APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

معرفی حافظه‌ای جدید برای بهبود ظرفیت و عملکرد سرورها

با توجه به آنکه امرزه مقدار داده‌هایی که تولید و ذخیره می‌شوند، روزبه‌روز درحال افزایش هستند، جهت تسریع در استخراج داده های Actionable Intelligence یا به عبارتی هوش عملی، به حافظه بیشتر و عملکرد بهتری نیاز است. راهی برای افزایش بسیار زیاد مقدار حجم حافظه سرور ایجاد شده است؛  آن هم حافظه‌ای که نه تنها سریع، بلکه ماندگار (Persistent) نیز ‌باشد که این حافظه‌ برای Storage و RAM، مزایای بزرگی را برای سیستم‌عامل‌ها و برنامه‌های کاربردی موجود به‌دنبال دارد.

اخیراً شرکت سیسکو حضور خود در برنامه‌ی Intel Optane DC Persistent Memory Hardware Beta Program را اعلام نموده است. UCS B200 M5، B480 M5، C220 M5، C240 M5، C480 M5 و S3260 M5 طوری طراحی شده بودند که نیمی از DIMM Slotهای آن‌ها از Intel Optane DC Persistent Memory بهره ببرد. با ماژول‌های حافظه‌ی ماندگار شرکت Intel که تا ظرف 512 گیگابایت را پشتیبانی می‌کنند، سرورهای Two-Socket شرکت سیسکو می‌توانند تا 6 ترابایت حافظه‌ی ماندگار و 1.4 ترابایت حافظه‌ی DDR4 معمولی را پشتیبانی نمایند. از حافظه‌ی ماندگار می‌توان برای Storage (همانند یک SSD در Application Direct Mode) یا RAM برای برنامه‌های کاربردی استفاده نمود.  این بدین معنی است که یک سرور Two-Socket می‌تواند مزایای حافظه‌ای فراوانی برای سیستم‌عامل‌ها و برنامه‌های کاربردی موجود به‌همراه داشته باشد. همچنین برای سرورهای Four-Socket نیز مقدار این مزایا دوبرابر می‌شود.

حالا دیگر می‌شود دیتابیس‌ها را یک‌بار برای همیشه بر روی حافظه‌ی ماندگار بارگذاری نمود تا Bottleneck بارگذاری دوباره‌ی داده‌ها برروی حافظه به ازای هربار بوت‌شدن سرور، از بین برود.  این یعنی صرفه‌جویی آنی؛ سروری را درنظر بگیرید که به‌جای 20 دقیقه، می‌تواند در 2 دقیقه آماده‌به‌کار باشد.  علاوه‌براین، به‌جای گذر از I/O Bus، حافظه‌ی ماندگار به کاربر اجازه‌ی دسترسی به داده‌های ذخیره شده برروی Memory Bus را می‌دهد که این امر به کاهش میزان تأخیر می‌انجامد. این موضوع به کاربر بینش سریع‌تری می‌بخشد که خود به دستیابی به نتایج بهتر کسب‌وکاری ختم می‌شود.

حافظه‌ی ماندگار به معنای هاست نمودن تعدادی بیشتری VM در ازای هرسرور با عملکرد بهبودیافته می‌باشد. ارزش حافظه‌ی ماندگار محدود به دیتابیس‌ها نمی‌باشد.  هنگامی‌که ماشین‌های مجازی بر روی Intel Optane DC Persistent Memory جای داده شوند، به‌دلیل ظرفیت حافظه‌ی بیشتر و بهبود عملکرد VMها، می‌توان به ازای هر سرور، تعداد VM بیشتری را هاست نمود.

این موارد فقط دو مثال از تمام تغییرات بزرگی هستند که این تکنولوژی می‌تواند در این عرصه اِعمال کند. حال باید برنامه‌ریزی نمود که این معماری چگونه می‌تواند برای حل مشکلات کسب‌وکار، به کاربران کمک نماید.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

ترکیب Intel Optane DC Persistent و USC Manager به دقت و تداوم می‌انجامد. سیسکو به‌دلیل مدیریت متفاوت، با دیگر ارائه‌دهندگان سرور فرق دارد. با استفاده از USC Manager، پیکربندی Intel Optane Persistent Memory تأیید می‌شود و Policyها اِعمال می‌گردند.  این امر باعث می‌شود که درصورت استفاده از ماژول‌ها به‌عنوان حافظه، یا در حالت Application Direct Mode یا ترکیبی از این دو، پیکربندی آن‌ها آسان باشد. حتی می‌توان Server Poolهایی ایجاد نمود تا وقتی‌که یک سرور با پیکربندی خاصی شناسایی می‌گردد، Policyها و پروفایل‌های کاربر برای سرورهای مبتنی بر پردازنده‌ی Intel Xeon Scalable باIntel Optane Persistent Memory، به‌صورت خودکار اِعمال شوند. استفاده از Policyها و پروفایل‌های خدمات از تداوم و دقت پیکربندی سرورها اطمینان حاصل می‌نماید و نیاز به Setup دستی پرمشکل را حذف می‌کند.

سرورهای USC بهره‌مند از تکنولوژی Intel Optane Persistent Memory تنها یک مثال دیگر از همکاری درازمدت Cisco و Intel در جهت تسریع عملکرد برنامه‌های کاربردی برای کاربران می‌باشد.

اشتراک ایمیل