APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

ارائه محصول جدید SAS SSD از شرکت WD

همگام با رشد سریع داده‌ها در دیتاسنترهای مختلف، شرکت Western Digital  اقدام به عرضه یک SAS SSD 2.5 In از نوع Small Form-Factor نموده که از بالاترین سطح عملکرد برخوردار است. این محصول با هدف کمک به سازمان‌ها جهت پاسخگویی به نیازهای رو ‌به ‌رشد در زمینه‌ی سیستم‌های ذخیره‌سازی مجازی‌‌، پردازش تراکنش‌های آنلاین، آنالیز پایگاه‌داده و سرویس‌های Cloud به صورت Hybrid و Private  ارائه گردیده است.

WD Ultrastar SS300 با مشارکت Intel توسعه یافته و از یک Interface، دوازده گیگابیت‌‌بر‌ثانیه‌ای SAS استفاده می‌کند و می‌‌تواند با سرعت 2.1 گیگابایت‌بر‌ثانیه داده‌ها را خوانده و با سرعت 2.05 گیگابایت‌بر‌ثانیه اطلاعات را بنویسد. این Drive همچنین عملیات‌ خواندن را با سرعت 400 هزار ورودی خروجی تصادفی در ثانیه (IOPS) و نوشتن را با سرعت 200 هزار ورودی خروجی تصادفی در ثانیه (IOPS) امکانپذیر می‌سازد.

Gregory Wong تحلیلگر ارشد Forward Insights پیش‌بینی می‌کند که به زودی SAS SSD در انواع برنامه‌های کاربردی حیاتی در سازمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. وی معتقد است که شرکت Western Digital با عرضه جدیدترین نسخه‌‌ی 12 گیگابیتی این محصول تحت عنوان Ultrastar SS300، می‌تواند توازن مطلوبی را میان عملکرد، ظرفیت و هزینه در بارهای کاری ضروری فراهم نماید.

درایو مربوطه در قالب یک حافظه فلَش Multi-Level Cell (MLC) NAND با ظرفیتی بین 400 گیگابایت و 3.2 ترابایت و یا در قالب یک فلش Triple-Level Cel (TLC) NAND با ظرفیتی بین‌ 480 گیگابایت و 7068 گیگابایت موجود می‌باشد. MLC NAND می‌تواند 2 بیت و TLC می‌تواند 3 بیت را در هر ترانزیستور ذخیره نماید و برای ذخیره‌ی مقادیر بیشتر نیز به سخت‌افزار پیچیده‌‌تر Wear-Leveling و تصحیح‌کننده خطا نیاز است. همچنین این امکان برای کاربران وجود دارد تا بسته به الزامات تعیین‌شده در خصوص توان مصرفی، SSD با توان 9 وات، 11 وات یا 14 وات را انتخاب کنند.

نکته دیگر آنکه این Drive با بهره‌گیری از تکنولوژی  Intel 3D NANDمی‌تواند سلول‌های حافظه‌ فلش را ، Stack کند، به این ترتیب امکان ذخیره با تراکم‌های بسیار بالاتر برای Drive فراهم گردیده و هزینه‌های تولید هم به میزان قابل‌ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

Ultrastar SS300 دارای چهار گزینه برای نگهداری داده‌ها می‌باشد که در یک دوره مشخص بین 0.5 تا 10 DWPD  یا به عبارتی Drive Writes Per Day، متغیر است. از مزایای دیگر این محصول می توان بر 0.35 درصد نرخ خرابی سالانه (AFR) یا 2.5 میلیون ساعت میانگین زمان بین خرابی‌ها (MTBF) اشاره نمود.

برای مثال، Ultrastar SS300 در نسخه 3.2 ترابایتی با قابلیت 10 DWPD  ، می‌تواند تا 59 پتابایت از داده‌های تصادفی را در طول عمرِ خود نگهداری نماید. این مقدار را می‌توان برابر با نوشتن 16 ترابایت داده در روز به مدت 5 سال دانست.

نسخه قبلی Ultrastar SS300 با نام Ultrastar SSD1600MR می‌توانست تا سهDWPD  را در مدت 5 سال ارائه نماید و عملیات خواندن را با سرعتِ 1100 مگابایت‌بر‌ثانیه و نوشتن را با سرعت 700 مگابایت‌بر‌ثانیه ارائه کند. در ضمن عملیات‌ خواندن در آن با سرعت 130 هزار IOPS تصادفی و عملیات نوشتن با سرعت 30 هزار IOPS انجام می‌گرفت.

WD با اشاره به اینکه Ultrastar SS300 و به خصوص عملکرد تصادفی آن تا حد زیادی ارتقا داده شده، بر کاربرد ویژه آن در برنامه‌های کاربردی پرمصرف در محیط‌هایی همچون سیستم‌های مجازی‌شده‌ی Storage، پایگاه‌های داده و محیط‌های Private Cloud و Hybrid Cloud تاکید نموده است.

امکاناتی از جمله Self-Encrypting Drive و Instant Secure Erase از دیگر قابلیت‌های انتخابی این محصول جدید در تامین امنیت داده‌ها به شمار می‌آید که با ویژگی TCG Enterprise و FIPS 140-2 Certification تطبیق‌پذیر می‌باشد.

با توجه به اینکه Ultrastar SS300 تنها به شرکت‌های تولیدکننده تجهیزات فروخته می‌شود، WDC تصمیم به اعلام جزئیات در رابطه با قیمت محصول ندارد. لازم به ذکر است که شرکت مربوطه با ارائه محصول فوق این امکان را در اختیار تولید‌کنندگان قرار داده‌ است تا با بهره‌مندی از قابلیت‌های SSD و مشارکت یکدیگر، نسل نوین Array‌ها در ذخیره‌سازِ دیتاسنتر را پشتیبانی نمایند.

اشتراک ایمیل