APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

جایگزینی زبان CAP بجای IFTTT توسط مایکروسافت

مایکروسافت به تازگی از ابداع جدید خود به نام (Conditional Action Programmer (CAP رونمایی کرده است که همچنان در مراحل ابتدایی خود به سر می‌برد. به کمک این برنامه می‌توان فعالیت‌های روزمره‌ را از طریق پردازش خودکار وظایف به شیوه If/Then و مانند یک فلوچارت‌هایی منطقی، از جانب کاربران ساده‌‌سازی نمود.

طی ماه گذشته، مایکروسافت سرویس Flow را معرفی نمود، سرویسی که دارای امکان ایجاد روابط شرطی بین سرویس‌های تجاری مایکروسافت است. این سرویس، هم از محصولات مایکروسافت مانند Office، Office 365 و SharePoint و هم از سرویس‌های غیرمایکروسافتی مانند Twitter، Slack، Google Drive و Dropbox پشتیبانی ‌نموده و امکان ایجاد اعمال شرطی را فراهم می‌آورد.

به عنوان مثال، در هنگام دریافت ایمیل می‌توان هشدار متنی را به صورت خودکار ایجاد نمود، توئیت‌ها را به صورت خودکار به یک برنامه Office منتقل کرد و یا هنگام آپلود یک فایل در پوشه‌ی Dropbox می‌توان Notificationهای Slack دریافت کرد.

همه‌ی این موارد برای برنامه‌های تجاری می‌باشند، اما درحال حاضر مایکروسافت زبان جدیدی در قالب IF This Then That برای کاربرد‌های مصرفی و دیگر کاربردهای غیرتجاری ارائه نموده است. برنامه‌ی Conditional Action Programmer موسوم به CAP می‌تواند علاوه بر فعالیت‌های مشابهی که بر اساس رویدادها انجام می‌دهد، امور روزمره‌ مانند ارسال پیام هنگام تغییرات بزرگ در بازار بورس و یا یادآوری برای بردن خودرو به کارواش را نیز انجام دهد.

در این سرویس هیچ نوع برنامه‌نویسی‌ای توسط کاربر انجام نمی‌شود و در واقع شما از میان فهرست فعالیت‌ها، مواردی را انتخاب کرده و سپس واکنشی را به آن مرتبط می‌کنید. به این ترتیب، به دلیل سهولت استفاده از آن، هرکسی می‌تواند آنرا به‌کار گیرد، اما تنها ایراد این برنامه آن است که مایکروسافت، فعالیت‌ها و واکنش‌های محدودی را پیشتیبانی می‌نماید.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

در زیر به لیستی از سرویس‌هایی که توسط این پلتفرم پشتیبانی می شوند، اشاره شده است:

 • تاریخ و زمان
 • ایمیل
 • Facebook
 • Feedهای RSS یا RSS Feeds
 • HTTP
 • ایمیل Office 365
 • OneDrive for Business
 • Pocket
 • SMS
 • بازار سهام
 • وضعیت آب‌و‌هوایی

از آنجایی که کاربران می‌توانند با استفاده‌ از مکانیسم بازخورد به مایکروسافت اعلام کنند که مایل هستند چه سرویس‌های دیگری در این برنامه اضافه شود، احتمالا این فهرست گسترش پیدا خواهد کرد. با توجه به اینکه اخیرا مایکروسافت بیش از پیش نظرات کاربران را مورد بررسی قرار می‌دهد؛ انتظار می‌رود که به مرور زمان سرویس‌های بیشتری در این برنامه ادغام شود.

نکته قابل توجه آن است که پس از انجام عملیات ثبت‌نام (Sign Up)، مایکروسافت کاربران خود را ملزم به پذیرفتن سند سلب مسئولیتی می‌کند که در آن عنوان شده برخی از داده‌ها ممکن است به منظور بهسازی این محصول تا یک سال نزد مایکروسافت باقی بمانند. بنابراین کاربرانی که به داده‌های خود حساس می‌باشند باید این مورد را نیز مد نظر قرار دهند.

اشتراک ایمیل