اشتراک امنیت
مرکز امنیت و‌ رخدادهای‌ سایبری | APK

ارائه یک پروتکل جدید رمزنگاری ایمیل توسط Lavabit

اخیرا Developer‌های Lavabit یک سرویس ایمیل را با‌ بکارگیری استاندارد DIME احیا نموده‌اند.

توسعه‌دهندگان Lavabit در حال عرضه یک کدِ منبع برای استانداردهای متن باز و رمزگذاری‌شده به صورت End-to-End می‌باشند که پیام‌رسانی ایمن در برابر فعالیت‌های جاسوسی را وعده می‌دهد.

Ladar Levison به عنوان یکی از توسعه دهندگان این سرویس اعلام نمود: کد مربوط به استانداردِDark Internet Mail Environment یا به اختصار DIME، به همراه برنامه‌‌ی مربوطه برای سرور ایمیل بر روی Github در دسترس قرار خواهد گرفت.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی امنیت شبکه و SOC/SIEM در کشور


وی در ادامه عنوان کرد: DIME توسط ارائه‌دهندگان سرویس‌های مختلف به کار گرفته خواهد شد و احتمالا از انعطاف‌پذیری کافی برخوردار خواهد بود تا کاربران را قادر به استفاده از ایمیل‌های خود بدون برخورداری از دانش بالا در حوزه رمزنگاری نماید.

تلاش برای احیای Lavabit همچنان توسط Levison ادامه می‌یابد. استفاده از سرویس رمزگذاری شده‌ی ایمیل در سال 2013 هنگامی متوقف شد ‌که ماموران فدرال در حال رسیدگی به پرونده‌ی Snowden که برخی اطلاعات مهم را افشا نموده بود، تقاضای دسترسی به پیام‌های دریافتی 410000 کاربر از جمله کلیدهای رمزگذاری محرمانه را نمودند. Levison در آن زمان اعلام نمود که به جای همراهی با دولت آمریکا در نقض حریم خصوصی کاربران، قصد دارد تا ارائه‌ی این سرویس را متوقف نماید.

وی با اشاره به ارائه مجدد این سرویس در مورد مطالب اخیر در خصوص نا‌ امن باقی ماندن ایمیل‌ها اظهار داشت: هم‌اکنون این سرویس به سمت نسل بعدیِ مقوله حریم خصوصی و امنیت در ایمیل‌ها معطوف خواهد شد.

Lavabit احیا شده با استانداردِ DIME ساخته می‌شود که از طریق سرمایه‌گذاری Kickstarter در سال 2014 توسط Levison آغاز شده است. این استاندارد برای رمزگذاری ایمیل و انتقال آن طراحی شده و شامل Metadataهایی همچون موضوع پیام، فرستنده و گیرنده آن می‌باشد.

نوع جدیدِ Lavabit با سه حالت رمزگذاری فعال می‌شود که شامل حالت‌های Trustful، Cautious و Paranoid می‌باشد. هر یک از این موارد می‌تواند فرآیند رمزگذاری پیام و ذخیره‌سازی کلید محرمانه را به شیوه‌ا‌‌ی متفاوت و به راحتی کنترل نماید.

برای مثال در حالت Paranoid، سرورهای Lavabit هرگز کلیدهای محرمانه‌ی کاربران را ذخیره نخواهند نمود. اگرچه در ابتدای کار، Lavabit فقط برای کاربران فعلیِ این سرویس و در حالت Trustful دردسترس خواهد بود. کاربران جدید باید پیش ثبت‌نام را انجام داده و در انتظار اجرای نهایی این طرح باشند.

پکیج آموزشی VMware NSX شرکت APK