اشتراک امنیت
مرکز امنیت و‌ رخدادهای‌ سایبری | APK

Login در برخی توزیع های Linux با ۲۸ بار زدن دکمه backspace !

محققین حوزه امنیت متوجه Bug امنیتی جدید و بسیار عجیبی شده ‌اند که در آن هکر می ‌تواند با ۲۸ بار فشردن پشت سر هم کلید Backspace ، وارد برخی از توزیع ‌های Linux شود .یکی از تیم های گروه امنیتی Cybersecurity که در دانشگاه پلی ‌تکنیک والنسیا مستقر است ، متوجه این Bug امنیتی شد و اعلام کرده که این کار را می‌ توان در بوت ‌لودِر Grub2 که در بسیاری از توزیع ‌های لینوکسی مورد استفاده قرارگرفته  است ، انجام داد و به ‌سادگی از صفحه ی Login عبور و هر کاربری اجازه ی ورود یابد .

این تیم تحقیقاتی اشاره دارد که ، اینکه چرا فشردن این کلید باعث رد کردن این صفحه می‌ شود ، دلیل جالبی دارد و ایجاد پیغام خطا در حافظه‌ ی جانبی سیستم ‌عامل است که در چنین شرایطی ، توزیع لینوکسی ، یک Rescue Shell را راه اندازی می کند . البته باید اشاره ‌کنیم که این Bug امنیتی نمی ‌تواند یک موضوع بسیار مهم و جدی باشد چراکه هکر و یا فردی که قصد انجام نفوذ و خرابکاری دارد ، باید به ‌صورت فیزیکی به سیستم مورد نظر دسترسی داشته باشد.

البته که هم ‌اکنون بروز رسانی ‌های امنیتی برای توزیع‌ های  Ubuntu،  Redhat و Debian عرضه و این Bug امنیتی به هیچ عنوان تهدیدی برای توزیع های Linux به حساب نمی آید .

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی امنیت شبکه و SOC/SIEM در کشور


 

پکیج آموزشی VMware NSX شرکت APK