APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

قابلیت مهاجرت از Sharepoint Server 2010

اخیرا مایکروسافت ابزار انتقال SharePoint Server خود را بروزرسانی کرده ‌است و یک ابزار تشخیص (Diagnostic Tool) برای ارزیابی محیط‌های  Sharepoint Server 2019 و Sharepoint Server 2016 منتشر نموده است.

ابزار مهاجرت بروزرسانی شده Sharepoint

اخیرا مایکروسافت در بحث مهاجرت اعلام کرده است که توانایی ابزار مهاجرت SharePoint برای مهاجرت سایت‌های Sharepoint Server 2010 یا فایل‌های اشتراکی به Sharepoint Online به مرحله دسترسی عمومی رسیده ‌است.

منظور از دسترسی عمومی این ‌است که این راهکار که در حال حاضر در نسخه‌ی 3.2.114.0 قرار دارد و برای استفاده‌ی عملیاتی توسط سازمان‌ها آماده است. سابقا، این ابزار فقط از انتقال سایت‌های Sharepoint Server 2013 به Sharepoint Online پشتیبانی می‌کرد. اما اکنون که ابزار بروزرسانی شده است می‌تواند محتوا را به سه مورد از سرویس‌های Office 365 شامل Sharepoint Online،One Drive  و  Microsoft Team منتقل کند.

توانایی انتقال سایت‌های Sharepoint Server 2010 نیز در حال آماده شدن است. Sharepoint Server 2010 Service Pack 2 در تاریخ 13 اکتبر 2020، از مرحله‌ی پشتیبانی تمدید‌شده‌ی خود خارج خواهد شد. بعد از این تاریخ این محصول دیگر تحت پشتیبانی نخواهد بود و از مایکروسافت، Patchهای امنیتی رایگان دریافت نخواهدکرد و احتمالا استفاده از آن پرمخاطره خواهد بود.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

به نظر می‌رسد مایکروسافت آنچه را که ابزار مهاجرت SharePoint می‌تواند انتقال دهد گسترش داده است، برای مثال می‌تواند فایل‌ها، پوشه‌ها، List Items و Web Partها را جابجا کند. همچنین اکنون به کاربران اجازه‌ی ایجاد Subfolder Destination را هنگام جابجایی کانال‌های Teams می‌دهد.

هرچند این ابزار فقط می‌تواند سایت‌های Sharepoint پیش‌فرض را جابجا کند. به عبارتی سایت‌هایی که از هیچ کد یا ابزار Third Party استفاده نمی‌کنند، می‌توانند جابجا شوند. ابزار انتقال SharePoint یک فایل قابل اجرای دستور خط است که پیش از انتقال به SharePoint Online، می‌تواند Server Farmها را بررسی کرده و هر مشکلی که در داده‌ها وجود داشته باشد را شناسایی نماید، سپس گزارشی تهیه کند که توجه کاربر را به مطالبی که در جهت برطرف کردن مشکل کشف شده می‌باشد، جلب نماید.

On Premise Diagnostic Tool یا OPT

یکی دیگر از ابزار دستور خطی که اخیرا برای محیط‌های SharePoint Server 2019  و SharePoint Server 2016 بروزرسانی شده‌، On Premise Diagnostic Tool یا به اختصار OPT است که نسخه‌ی دوم آن به‌تازگی منتشر شده است.

ممکن است نسخه‌های متفاوتی از ابزار OPT در دسترس باشد. هرچند، اگر دومین رقمِ نسخه، 1 باشد این نسخهCode-Signed  شناخته می‌شود و آماده‌ی استفاده است. اگر رقم دوم 0 باشد، نشان‌دهنده‌ی یک نسخه‌ی Development آزمایشی است و به جهت بررسی کاربران و ارسال ایرادات به به مایکروسافت ارائه می‌شود. در ضمن باید در نظر داشت که این ابزار باید به صورت دستی نصب گردد.

ابزار OPT نسخه‌های Sharepoint 2019 و سناریوهای راهبری Sharepoint 2016 را که شامل وضعیت پشتیبانی patch، ورودی‌های Active Directory، فهرست‌های ایمیل و Timer Jobs است را بررسی می‌کند. همچنین اجرایQuery عملکرد  SQL، ایرادات پروفایل کاربری و مشکلات جستجو را چک می‌کند و همچنین از ارزیابی جزئیات هنگام نصب و یا بروزرسانی ، مانند چک کردن ویژگیهای از دست رفته در محتوای دیتابیس پشتیبانی می‌نماید.

Page Diagnostics Tool

مایکروسافت همچنین اعلام کرده است که یک Page Diagnostics Tool بروزرسانی‌شده را منتشر نموده است. این ابزار مبتنی بر مرورگر تنها برای کاربران SharePoint Online در دسترس است.

Page Diagnostics Tool بهینه‌سازی‌های ممکن را مشخص خواهد کرد تا در هنگام استفاده از خدمات Sharepoint Online هم برای Pageهای جدید (Modern) و هم برای Pageهای قدیمی (Classic) در نطر گرفته شود.

اشتراک ایمیل