد که سرمایه‌گذاری‌های تکنولوژی کنونی خود را بهینه‌سازی کرده و از آن‌ها ارزش اضافی دریافت کنند؛ این امر به رفع نیاز به نوآوری توأم با ثبات و بهره‌وری کمک می‌نماید.

از چهارسال پیش تا کنون که Red Hat Enterprise Linux 7، سیستم عامل لینوکس را متحول کرد، جهانِ IT شدیداً دچار تغییر شده و Red Hat Enterprise Linux هم همگام با آن متحول شده است. باری دیگر Red Hat Enterprise Linux 8 Beta استاندارد جدیدی برای ممکن‌سازی نوآوری‌های IT از طریق سیستم عامل ایجاد می‌نماید. با اینکه این سیستم عامل محتوی صدها بهبودی و قابلیت‌های جدید بسیاری می‌باشد، چندین توانایی کلیدی آن به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که به پلتفرم برای راه‌اندازی تحول دیجیتال و تأمین استفاده از Hybrid Cloud بدون تداخل در سیستم‌های توسعه‌ی موجود، کمک نماید.

Red Hat Enterprise Linux 8 Beta مفهوم Application Streams را معرفی می‌نماید تا بسته‌های Userspace را راحت‌تر و منعطف‌تر ارائه دهد. حال می‌توان سریعتر از Core Operate نمودن بسته‌های سیستمی و بدون نیاز به انتظار کشیدن برای انتشار نسخه‌ی جدید سیستم عامل، اجزاء Userspace را سریع‌تر به‌روزرسانی نمود. چندین نسخه از یک بسته، برای مثال یک زبان ترجمه‌شده یا یک دیتابیس را نیز می‌توان از طریق Application Stream برای نصب در دسترس قرار داد. این امر بدون تأثیر منفی برروی ثبات زیرین پلتفرم یا پیاده‌سازی‌های خاص، به ارائه‌ی چالاکی بیشتر و نسخه‌های شخصی‌سازی‌شده‌ی Red Hat Enterprise Linux توسط کاربران، کمک می‌نماید.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

علاوه‌بر زیرساخت اساسی که از نو تعریف شده است، Red Hat Enterprise Linux 8 Beta موارد ذیل را نیز ارتقا می‌دهد:

  • Networking

از طریق IPVLAN، این پلتفرم از Linux Networking کارآمدتری پشتیبانی می‌کند و Containerهای قرارگرفته در VMها را با حداقل تأثیر منفی در ظرفیت و میزان تأخیر، به هاست‌های Networking متصل می‌کند. همچنین این پلتفرم شامل یک TCP/IP Stack جدید با کنترل ازدحامBandwidth and Round-Trip Propagation Time یا به اختصار BBR می‌باشد که عملکرد بیشتر، حداقل میزان تأخیر و Packet Loss کاهش یافته برای خدمات متصل به اینترنت همچون Streamکردن ویدیو یا Hosted Storage فراهم می‌آورد.

  • امنیت

همچون تمام نسخه‌های پیشین، Red Hat Enterprise Linux 8 Beta نیز فیکس‌های امنیتی مستحکم به‌همراه حمایتِ کلی تجربه‌ی Red Hat در امر امنیتی نرم‌افزاری، به کاربران سازمانی ارائه می‌دهد. هدف Red Hat از انتشار Red Hat Enterprise Linux 8 Beta، ارائه‌ی Foundation سیستم‌عاملی در Hybrid Cloud است که به‌صورت پیش‌فرض امنیت بیشتری داشته باشد.

در Red Hat Enterprise Linux 8 Beta از هر دو OpenSSL 1.1.1 و TLS 1.3 پشتیبانی به‌عمل می‌آید؛ از این طریق به برنامه‌های کاربردی سروری برروی پلتفرم این توانایی داده می‌شود که از آخرین استاندارد‌ها محافظت Cryptographic برای داده‌های مشتریان استفاده کنند. System-Wide Cryptographic Policyها نیز در پتلفرم گنجانده شده‌اند تا بدون نیاز به تغییر و اصلاح برنامه‌های کاربردی خاص، مدیریت ابزار Cryptographic از طریق یک Prompt واحد راحت‌تر باشد.

  • Containerهای لینوکس

پس از اینکه از پشتیبانی سازمانی از Containerهای لینوکس در Red Hat Enterprise Linux 7 رونمایی شد، Red Hat استاندارد تازه‌ای بنا کرد. حال Containerهای لینوکس به جزئی حیاتی از تحول دیجیتال تبدیل شده‌اند و نقشه‌راهی به‌سوی برنامه‌های کاربردی پرتابل‌تر و منعطف‌تر ارائه می‌دهند؛ Red Hat نیز با Red Hat Enterprise Linux 8 Beta در این تغییرات پیشرو می‌باشد.

Toolkit سبک‌وزن و مبتنی بر استانداردهای باز کمپانی Red Hat حال کاملاً توسط Red Hat Enterprise Linux 8 Beta پشتیبانی شده و در آن گنجانده شده است. Buildah (ساخت Containerها)، Podman (اجرای Containerها) و Skopeo (اشتراک‌گذاری/یافتنِ Containerها) که با توجه به نیازهای امنیتی IT سازمانی ساخته شده‌اند، به لطف طبیعت توزیع‌شدگی و Daemonless بودن این ابزارها، به توسعه‌دهندگان در یافتن، اجرا نمودن و اشتراک‌گذاری سریع‌تر و کارآمدتر برنامه‌های کاربردی Containerizeشده کمک می‌نمایند.

  • مدیریت سیستم‌ها

رشد لینوکس در دیتاسنترهای سازمانی نیازمند مدیریت مداوم می‌باشد و مدیران سیستمی جدید با چالش مدیریت Footprintهای سیستمی پیچیده یا اعمال وظایف دشواری مواجه هستند که خارج از حیطه‌ی آسایش آن‌ها می‌باشد. Red Hat Enterprise Linux 8 Beta به‌دنبال این است که با اعمال چندین بهبودی اساسی که با ارائه‌ی یک کنترل پنل کاربری یکپارچه از طریق Red Hat Enterprise Linux Web Console، کار را برای مدیران سیستمی با هر سطحی از تجربه، راحت‌تر کند. این امر رابط‌کاربری ساده‌تری برای مدیریت راحت‌تر سرورهای Red Hat Enterprise Linux به‌صورت محلی و از راه دور، از جمله ماشین‌های مجازی ارائه می‌دهد.

Composer به کاربران جدید و باتجربه‌ی Red Hat Enterprise Linux اجازه می‌دهد که در Hybrid Cloud، از محیط‌های فیزیکی و مجازی‌سازی‌شده گرفته تا Cloud Instanceهای Public و Private، Imageهای شخصی‌سازی‌شده ایجاد کرده و پیاده‌سازی نمایند. Composer با بهره‌مندی از یک رابط‌کاربری گرافیکی، دسترسی به بسته‌ها و فرآیند سرهم‌بندی Imageهای قابلِ پیاده‌سازی را تسهیل می‌کند. این بدین معنی است که کاربران می‌توانند با سهولت بیشتری Imageهای مبتنی بر Red Hat Enterprise Linux، از حداقل Footprint گرفته تا بهینه‌سازی‌شده به‌طور مشخص، برای طیف گسترده‌ای از مدل‌های پیاده‌سازی از جمله VMها و محیط‌های Cloud ایجاد نمایند.

Yum 4، نسل بعدی Yum Package Manager در Red Hat Enterprise Linux، عملکرد سریعتر، وابستگی‌های نصبی کمتر و انتخاب‌های بیشتری در زمینه‌ی نسخه‌های بسته به‌منظور رفع نیازمندی‌های بارِ کاری ارائه می‌دهد.

  • فایل سیستم‌ها و Storage

Stratis که قابلیت تازه‌ای در Red Hat Enterprise Linux 8 Beta است، یک فایل سیستم Volume-Managing به‌منظور مدیریت پیچیده‌تر داده‌ها می‌باشد. Startis از طریق یک API پیچیدگی‌های درونی مدیریت داده را از آن جدا می‌سازد و بدون نیاز به درکِ مدیران سیستمی از تفاوت‌های جزئی زیرین، این قابلیت‌ها را فعال ساخته و فایل سیستم سریعتر و کارآمدتری ارائه می‌دهد.

File System Snapshotها راه سریعتری برای اعمال وظایف سطحِ فایل، همچون Cloneکردن VMها فراهم آورده و در عینِ حال با مصرفِ Storage فقط هنگام تغییرات داده‌ای، در فضا نیز صرفه‌جویی می‌نماید. به‌‍منظور رمزگذاری داده‌های On-Disk ترکیب‌شده با Network-Bound Disk Encryption یا به اختصار NBDE برای بهره‌مندی از امنیت داده‌ای مقاوم‌تر و دسترسی ساده‌تر به داده‌های رمزگذاری شده، از LUKSv2 نیز پشتیبانی به‌عمل می‌آید.

اشتراک ایمیل