اشتراک امنیت
مرکز امنیت و‌ رخدادهای‌ سایبری | APK

پنج مزیت خودکارسازی امنیتی با استفاده از تکنولوژی SOAR

تکنولوژی SOAR

Security, Automation And Response یا به اختصار SOAR فراتر از Taskهای خودکارسازی است که به صورت دستی و یا گروهی، به طور موثر و فعال برای بهبود عملیات سایبری کاربر انجام می‌شود. تکنولوژی SOAR که گاهی اوقات تحت عنوان Orchestration و Security Automation  نیز نامیده می‌شود، قابلیت‌های فنی و نرم‌افزار را با فرآیندهای داخلی ترکیب می‌کند تا مدیریت هشدارهای امنیتی را در یک سازمان بهبود بخشد و به بخشهای زیر تقسیم می‌شود:

  • خودکارسازی امنیتی: توانایی اجرای سلسله امور مربوط به یک گردش کار امنیتی بدون دخالت انسان، فرآیندهای پاسخ موثر به رخداد با خودکارسازی وظایف دستی و زمانبر
  • Orchestration امنیتی: ادغام ابزارهای مختلف امنیتی و پلتفرم‌ها برای فعال‌سازی پاسخ خودکار به رخداد
  • واکنش به حوادث: فرآیندهایی هستند که سازمان‌ها از آنها برای بهبود و اصلاح هشدارهای امنیتی استفاده می‌کنند. فرآیندهای واکنش به حوادث ممکن است کاملا خودکار، کاملا دستی یا ترکیبی از هر دو، برای بازتاب فرآیندهای کسب و کار منحصر به فرد سازمان باشند.

وقتی تکنولوژی SOAR با ابزارهای موجود تیم امنیتی کاربر ادغام می‌شود، MTTR  را در عملیات امنیتی یا SecOps ر ا بهبود داده و حفاظت بهتری را برای سازمان از انواعز  تهدیدات امنیتی فراهم می‌کند.

مشاوره رایگان راه اندازی مرکز عملیات امنیت توسط کارشناسان شرکت APK، تماس با شماره ۸۸۵۳۹۰۴۴-۰۲۱

پنج قابلیت تکنولوژی SOAR برای بهبود SecOps

تقویت و بهبود واکنش به حوادث با هوش تهدیدات: کاربر می‌تواند با ادغام کلیه‌ی ابزارهای امنیتی فعلی در یک پلتفرم یکپارچه که به طور خودکار مسائل را در Real Time شناسایی کرده و به آنها می‌پردازد، هوش تهدیدات را بهبود بخشد، این امر به کاربر اجازه می دهد که در برابر همه‌ی تهدیدات سریع‌تر و هوشمندانه‌تر واکنش نشان دهد و نقایص احتمالی را متوقف کند.

رفع فعالانه‌ی هشدارهای امنیتی: وقتی آلارم‌ها و داده‌های مربوطه با سرعت ماشینی ارزیابی می‌شوند، تحلیلگران برای جمع‌آوری مدرک و زمینه‌ی رویداد امنیتی مربوطه، به صورت فعالانه پهنای باند در اختیار دارند و این امر منجر به بررسی پیشرفته‌تر، تصمیم‌گیری سریع‌تر و حتی پیش‌گیری از نقایص می‌شود.

بیشتر بخوانید: راهکار SOAR چیست و چه اهمیتی در دنیای امنیت سایبری دارد 

افزایش اثربخشی با معیارهای خودکارسازی شده و تهیه‌ی گزارش: به جای صرف وقت با ارزش برای جمع‌آوری و مرتب‌سازی معیارها و گزارش‌ها، تحلیل‌گران با استفاده از یک راهکار قوی SOAR می‌توانند گزارش‌های روزانه، هفتگی، ماهیانه و یا سالیانه‌ی استاندارد تهیه کنند که شامل همه‌ی فعالیت‌ها حتی آنهایی که تبدیل به سند نشده‌اند، می‌شود. علاوه بر این، تحلیل‌گران با نمودار پیشرفت قابل درک و دیگر معیارهای مهم کسب‌و‌کار و حفظ گزارش‌های Real-Time در داشبوردهای متمرکز، دید روشنی نسبت به وضعیت امنیتی در سازمان دارند.

بهبود مدیریت مرکز عملیات امنیت یا SOC با فرآیندهای استاندارد: با استفاده از سیستم مدیریت استاندارد شده‌ی Security Operation Center یا به اختصار SOC، سازمان می‌تواند انطباق داخلی و نظارتی بهتری را حفظ کند. به علاوه، استفاده از پلتفرم خودکار مخصوصا اگر SOCها با فکر و برنامه ساخته شده باشد، این اجازه را به کاربر می‌دهد تا اصلاح هشدار را بهتر الویت‌بندی و بهینه‌سازی کند.

Orchestration قدرتمند با خودکارسازی: Orchestration، منابع موجود را به کار با یکدیگر مجبور می‌سازد و به کاربر امکان بهبود فرآیندهای امنیتی را می‌دهد. کاربر با اجرای استراتژی‌های دفاعی پیچیده با جمع‌آوری داده‌های جامع، استاندارد UI و تجزیه و تحلیل گردش‌کار، فراتر از روش‌های واکنشی حرکت می‌کند و در دفاع از سازمان خود در برابر تهدیدات فعال‌تر است.

مقاله های مرتبط:

پکیج آموزشی VMware NSX شرکت APK