APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

ویژگی‌های خاص مرورگر Edge مایکروسافت

اخیرا مایکروسافت با تاکید مجدد بر ادعای خود در خصوص اینکه مرورگر Edge در مقایسه با سایر رقبا از برق بسیار کمتری استفاده می‌کند، در تلاش است تا Edge را از خطر حذف از ویندوز 10 نجات دهد.

به گفته ی Kyle Pflug، مدیر ارشد تیم برنامه‌نویسی Edge، این مرورگر برروی Creators Update از 31 درصد برق کمتر نسبت به نسخه‌ی 57 Google Chrome و 44 درصد برق کمتر در مقایسه با نسخه‌ی 52 Mozilla Firefox استفاده می‌کند.

Creator Update و آخرین ارتقاهای صورت گرفته بر روی ویژگی‌های Windows 10 در یازدهم آوریل در دسترس مشتریان قرار گرفت. همزمان با این اقدام مایکروسافت موتور Rendering در Edge با نام EdgeHTML را به نسخه‌ی 15 ارتقا داد که در حقیقت چهارمین موتور Rendering از زمان ارائه ویندوز 10 در اواسط سال 2015 بوده است.

مایکروسافت برای اثبات ادعای خود، اقدام به اندازه‌گیری میزان مصرف برق در چهار لپ‌تاپ Surface Book نمود که لیستی از عملیات‌‌ جستجو را در مرورگرهای Edge، Chrome 57 و Firefox 52 آغاز نمودند. در نهایت از 16 یا تعداد بیشتری تست صورت‌گرفته در هر مرورگر میانگین گرفته شد.

در آزمایش دوم، پخش یک ویدیو به صورت آنلاین در 3 نوت‌بوک Surface Book بر روی مرورگرهای Edge، Chrome و Firefox  انجام شد. مایکروسافت مدت کارکرد هر لپ‌تاپ پیش از تمام شدن باتری و خاموش شدن را ثبت نمود. در این تست، Edge 35 درصد بیشتر از Chrome و 77 درصد بیشتر از Firefox دوام آورد.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

مایکروسافت در گذشته نیز بارها از مزیت مصرف کم باتری در Edge گفته است تا انتخاب آن را در مقایسه با Chrome و سایر رقبا گزینه‌ی هوشمندانه‌تری معرفی نماید.

مدتی پس از آنکه گوگل از بهبود مدیریت برق در Chrome خبر داد، مایکروسافت به موضوع باتری بازگشت تا تاکیدی دوباره بر کم مصرف بودن Edge داشته باشد. در تست دیگری که در ماه سپتامبر انجام شد، مایکروسافت اعلام کرد که Stream نمودن ویدیو در Edge پیش از اتمام شارژ باتری می‌تواند تا 45 درصد طولانی‌تر از Chrome انجام شود.

این تبلیغات گسترده مایکروسافت در خصوص Edge به احتمال زیاد پاسخی به سهم پایین این مرورگر در بازار مرورگرهای ویندوز 10 محسوب می‌شود.

طبق اعلام موسسه‌ی Net Applications، در پنج ماه گذشته سهم Edge از مرورگرهای مورد استفاده در ویندوز 10 حدود 22 می‌باشد و این در حالی است که این رقم در سال گذشته حدود 30 درصد بوده است. با توجه به اینکه مایکروسافت این مرورگر را به صورت رایگان بر روی سیستم‌عامل قرار داده است، پایین بودن این درصد سوال‌برانگیز محسوب می‌شود.

لازم به ذکر است که Mozilla و گوگل هردو از اظهارنظر در زمینه‌ی ادعاهای مایکروسافت در خصوص پایین بودن مصرف برق در Edge خودداری نموده‌اند.

اشتراک ایمیل