APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

قابلیت Scale-Out Backup Repository در نرم‌افزار Veeam چیست و چه مزایایی دارد


نرم‌افزار Veeam قابلیت کاربردی‌ای به نام Scale-Out Backup Repository دارد که یک Pool یگانه شامل تمام Backup Repositoryهای موجود کاربر می‌شود. این قابلیت در Veeam Availability Suite v9 قابل دسترس است.
نحوه کار این قابلیت بدین صورت است که کاربر می‌تواند تمامی Backup Repositoryهای موجود خود را جمع‌آوری کرده و سایر Repositoryهای جدیدی که ایجاد می‌شوند را به یک Pool سراسری اضافه کند. در نهایت این Pool به عنوان یک Backup Target ارائه خواهد شد.
این کار نوعی جداسازی است تا هر Backup Job به شیوه‌ای یکسان پیکربندی شود، نه مانند وضعیت کنونی که به دلیل وجود Backup Targetهای مختلف و زیاد، Backup Jobها گروه‌بندی می‌شوند تا عملیات بک‌آپ‌گیری در Backup Targetهای متعدد انجام شود.
در v8 کاربر Backup Target را «به ازای هر دستگاه» مشخص می‌کند که این کار قاعدتا تا پیش از پرشدن حافظه یکی از آن Backup Targetها به خوبی پاسخ‌گو است. پس از پر شدن حافظه، کاربر باید Storage جدیدی اضافه کند و فایل‌های موجود Backup را در این Storage جدید قرار دهد. تنها با انجام این کار است که کاربر قادر است به اجراکردن Backupها ادامه دهد. مزیت مهم ورژن جدید این است که. یک Pool سراسری وجود دارد که فایل‌های پشتبان را هنگام اجرای Backup Jobها بین Backup Targetها به صورت مجزا توزیع کرده و به این ترتیب فضا به طور مساوی بین فایل‌ها تقسیم می‌گردد.
می‌دانیم که هر یک از این Backup Targetهای مجزا احتمالا عملکرد متفاوتی دارد. ممکن است برخی از Storageها کندتر از بقیه عمل کنند. برای نمونه می‌توان دیسک‌های SATA را با SAS یا حتی SSD مقایسه کرد. در ورژن 9 نرم‌افزار Veeam قادر است از این سطوح متفاوت عملکرد بهره برده و فایل‌های Veeam Backup را به مناسب‌ترین شیوه ممکن جایگذاری کند تا به بهترین عملکرد Pool برسد.

مطلب مرتبط: انتشار جدیدترین آپدیت Veeam Backup and Replication 9.5


مزایای Scale-Out Backup Repository در نرم‌افزار Veeam


Backup Storageها با یکدیگر تفاوت دارند و Scale-Out Backup Repository با توجه به این موضوع طراحی می‌شود. کاربر می‌تواند برای هر یک از این موارد یک «نقش» تعریف کند: تنها با چند کلیک موس، می‌توان تعیین کرد که یک گروه Repository فقط Full Backup یا فقط Incremental Backup و یا هر دو را بپذیرد.
اگر Incremental Backupها به یک Extent و Full Backupها به Extent دیگر اختصاص داده شوند، با هر تبدیل، یکی از دو عملکرد I/O (خواندن) توسط Repository دارای بک‌آپ Incremental اجرا شده و در عین حال تنها یک I/O (نوشتن) برای Repository دارای بک‌آپ Full باقی می‌ماند.
این قابلیت‌ها عالی هستند، چرا که ایجاد چنین Policyهایی کاربر را قادر می‌سازد کل Back End Scale-Out Pool را به صورت خودکار بهینه کند تا Pool بهترین عملکرد را برای بک‌آپ‌ها داشته باشد. این کار برای هر یک از Storageهای Client قابل پیاده‌سازی و برای هر یک از محیط‌های مجزای Client قابل پیکربندی است.

اشتراک ایمیل