APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

خریداری Heptio توسط VMware

کمپانی VMWare اعلام کرد که به‌عنوان بخشی از اقدام خود برای گسترش دسترسی به کلاسترهای مبتنی بر Kubernetes، درحال خریداری کمپانی Heptio می‌باشد. بر پایه‌ی این خبر که در کنفرانس VMworld Europe 2018 اعلام شده بود، چندین ابزار مدیریتی Kubernetes، به همراه مجموعه‌ای از ابزار تعدیل و یک برنامه‌ی کاربردی Heptio ARK Disastery Recovery برای Kubernetes را، به مجموعه ابزار کنونی VMware اضافه می‌کند. معامله‌ی Heptio در اواخر سال 2018 انجام پذیرفت، هرچند که جزئیات دقیق آن منتشر نشده است.

به گفته‌ی پاول فازون، معاون ارشد و مدیر کلی بخش Cloud Native Apps Business Unit در شرکت VMware، از تکنولوژی‌های Heptio برای دو امر استفاده خواهد شد:

  1. پیشبرد Pivotal Container Service یا PKS که یکی از توزیعات Kubernetes می‌باشد که برای محیط‌های VMwareی بهینه‌سازی شده که با همکاری کمپانی Pivotal Software ساخته شده‌اند.
  2. پبیشبرد مجموعه ابزار مدیریتی VMware که می‌توان آن‌ها را به چندین توزیع اِعمال نمود.

به گفته‌ی فازون، Kubernetes درحال‌حاضر پلتفرم نرم‌افزاری است که سریع‌ترین رشد را در صنعت IT دارد. خریداری Heptio موجب می‌شود که دو تن از توسعه‌دهندگان آن یعنی کریگ مک‌لاکی، مدیرعامل کمپانی Heptio و جو بِدا، مدیر عامل اجرایی این شرکت، به تیم VMware Cloud Native Business Unit اضافه شوند. جو بِدا عضوی از انجمن هدایت Kubernetes نیز می‌باشد.

به گفته‌ی مک‌لاکی، Kubernetes ایجاد شده بود تا یک Goldilocks Abstraction برروی طیف گسترده‌ای از VMها، سرورهای فیزیکی و محیط‌های محاسبات کامپیوتری ایجاد شود. به گفته‌ی وی، یکی از بزرگترین برتری‌های VMware این است که با تداخلات زیرساخت IT غریبه نیست. می‌توان از تجربه‌ی VMware در امر پیشبرد استفاده از Kubernetes در محیط‌های IT قدیمی سازمانی، فایده‌ی زیادی برد.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

اکنون سازمان‌های IT درحال بررسی این هستند که تا چه حد می‌خواهند در افزونه‌های (Extensionهای) مختلفی Lock شوند که ارائه‌دهندگان مختلف توزیعات Kubernetes، درحال اِعمال هستند. برای مثال VMware یک Instance از نرم‌افزار مجازی‌سازی شبکه VMware NSX را درکنار PKS می‌گنجاند. به همین ترتیب، Amazon Web Services نیز در سرویس‌های Storage و Networking خود، افزونه‌هایی اعمال کرده است. برنامه‌های کاربردی که برروی توزیعات مختلف اجرا می‌شوند، پورتابل هستند؛ اما کلاستری که این برنامه‌ها برروی آن اجرا می‌شوند را نمی‌توان به راحتی حرکت داد، مگر اینکه سازمان‌های IT برروی یک توزیع خاص از Kubernetes، استاندارد‌سازی نمایند.

همچنین VMware به منظور تسهیل گسترش امنیت، Storage و سرویس‌های Networking کنونی سازمان‌ها، درحال انجام اقداماتی برای پیاده‌سازی Kubernetes برروی VMها می‌باشد. اما برپایه‌ی دیدگاه چندین شرکت رقیب، اجرای Kubernetes برروی سرورهای Bare-Metal به مرور نیاز به VMها را، حداقل در حالت فعلی آن‌ها، به کل از بین می‌برد. دلایل پیروی از این رویکرد از حذف سربار (Overhead) VMها آغاز شده و به اجتناب‌ورزی از لایسنس‌نمودن نرم‌افزارهای تبلیغاتی VMها می‌رسد. توقع می‌رود که برای سالیان پیشِ رو، اکثر سازمان‌ها از پیاده‌سازی‌هایی بهره ببرند که شامل ترکیبی از ماشین‌های فیزیکی و مجازی (VMها) می‌باشد.

در عین حال، مشخص است که VMware می‌خواهد یکی از ارائه‌دهندگان اصلی و قدرتمند Kubernetes باشد. این کمپانی به‌جای اینکه اجازه دهد تسلط کنونی خود بر IT سازمانی را به مرور و با مهاجرت شرکت‌ها به Containerهایی که برروی Kubernetes اجرا می‌شوند، از دست بدهد، به صورت مداوم درحال گسترش محصولات خود است تا هرجا و زمان، قابل ادغام باشند.

اشتراک ایمیل