اشتراک امنیت
مرکز امنیت و‌ رخدادهای‌ سایبری | APK

آموزش سیستم هوشمند Watson برای امنیت سایبری توسط IBM

IBM Security از پروژه تحقیقاتی یکساله جهت آموزش ابرکامپیوتر هوشمند خود یا به عبارتی دیگر Watson برای شناخت امنیت سایبری خبر داد.

Watson که سیستم هوش مصنوعی شرکت IBM است، پیش از این برای پروژه‌های هوش مصنوعی و مسابقات شطرنج ساخته شده بود اما در حال حاضر IBM با همکاری چندین دانشگاه در آمریکا و کانادا قصد دارد این سیستم را هوشمندتر سازد. هدف اصلی این پروژه، مقابله با شکاف های امنیت سایبری در نظر گرفته شده است و این درحالی است که این مورد به آموزش IBM Watson درباره‌ی تفاوت‌های ظریف بین یافته‌های تحقیقات امنیتی نیز کمک می‌نماید. کشف و شناسایی الگوهای رفتاری و شواهد مربوط به تهدیدها و حملات سایبری به منظور کمک به کارمندان IT جهت اجرای مطلوب‌تر امور روزانه آنها مورد نظر می‌باشد که ممکن است در شرایط دیگر نادیده گرفته شود.

امروزه حجم عظیمی از داده‌های امنیتی پیش روی تحلیل‌گران امنیت سایبری قرار دارد، که با توجه به حجم آن، نیروی انسانی توان مقابله با آنها را ندارد. طی گزارشات اعلام شده، سازمان‌ها به طور میانگین با بیش از دویست هزار حمله امنیتی در روز مواجه هستند. این موضوع حتی در شرکت‌های بسیار مجهز نیز به چشم می‌خورد که با ترکیب رویدادهای امنیتی که اصلا تهدید محسوب نمی‌شوند، موجب اتلاف بیش از 21000 ساعت از زمان متخصصین و همچنین هزینه ای بالغ بر یک میلیون دلار در سال برای سازمان می‌گردند. تحقیقات IBM نشان می‌دهد که در حال حاضر تحلیلگران امنیتی، بیش از 90 درصد اطلاعات امنیتی را از دست می‌دهند که این رقم با IBM Watson کاهش  یافته و سرعت و دقت بیشتری را در امور روزانه به ارمغان می‌آورد ، در نهایت امتیازی را نسبت به مجرمان سایبری ایجاد نماید.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی امنیت شبکه و SOC/SIEM در کشور


Marc Zadelhoff، مدیر کل IBM اظهار داشت: حتی اگر صنعت، قادر به بهره‌گیری از تمام 1.5 میلیون فرصت شغلی برآورد شده تا سال 2020 برای امنیت سایبری باشد، همچنان با بحران مهارت‌ها در امنیت مواجه خواهیم بود. یکی از بزرگترین چالش‌های پیش روی ما در جرایم اینترنتی، حجم و سرعت داده‌ها در امنیت می‌باشد. وی افزود: ما با بهره‌گیری از قابلیت IBM Watson جهت ایجاد زمینه برای حجم عظیمی از داده‌های بدون ساختار که پردازش آن به تنهایی برای افراد غیر ممکن است، اطلاعات، پیشنهادات و دانش جدیدی را برای کارشناسان و متخصصان سایبری ارائه نموده و سرعت و دقت بیشتری را برای تحلیل‌گران پیشرفته‌ی امنیت سایبری ایجاد می‌نماییم؛ در حالی که آموزش ضمن خدمت را نیز برای تحلیل گران تازه کار در نظر داریم.

IBM قصد دارد سیستم IBM Watson را طی دوازده ماه تکمیل نماید (با احتساب تقریبا 15000 پرونده در هر ماه) ، بنابراین نسل بعدی کارشناسان امنیتی بیش از این با حجم غیر قابل کنترلی از داده‌ها مواجه نخواهند بود.

IBM، پاییز امسال همکاری با دانشگاه‌ها و دانشجویان را با هدف آموزش بیشتر Watson با زبان امنیت شبکه آغاز خواهد کرد.

کتابخانه تحقیقاتی IBM X-Force، بخش اصلی از مطالب مورد نیاز Watson را در بر می‌گیرد. نتیجه‌ی بیست سال تحقیق در زمینه امنیت با جزییات مربوط به 8 میلیون Spam و حملات Phishing و همچنین بیش از صدهزار آسیب‌پذیری مستند شده در این مجموعه دانش گنجانده شده است.

پکیج آموزشی VMware NSX شرکت APK