APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

بررسی تخصصی قابلیت‌های جدید نرم‌افزار vRealize Automation 8.1

نرم‌افزار vRealize Automation 8.1 قدمی رو به جلو در صنعت vRA به شمار می‌رود. تیم توسعه vRA با عرضه نسخه 8.0 در اكتبر سال 2019 به دستاورد حیرت‌انگیزی دست یافت و اكنون، این نسخه بر قابلیت‌های این دستاورد می‌افزاید. این مطلب در سطح بالایی به بررسی قابلیت‌های جدید در نرم‌افزار 8.1 vRealize Automation  می‌پردازد.

قابلیت Approval Policies

Approval Policies مرحله‌ای از مدیریت است كه به كمك آن می‌توان دسته‌ای از درخواست‌ها و اقدامات پیاده‌سازی‌ كه پیش از آغاز نیاز به تایید دارند را كنترل كرد. اگر تاییدكننده درخواست را رد كند، آن درخواست آغاز نخواهد شد و از اجرا بازخواهد ماند. برای مثال، ممكن است كاربر یك آیتم Catalog مهم داشته باشد، اما این آیتم باعث مصرف میزان زیادی از منابع خواهد شد. این كاربر از یكی از مدیران IT می‌خواهد تا هر یك از درخواست‌های پیاده‌سازی را بازبینی كند تا مطمئن شود آن درخواست مورد نیاز بوده است. مثالی دیگر وجود دارد كه برای Day 2 Actions به كار می‌رود. ایجاد تغییرات در پیاده‌سازی‌ای كه افراد زیادی از آن استفاده می‌كنند، ممكن است مخرب باشد. در این شرایط كاربر از مدیر پروژه، كه پیاده‌سازی را برای این تیم مدیریت می‌كند، می‌خواهد تا همه تغییرات ایجاد شده در آیتم پیاده‌سازی‌شده Catalog را بازبینی كند.

محدودیت‌های منابع

اكنون روش‌های اصلاح‌شده‌ای معرفی می‌شود كه برای كنترل مصرف CPU، Memory و Storage در یك Cloud Zone اختصاص داده شده به یك پروژه به كار می‌رود. Cloud Zoneها می‌توانند به بیش از یك پروژه اختصاص داده شوند و این قابلیت برای Cloud Administrator امکان توزیع منابع را به طور كامل در سراسر پروژه‌ها فراهم می‌کند. می‌توان در هر پیاده‌سازی، برای گروه خاصی از كاربران محدودیت‌هایی تعریف كرده و  استفاده زیاد  از مجموعه خاصی از منابع زیرساخت را ممنوع کرد.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

پیشرفت‌های حیرت‌انگیز درvRealize Orchestrator

vRealize Orchestrator اكنون برای تسك‌های در جریان، در كنار زبان Java Scripting قدیمی، از PowerShell، Nodejs و Python نیز پشتیبانی می‌كند. این قابلیت، پیشرفت بزرگی برای vRealize Orchestrator به شمار می‌رود و اكنون دیگر برای اجرای اسكریپت‌های PowerShell، نیازی به PowerShell Host نیست. به علاوه، وجود Nodejs و Python در vRealize Orchestrator با استفاده از Libraryهای موجود برای این زبان‌ها، ایجاد جریان‌های كاری پیچیده را آسان‌تر می‌كند. نمایش درختی‌ در vRealize Orchestration كه همه با آن آشنا بودند، با تغییر به HTML 5 Client از دسترس خارج شد. با عرضه vRealize Orchestration 8.1 نسخه‌ای از نمایش درختی دوباره ارائه شده كه دارای فولدرهای سلسله‌مراتبی است. اكنون می‌توان به آسانی همانند نسخه قبل، جریان‌های كاری را سازمان‌دهی كرد. به علاوه، در این نسخه از Sync كردن جریان‌های كاری به شاخه‌های مختلف Git Repository پشتیبانی می‌شود. پیش از این، تنها كنترل منبع می‌توانست با یك شاخه واحد Sync شود. این قابلیت، امكان ارتقای كد از طریق عملیات عادی Git و درخواست‌های PR را فراهم می‌كند. همچنین می‌توان تفاوت‌های دیداری بین نسخه‌های مختلف جریان كاری را در Workflow Designer كه در تاریخچه نسخه قرار گرفته است، مشاهده كرد.

قابلیت Multitenancy

نسخه 8.1، Multitenancy را به صورت یك قابلیت Opt-in برای vIDM و vRA عرضه كرده است. Tenancy Leverages Provider و سازمان‌های Tenant، امكان ایزوله‌سازی منطقی را برای راهبری و منابع فراهم می‌كنند و پیكربندی و مدیریت از طریق LCM انجام می‌شوند.

بهبود RBAC

اكنون امكان تخصیص نقش View Only جدیدی به همه سرویس‌ها در نرم‌افزار vRealize Automation 8.1 وجود دارد. این نقش یك قابلیت «Auditor» فراهم می‌كند و كاربری كه این نقش به او تخصیص یافته می‌تواند پیكربندی‌ها، پیاده‌سازی‌ها، ابزارهای برنامه‌ریزی عملیاتی و … را مشاهده كند، اما به هیج وجه نمی‌تواند وارد تعامل با پلتفرم شود. نقش Viewer برای Projectها هم در دسترس است. مدیران می‌توانند با استفاده از این نقش دسترسی View Only را به پروژه‌های خاصی محدود كنند.

پشتیبانی از OpenShift

استراتژی VMware Cloud Management این روزها به سرعت در حال تحول است و تیم VMware با عرضه هر نسخه، بیش از پیش از یكپارجه شدن آن با پلتفرم‌های دیگر پشتیبانی می‌كند. با این كار، این امكان برای vRA فراهم می‌شود تا به عنوان لایه‌ Control Plane عمل كرده و حتی‌الامكان از هر جنبه‌ای از محیط‌هایMulti-Cloud  فراتر باشد. آخرین یكپارچه‌سازی VMware به دنبال آن است تا به اپراتورهای IT كمك كند با Red Hat OpenShift از چشم‌انداز در حال رشد قابلیت‌ها نگهداری كنند. كاربر بعد از یكپارچه‌سازی قادر خواهد بود Namespaceهایی ایجاد كند و آن‌ها را به Cloud Assembly تحصیص داده و با این كار امكان راهبری و كنترل آن را فراهم كند.

Kubernetes در نرم‌افزار vRealize Automation

كاربر باید همه مناطق داخل نرم‌افزار vRealize Automation را كه به پیاده‌سازی و مدیریت محیط‌های Upstream در Kubernetes كمك می‌كند را در کنار پیاده‌سازی برنامه‌های كاربردی در محیط‌های Kubernetes، بررسی كند.

ارائه Pipeline به عنوان Catalog

Service Broker به منظور درخواست ابزار برنامه‌ریزی عملیاتی از Cloud Assembly، vRealize Orchestrator Workflows، ABX Actions و Marker Place OVAs & Templates، یك Self-service Catalog با استفاده آسان فراهم می‌كند. هم‌چنین اكنون كاربر می‌تواند Pipelineهای Code Stream را به عنوان آیتم‌هایی از Catalog ارائه كند. این قابلیت فرآیند آسان درخواست را برای كاربران فراهم می‌كند تا Pipelineها را مستقیما از Service Broker Catalog به كار اندازند. كاربر اكنون می‌تواند به ویژگی‌های فوق‌العاده فرم‌های سفارشی Front-end CI/CD و Pipelineهای زیرساخت دسترسی پیدا كند.

پشتیبانی از Ansible Tower

پشتیبانی از Ansibe Tower برای مشتریان این امكان را فراهم می‌كند تا Ansible Tower Job Templates از Blueprint Canvas ارائه‌شده توسط VMware اجرا كند. با این كار، گزینه دیگری برای پیكربندی مدیریت به همراه Puppet و Ansible Open Source در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد. Ansible Tower و/یا Engine می‌توانند به صورت On-premise یا در Cloud موجود باشند. همچنین Nodeهایی كه در آینده مدیریت یا پیاده‌سازی خواهند شد، ممكن است On-premise یا در Cloud باشند. وقتی كاربر در تعیین مكان مدیریت و پیاده‌سازی Instanceها حق انتخاب داشته باشد، یكپارچه‌سازی با این راهكارها بیشترین انعطاف‌پذیری را در پی خواهد داشت.

PowerShell برای ABX

Action Based Extensibility یا به اختصار ABX یك قابلیت عملكرد بدون سرور است كه با Cloud Assembly Service در vRealize Automation یكپارچه شده است. قبلا ABX صرفا از زبان‌های اسكریپتینگ Python و NodeJS پشتیبانی می‌كرد. اكنون با عرضه نرم‌افزار vRealize Automation 8.1، تجهیز ABX به صورت On-premise از اجرای PowerShell به صورت Native به عنوان عملكردی بدون سرور پشتیبانی می‌كند. با این قابلیت پشتیبانی جدید، كاربر قادر است بدون نیاز به ایجاد PS Host و زیرساخت پیچیده برای پشتیبانی از PS Scripting، از تمام نیروی PowerShell استفاده كند.

گروه‌های امنیتی NSX به صورت On-demand

نرم‌افزار vRealize Automation 8.1 یا vRA پشتیبانی كامل گروه امنیتی NSX از NSX-V و NSX-T را ارائه نمی‌دهد و تنها از گروه‌های امنیی جدید و موجود پشتیبانی می‌كند. عضویت در گروه امنیتی از طریق Network Profile یا Blueprint Canvas كنترل می‌شود. همچنین می‌توان سرویس‌ها و Ruleهای Firewall را به گروه‌های امنیتی On-demand تخصیص داد.

 

بهبودهای Active Directory

نرم‌افزارهای vRealize Automation 8.1 یا vRA امكان استفاده از Active Directory در Cloud Zones بر پایه Tagها را فراهم می‌كند. در این پلتفرم از اعتبارسنجی پویای تنظیمات یكپارچه‌سازی AD در حین Authoring پشتیبانی می‌شود. ماشین‌ها، بر اساس Projectی كه كاربر پیاده‌سازی در Cloud Assembly به آن تخصیص یافته، به Organization Unit صحیح تخصیص داده می‌شوند. زمانی كه یك پیاده‌سازی حذف می‌شود، حساب كاربری ماشین در Active Directory نیز از بین می‌رود. در صورت استفاده از vRA Cloud، تجهیزات Extensibility Action به صورت On-premise مورد نیاز خواهد بود.

پشتیبانی از vSphere 7 و NSX-T 3.0

آخرین قابلیت نرم‌افزار vRealize Automation 8.1 یا vRA – كه البته مهم‌ترین این قابلیت‌ها نیست – این است كه درست از زمان عرضه، از vSphere 7 و NSX-T پشتیبانی می‌كند. كاربر می‌تواند بلافاصله پس از نصب و اجرای 8.1 پیاده‌سازی جریان‌های كاری و شبكه‌هایی در vSphere و NSX-T 3.0 را آغاز كند.

 

اشتراک ایمیل