دریافت مقالات

سرویس دهنده ها

بررسی سرویس‌های یکپارچه‌سازی SQL Server یا SSIS

195 مشاهده ۱ خرداد, ۱۳۹۷ 10

بررسی سرویس‌های یکپارچه‌سازی SQL Server یا SSIS

سرویس‌های یکپارچه‌سازی مایکروسافت، پلتفرمی برای ایجاد یکپارچه‌سازی داده‌ها در سطح سازمانی و راهکارهای انتقال داده‌ها می‌باشد. از این سرویس‌ها به منظور حل مشکلات پیچیده کسب‌وکار استفاده می‌شود و برای این کار می‌توان از روش‌هایی از قبیل کپی یا دانلود نمودن فایل‌ها، ارسال ایمیل در پاسخ به رویدادها، به‌روزرسانی پایگاه‌داده، پاکسازی داده‌ها و انجام داده‌کاوی و مدیریت Object و داده‌های SQL Server استفاده نمود. Packageها برای پاسخگویی به نیازهای پیچیده در حیطه کسب‌وکار می‌توانند به تنهایی یا با هماهنگی با Packageهای دیگر کار کنند. سرویس‌های یکپارچه‌سازی می‌توانند داده‌ها را از میان طیف گسترده‌ای از منابع، همچون فایلهای XML، فایل‌های  Flatو منابعRelational Data ، استخراج و منتقل نموده و آنگاه داده‌ها را در یک یا چند مقصد بارگذاری کرد.

سرویس‌های یکپارچه‌سازی دارای مجموعه‌ای غنی از Taskها و تبدیل‌ها به صورت Built-In می‌باشند که در واقع ابزاری برای ساختن   Packageها هستند. کار اصلی آن‌ها سرویس‌دهی به Run نمودن و مدیریت Packageها می‌باشد. می‌توان از ابزار Integration Service گرافیکی برای ایجاد راهکار استفاده نمود که نیاز به هیچگونه کدنویسی ندارد و یا اینکه می‌توان Object Model گسترده‌ی Integration Serviceها را به منظور ایجاد Packageهای برنامه‌نویسی، تنظیم نمود و Taskهای سفارشی و سایر Package Objectها را کد‌گذاری کرد.

شرکت امن پایه ریزان کارن APK نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور تماس با کارشناسان 021-88539044-5

داده‌های یکپارچه‌سازی شده مزایای فراوانی برای سازمان‌ها دارند. با استفاده از هر یک از منابع داده موجود می‌توان تحلیل کسب‌وکار و گزارش‌گیری را ارتقا داد. اگرچه فرآیند استخراج، انتقال و بارگذاری یا به عبارتی ETL، ممکن است به شدت زمان‌بر باشد، داده‌هایی که از منابع گوناگون جمع‌آوری می‌شوند باید به یک فرمت سازگار تبدیل شده، به صورت پاکسازی، تجمیع و ادغام شده باشند.

بدون راهکار ETL، Developerها ناچار به صرف زمان زیادی برای کدگذاری Procedural Logic و نگهداری از آن کدگذاری می‌باشند.

تجمیع داده‌ها

سرویس یکپارچه‌سازیِ SQL Server 2012 شرکت مایکروسافت یا به اختصار SSIS، امکان انجام فرآیند ETL از هر نوع منبعِ داده، فارغ از اینکه سیستم مایکروسافت باشد یا نه، و بدون نیاز به هرگونه کدگذاری برای سازمان‌ها فراهم می‌نماید. این سرویس از وارد کردن ساده‌ترین داده‌ها تا تغییرات پیچیده، یک رابط کاربر گرافیکی فراهم می‌نماید تا Packageها را بصورت سریع و منطقی ایجاد کرده و پیاده‌سازی نماید.

همچنین می‌توان از Integration Serviceها برای خودکارسازی Taskهایی از قبیل کپی یا دانلود فایل‌ها، ارسال ایمیل در پاسخ به رویدادها، به‌روزرسانی پایگاه‌داده، Cleanکردن داده‌ها و انجام داده‌کاوی و مدیریت objectها و داده‌های SQL Server بهره برد و از هر منبع Third Party استاندارد صنعتی، همچون SQL Server، Oracle، Teradata، DB2، CRM، SharePoint، Realtime، برنامه‌های مبتنی بر Cloud و موارد دیگر، داده‌ها را  Unlock و یکپارچه نمود.

بهبود بهره‌وری Developerها

سرویس (SQL Server Integration Services (SSIS  برای Developerهای ETL یک رابط کاربر گرافیکی تهیه نموده تا بتوانند Packageها را از طریق رابط کاربری Drag-And-Drop، ایجاد نمایند. این کار سبب تسهیل ایجاد Looping،  Branching و Procedural Logic  پیچیده در یک Package، بدون هرگونه برنامه‌نویسی می‌شود. به علاوه، SSIS شامل یک سیستم ساده برای ایجاد، مدیریت و استفاده از متغیرها می‌باشد. این امکان، Developerها را قادر می‌سازد تا بتوانند Packageهایی را ایجاد نمایند که با شرایط گوناگون سازگار باشد.

پیاده‌سازی و مدیریت آسان Packageهای ETL

آنچه در SQL Server 2012 جدید می‌باشد، امکان Run نمودن Integration Serviceها را به عنوان سرویسی در یک Instance مجزای موجود در SQL Server می‌باشد.

 این امر Integration Serviceها را به یکی از برنامه‌های اصلی مبدل می‌سازد چراکه:

 • به مدیران امکان می‌دهد که Packageهای ETL را به صورت Remote راه‌اندازی نمایند.
 • پشتیبانی بهتری برای مدیریت، پیاده‌سازی، مانیتورینگ، گزارشات عیب‌یابی فراهم می‌نماید.
 • با پشتیبانی T-SQL، ارتباط راحت‌تر DBA را ممکن می‌سازد.
 • قابلیت‌های Failover برای دسترس‌پذیری بالا فراهم می‌سازد.

کاتالوگ باقابلیت استفاده‌ی مجدد

از دیگر ویژگی‌های جدید در SQL Server 2012 وجود فهرست اطلاعاتی برای ذخیره پروژه‌های Integration Services، Packageها، Parameterها و  محیط‌ها می‌باشد. می‌توان Folderهایی را درون فهرست اطلاعات  به منظور سازماندهی پروژه‌های SSIS ایجاد نمود. علاوه بر این، از آنجایی که Folderها ایمن هستند، بنابراین می توان مدیریت محتویات یک پوشه را بدون اجازه‌ی دسترسی کاربر به تمام سیستم، به کاربر منتقل نمود.

همچنین این فهرست مجموعه‌ای از گزارشات برای مانیتور نمودن SSIS برای مدیران فراهم می‌نماید که به سرعت می‌توانند داشبوردی برای نشان دادن یک نمای کلی از وضعیت Packageها ارائه دهند و سپس در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر، با بررسی دقیق، میزان جزییات را افزایش دهند.

پلتفرم کامل Enterprise Information Management  یا EIM

SQL Server 2012 در زمینه Data Quality Services  یا به اختصار DQS و Master Data Services  یا به اختصار MDS سرمایه‌گذاری بسیاری انجام داده که سبب فراهم شدن زمینه‌ای برای پلتفرم Enterprise Information Management به صورت End-To-End شده است. آنچه در SQL 2012 جدید می‌باشد، وجود Data Quality Services است که در لایه Transformation با SSIS یکپارچه شده و این امر به کاربران اجازه می‌دهد تا قبل از ارسال داده‌ها از یک جریان کاری SSIS به مقصد، آن‌ها را پاکسازی نمایند.

این امر برای اطمینان از اعتبار و سازگاری داده‌ها که در نهایت موجب قابل اعتماد بود تحلیل حاصله می‌گردد، الگوریتم‌های پیچیده‌ی پاکسازی داده‌ها را برای کاربران فراهم می‌نماید. تمام این قابلیت‌ها به عنوان بخشی اصلی لایسنس دیتابیس SQL Server Enterprise  بدون هیچ هزینه اضافی به مشتریان ارائه می‌گردند.

ویژگی‌های جدید سرویس‌های یکپارچه‌سازی در SQL Server 2017

 • Scale Out: این ویژگی سبب توزیع سریع‌تر Package Executionهای SSIS در سراسر کامپیوترهای Worker و مدیریت Executionها و Workerها از یک کامپیوتر اصلی می‌شود.
 • Integration Services روی Linux: می‌توان Packageهای SSIS را روی کاپیوترهای لینوکس اجرا نمود.
 • ارتقا قابلیت اتصال: با استفاده از اجزای به‌روزشده‌ی OData می‌توان به Feedهای Microsoft Dynamics AX Online و Microsoft Dynamics CRM Online متصل شد.

قابلیت ارتقاء به صورت Scale Out در SSIS

قابلیتSQL Server Integration Services Scale Out  موجب اجرای Packageهای SSIS با عملکرد بالا به ‌وسیله توزیع  Package Execution ها در میان چند کامپیوتر می‌شود. بعد از تنظیم نمودن این قابلیت، می‌توان چندین Package Execution را به صورت همزمان در حالت Scale-Out از SQL Server Management Studio  یا به اختصار SSMS اجرا نمود

اجزای Scale Out در (Microsoft SQL Server Integration Services (SSIS

اجزای Scale Out در SSIS  شامل یک  Scale Out Master  و یک یا چند Scale Out Worker می‌باشد.

 • Scale Out Master وظیفه مدیریت Scale Out و دریافت Package Executionی را دارد که از جانب کاربر درخواست داده شده است.
 • Scale Out Worker، Taskهای Execution را از Scale Out Master، استخراج کرده و Packageها را Run می‌نماید.

می‌توان تنظیمات Scale Out را از طریق پیکربندی‌های زیر انجام داد:

 • در یک کامپیوتر واحد، Scale Out Master و Scale Out Worker در کنار هم و در همان کامپیوتر اجرا می‌شوند.
 • در کامپوترهای متعدد، هر Scale Out Worker در یک کامپیوتر متفاوت اجرا می‌شود.

مطلب مفید بود؟


?