APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

ارائه‌ی سرویس مدیریت‌شده‌ی OpenShift توسط مایکروسافت و Red Hat

در کنفرانس Red Hat Summit 2018، کمپانی Red Hat و Microsoft اعلام کردند که می‌خواهند Instanceی از محیط OpenShift PaaS برروی Microsoft Azure Cloud ارائه کنند که توسط هر دو کمپانی مدیریت خواهد شد.

گسترش همکاری موجود میان این دو کمپانی، موجب خواهد شد که مایکروسافت یک توزیعِ دیگر از Kubernetes را بر روی محیط Cloud خود هاست نموده و از سرویس‌های Container آن بهره ببرد. اما از طرف دیگر، Red Hat با اِعمال المان‌های توزیع Kubernetes که توسط CoreOS مدیریت‌شده است، در فرآیند اصلاح توزیع Kubernetesی قرار دارد که زیربنای OpenShift می‌باشد. Red Hat در اوایل سال 2018 توانست CoreOS را به‌دست بیاورد.

این دو کمپانی، OpenShift را برروی هر دو سرورهای لینوکس و ویندوز دسترس‌پذیر می‌نمایند تا سازمان‌های IT بتوانند به‌صورت مرکزی، Instanceهای OpenShiftی را که برروی هر دو پلتفرم درحال اجرا هستند، مدیریت نمایند. اما همچنان توسعه و استفاده برنامه‌های کاربردی Containerizeشده از ویندوز به پلتفرم‌های لینوکس ممکن نیست.

به گفته‌ی مایک فریس، معاون مدیر بخش توسعه و معماری کسب‌وکار در کمپانی Red Hat، این کمپانی توقع دارد که میان سازمان‌هایی که ترجیح می‌دهند از OpenShift به‌عنوان یک سرویس مدیریت‌شده استفاده کنند و سازمان‌هایی که خود محیط PaaS را مدیریت می‌کنند، دودستگی برابری ایجاد شود. دلیل اصلی که سازمان‌ها به یک سرویس مدیریت‌شده متکی می‌شوند، این است که این سرویس به آن‌ها اجازه می‌دهد که بخش بیشتری از منابع محدود خود را صرف توسعه برنامه‌های کاربردی کنند. درحال حاضر Red Hat هیچ برنامه‌ای برای ایجاد سرویس‌های مدیریت‌شده‌ی OpenShift دیگری ندارد. لازم به ذکر است که Red Hat OpenShift on Azure به‌عنوان یک Technology Preview در اواخر سال 2018 منتشر شده است.

به گفته‌ی برندن بورنز، مهندسی شناخته‌شده در کمپانی مایکروسافت، Red Hat OpenShift به صورت‌ تنگاتنگی با دیتابیس، Storage و Networking مختص به Azure و همچنین سرویس‌هایی از جمله اکتیو دایرکتوری و تمام ابزار تطبیق‌پذیری و امنیتی و مدل‌های هوش مصنوعی که مایکروسافت برروی Azure ارائه داده است، ادغام خواهد شد. همان ابزاری که مایکروسافت برای Stand-Up Clusterها ارائه می‌دهد، برای Red Hat OpenShift on Azure نیز ارائه می‌شوند.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

همچنین مایکروسافت اعلام کرد که Red Hat OpenShift Container که توزیعی از Kubernetes می‌باشد، بر روی Microsoft Azure Stack (نسخه‌ی On-Premisesی از Microsoft Azure Stack) در دسترس است.  به گفته‌ی بورنز، پشتیبانی بخش مهمی از تعهد مایکروسافت به پردازش Hybrid Cloud می‌باشد.

همچنین برای بار اول، مایکروسافت به Subscriberهای Visual Studio Enterprise و Visual Studio Professional اجازه می‌دهد که به Red Hat Enterprise Linux یا RHEL، Credit اپلای کنند.

استفاده از محیط‌های PaaS، در بهترین حالت ناهموار بوده است. اما به گفته‌ی بورنز، گنجاندن Kubernetes در یک PaaS باید به استفاده‌ی بسیار گسترده‌تری از محیط‌های PaaS منجر شود. Application Programming Interfaceها یا APIهای Kubernetes باعث می‌شوند محیط‌های PaaS برای توسعه‌دهندگان دسترس‌پذیرتر باشند. پیاده‌سازی و مدیریت محیط‌های PaaS مبتنی بر Kubernetes در محیط‌های On-Premises نیز ساده‌تر خواهد بود.

هنوز مشخص نیست که سازمان‌های IT تا چه حد از محیط‌های PaaS استقبال خواهند کرد. از آن‌جایی که اختلاف نظرهای بسیاری درخصوص Workflowها در محیط‌های PaaS وجود دارد، سازمان‌های زیادی در استفاده از یک محیط PaaS مردد هستند. در عین حال، تنشِ موجود برای ساخت و به‌روزرسانی سریع‌تر برنامه‌های کاربردی، سازمان‌ها را به سمت پلتفرم‌هایی سوق می‌دهد که سطحی از جداسازی را ارائه دهند که بخش اعظمی از نیاز به مدیریت زیرساخت زیرین IT را از بین ببرد.

با این‌حال، فارغ از نوع رویکرد اتخاذ شده، اتکا به فرآیند‌های یکپارچه‌سازی‌شده‌ی DevOps برای تسریع توسعه‌ی برنامه‌های کاربردی، درحال حاضر به الزامی برای هر کمپانی IT سازمانی تبدیل شده است.

اشتراک ایمیل