APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

بررسی تخصصی قابلیت‌های جدید نرم‌افزار vRealize Automation 8.1

نرم‌افزار vRealize Automation 8.1 قدمي رو به جلو در صنعت vRA به شمار مي‌رود. تيم توسعه vRA با عرضه نسخه 8.0 در اكتبر سال 2019 به دستاورد حيرت‌انگيزي دست يافت و اكنون، اين نسخه بر قابليت‌هاي اين دستاورد مي‌افزايد. اين مطلب در سطح بالايي به بررسي قابليت‌هاي جديد در نرم‌افزار 8.1 vRealize Automation  مي‌پردازد.

قابلیت Approval Policies

Approval Policies مرحله‌اي از مديريت است كه به كمك آن مي‌توان دسته‌ای از درخواست‌ها و اقدامات پياده‌سازي‌ كه پيش از آغاز نياز به تاييد دارند را كنترل كرد. اگر تاييدكننده درخواست را رد كند، آن درخواست آغاز نخواهد شد و از اجرا بازخواهد ماند. براي مثال، ممكن است كاربر يك آيتم Catalog مهم داشته باشد، اما اين آيتم باعث مصرف ميزان زيادي از منابع خواهد شد. اين كاربر از يكي از مديران IT مي‌خواهد تا هر يك از درخواست‌هاي پياده‌سازي را بازبيني كند تا مطمئن شود آن درخواست مورد نياز بوده است. مثالي ديگر وجود دارد كه براي Day 2 Actions به كار مي‌رود. ايجاد تغييرات در پياده‌سازي‌اي كه افراد زيادي از آن استفاده مي‌كنند، ممكن است مخرب باشد. در اين شرايط كاربر از مدير پروژه، كه پياده‌سازي را براي اين تيم مديريت مي‌كند، مي‌خواهد تا همه تغييرات ايجاد شده در آيتم پياده‌سازي‌شده Catalog را بازبيني كند.

محدوديت‌هاي منابع

اكنون روش‌هاي اصلاح‌شده‌اي معرفي مي‌شود كه براي كنترل مصرف CPU، Memory و Storage در يك Cloud Zone اختصاص داده شده به يك پروژه به كار مي‌رود. Cloud Zoneها مي‌توانند به بيش از يك پروژه اختصاص داده شوند و اين قابليت براي Cloud Administrator امکان توزیع منابع را به طور كامل در سراسر پروژه‌ها فراهم می‌کند. مي‌توان در هر پياده‌سازي، براي گروه خاصي از كاربران محدوديت‌هايي تعريف كرده و  استفاده زیاد  از مجموعه خاصي از منابع زيرساخت را ممنوع کرد.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

پیشرفت‌های حیرت‌انگیز درvRealize Orchestrator

vRealize Orchestrator اكنون براي تسك‌هاي در جريان، در كنار زبان Java Scripting قديمي، از PowerShell، Nodejs و Python نیز پشتيباني مي‌كند. اين قابليت، پيشرفت بزرگي براي vRealize Orchestrator به شمار مي‌رود و اكنون ديگر براي اجراي اسكريپت‌هاي PowerShell، نيازي به PowerShell Host نيست. به علاوه، وجود Nodejs و Python در vRealize Orchestrator با استفاده از Libraryهاي موجود براي اين زبان‌ها، ايجاد جريان‌هاي كاري پيچيده را آسان‌تر مي‌كند. نمايش درختي‌ در vRealize Orchestration كه همه با آن آشنا بودند، با تغيير به HTML 5 Client از دسترس خارج شد. با عرضه vRealize Orchestration 8.1 نسخه‌اي از نمايش درختي دوباره ارائه شده كه داراي فولدرهاي سلسله‌مراتبي است. اكنون مي‌توان به آساني همانند نسخه قبل، جريان‌هاي كاري را سازمان‌دهي كرد. به علاوه، در اين نسخه از Sync كردن جريان‌هاي كاري به شاخه‌هاي مختلف Git Repository پشتيباني مي‌شود. پيش از اين، تنها كنترل منبع مي‌توانست با يك شاخه واحد Sync شود. اين قابليت، امكان ارتقاي كد از طريق عمليات عادي Git و درخواست‌هاي PR را فراهم مي‌كند. همچنين مي‌توان تفاوت‌هاي ديداري بين نسخه‌هاي مختلف جريان كاري را در Workflow Designer كه در تاریخچه نسخه قرار گرفته است، مشاهده كرد.

قابلیت Multitenancy

نسخه 8.1، Multitenancy را به صورت يك قابليت Opt-in براي vIDM و vRA عرضه كرده است. Tenancy Leverages Provider و سازمان‌هاي Tenant، امكان ايزوله‌سازي منطقي را براي راهبري و منابع فراهم مي‌كنند و پيكربندي و مديريت از طريق LCM انجام مي‌شوند.

vraبهبود RBAC

اكنون امكان تخصيص نقش View Only جديدي به همه سرويس‌ها در نرم‌افزار vRealize Automation 8.1 وجود دارد. اين نقش يك قابليت «Auditor» فراهم مي‌كند و كاربري كه اين نقش به او تخصيص يافته مي‌تواند پيكربندي‌ها، پياده‌سازي‌ها، ابزارهاي برنامه‌ريزي عملياتي و … را مشاهده كند، اما به هيج وجه نمي‌تواند وارد تعامل با پلتفرم شود. نقش Viewer براي Projectها هم در دسترس است. مديران مي‌توانند با استفاده از اين نقش دسترسي View Only را به پروژه‌هاي خاصي محدود كنند.

پشتيباني از OpenShift

استراتژي VMware Cloud Management اين روزها به سرعت در حال تحول است و تيم VMware با عرضه هر نسخه، بيش از پيش از يكپارجه شدن آن با پلتفرم‌هاي ديگر پشتيباني مي‌كند. با اين كار، اين امكان براي vRA فراهم مي‌شود تا به عنوان لايه‌ Control Plane عمل كرده و حتي‌الامكان از هر جنبه‌اي از محيط‌هايMulti-Cloud  فراتر باشد. آخرين يكپارچه‌سازي VMware به دنبال آن است تا به اپراتورهاي IT كمك كند با Red Hat OpenShift از چشم‌انداز در حال رشد قابليت‌ها نگهداري كنند. كاربر بعد از يكپارچه‌سازي قادر خواهد بود Namespaceهايي ايجاد كند و آن‌ها را به Cloud Assembly تحصيص داده و با اين كار امكان راهبري و كنترل آن را فراهم كند.

نرم افزار vrealize automation 8.1Kubernetes در نرم‌افزار vRealize Automation

كاربر بايد همه مناطق داخل نرم‌افزار vRealize Automation را كه به پياده‌سازي و مديريت محيط‌هاي Upstream در Kubernetes كمك مي‌كند را در کنار پياده‌سازي برنامه‌هاي كاربردي در محيط‌هاي Kubernetes، بررسي كند.

vrealize automationارائه Pipeline به عنوان Catalog

Service Broker به منظور درخواست ابزار برنامه‌ريزي عملياتي از Cloud Assembly، vRealize Orchestrator Workflows، ABX Actions و Marker Place OVAs & Templates، يك Self-service Catalog با استفاده آسان فراهم مي‌كند. هم‌چنين اكنون كاربر مي‌تواند Pipelineهاي Code Stream را به عنوان آيتم‌هايي از Catalog ارائه كند. اين قابليت فرآيند آسان درخواست را براي كاربران فراهم مي‌كند تا Pipelineها را مستقيما از Service Broker Catalog به كار اندازند. كاربر اكنون مي‌تواند به ويژگي‌هاي فوق‌العاده فرم‌هاي سفارشي Front-end CI/CD و Pipelineهاي زيرساخت دسترسي پيدا كند.

پشتيباني از Ansible Tower

پشتيباني از Ansibe Tower براي مشتريان اين امكان را فراهم مي‌كند تا Ansible Tower Job Templates از Blueprint Canvas ارائه‌شده توسط VMware اجرا كند. با اين كار، گزينه ديگري براي پيكربندي مديريت به همراه Puppet و Ansible Open Source در اختيار مشتريان قرار مي‌گيرد. Ansible Tower و/يا Engine مي‌توانند به صورت On-premise يا در Cloud موجود باشند. همچنين Nodeهايي كه در آينده مديريت يا پياده‌سازي خواهند شد، ممكن است On-premise يا در Cloud باشند. وقتي كاربر در تعيين مكان مديريت و پياده‌سازي Instanceها حق انتخاب داشته باشد، يكپارچه‌سازي با اين راهكارها بيشترين انعطاف‌پذيري را در پي خواهد داشت.

PowerShell براي ABX

Action Based Extensibility يا به اختصار ABX يك قابليت عملكرد بدون سرور است كه با Cloud Assembly Service در vRealize Automation يكپارچه شده است. قبلا ABX صرفا از زبان‌هاي اسكريپتينگ Python و NodeJS پشتيباني مي‌كرد. اكنون با عرضه نرم‌افزار vRealize Automation 8.1، تجهيز ABX به صورت On-premise از اجراي PowerShell به صورت Native به عنوان عملكردي بدون سرور پشتيباني مي‌كند. با اين قابليت پشتيباني جديد، كاربر قادر است بدون نياز به ايجاد PS Host و زيرساخت پيچيده براي پشتيباني از PS Scripting، از تمام نيروي PowerShell استفاده كند.

automationگروه‌هاي امنيتي NSX به صورت On-demand

نرم‌افزار vRealize Automation 8.1 يا vRA پشتيباني كامل گروه امنيتي NSX از NSX-V و NSX-T را ارائه نمي‌دهد و تنها از گروه‌هاي امنيي جديد و موجود پشتيباني مي‌كند. عضويت در گروه امنيتي از طريق Network Profile يا Blueprint Canvas كنترل مي‌شود. همچنين مي‌توان سرويس‌ها و Ruleهاي Firewall را به گروه‌هاي امنيتي On-demand تخصيص داد.

vrealize 

بهبودهاي Active Directory

نرم‌افزارهای vRealize Automation 8.1 يا vRA امكان استفاده از Active Directory در Cloud Zones بر پايه Tagها را فراهم مي‌كند. در اين پلتفرم از اعتبارسنجي پوياي تنظيمات يكپارچه‌سازي AD در حين Authoring پشتيباني مي‌شود. ماشين‌ها، بر اساس Projectي كه كاربر پياده‌سازي در Cloud Assembly به آن تخصيص يافته، به Organization Unit صحيح تخصيص داده مي‌شوند. زماني كه يك پياده‌سازي حذف مي‌شود، حساب كاربري ماشين در Active Directory نيز از بين مي‌رود. در صورت استفاده از vRA Cloud، تجهيزات Extensibility Action به صورت On-premise مورد نياز خواهد بود.

VRAپشتيباني از vSphere 7 و NSX-T 3.0

آخرين قابليت نرم‌افزار vRealize Automation 8.1 يا vRA – كه البته مهم‌ترين اين قابليت‌ها نيست – اين است كه درست از زمان عرضه، از vSphere 7 و NSX-T پشتيباني مي‌كند. كاربر مي‌تواند بلافاصله پس از نصب و اجراي 8.1 پياده‌سازي جريان‌هاي كاري و شبكه‌هايي در vSphere و NSX-T 3.0 را آغاز كند.

اشتراک ایمیل