اشتراک امنیت
مرکز امنیت و‌ رخدادهای‌ سایبری | APK

شش ابزار و سرویس امنیت سایبری حیاتی برای سازمان‌ها

شش ابزار و خدمات امنیت سایبری حیاتی برای سازمان‌ها

امنیت سایبری مسئله‌ای است که باید توسط همه سازمان‌ها جدی گرفته شود. به سبب آمار بسیار بالای حملات مخرب بر روی سازمان‌ها بزرگ و کوچک، باید سازمان‌ها را از خطرات احتمالی آگاه نمود و که برای حفظ امنیت خود منابع لازم را اختصاص دهند. حفاظت و امنیت جنبه‌های مختلفی دارد، اما مسئله این است که کدام یک از آن‌ها برای حفاظت طولانی‌مدت در برابر مجرمان سایبری و هکرها مهم‌تر می‌باشند. در ادامه شش ابزار مهم و خدماتی که هر سازمان برای اطمینان از قوی بودن امنیت سایبری باید سرمایه‌گذاری در آن‌ها را در نظر بگیرد، بیان شده‌اند.

 1. فایروال

با پیچیده‌تر شدن حملات سایبری و همچنین قوی‌تر شدن مکانیزم‌های دفاعی، ممکن است به نظر برسد که فایروال‌ها منسوخ شده‌اند، اما واقعیت این نیست. فایروال‌ها اصلی‌ترین و هسته‌ای‌ترین ابزار امنیتی می‌باشد و از اهمیت فوق‌العاده بالایی برخوردار می‌باشند. وظیفه فایروال جلوگیری از دسترسی غیر مجاز به سیستم می‌باشد.

فایروال ترافیک شبکه و تلاش‌های اتصال را نظارت کرده و تصمیم می‌گیرد که آیا آن‌ها باید اجازه عبور آزادانه در شبکه یا کامپیوتر را داشته باشند یا خیر. البته، در حالی که فایروال‌ها بسیار مفید هستند، محدودیت‌هایی را نیز به همراه دارند. هکرهای ماهر آموخته‌اند که چطور داده‌ها و برنامه‌هایی را ایجاد کنند که فایروال‌ها را فریب دهند و مورد اعتماد شناخته شوند. این به این معنی است که برنامه می‌تواند بدون هیچ مشکلی از فایروال عبور کند. علی‌رغم این محدودیت‌ها، فایروال‌ها در تشخیص اکثر حملات مخرب پیچیده در کسب و کار بسیار موثر خواهند بود.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی امنیت شبکه و SOC/SIEM در کشور


 1. نرم‌افزار آنتی ویروس

در صورت فقدان تجربه زیاد با امنیت سایبری، ممکن است تصور شود که دو اصطلاح فایروال و آنتی ویروس مترادف می‌باشند، اما این‌طور نیست. وجود یک فایروال قوی و یک نرم‌افزار آنتی ویروس به‌روز، برای ایمن بودن سیستم لازم و حیاتی می‌باشد. نرم‌افزار آنتی ویروس در مورد آلودگی‌های ویروسی و بدافزار هشدار داده و بسیاری از آن‌ها خدماتی اضافی، از قبیل اسکن کردن ایمیل‌ها برای اطمینان از عاری بودن‌شان از پیوست‌ها و لینک‌های مخرب را نیز فراهم می‌کنند. برنامه‌های آنتی ویروس مدرن، اقدامات حفاظتی مفیدی از جمله قرنطینه کردن و حذف کردن تهدیدات بالقوه را نیز انجام می‌دهند. طیف نرم‌افزارهای آنتی ویروس موجود بسیار گسترده بوده و یافتن بسته نرم‌افزاری متناسب با نیازهای سازمان بسیار ساده می‌باشد.

 1. خدمات PKI

عده زیادی از مردم PKI را به SSL یا TLS، فناوری که ارتباطات سرور را رمزگذاری کرده و عامل HTTPS و علامت قفلی که در نوار Address مرورگر دیده می‌شود، مرتبط می‌دانند. در حالی که SSL برای سایت‌های عمومی و همچنین شبکه‌های داخلی بسیار مهم می‌باشد، PKI می‌تواند تعدادی از مشکلات و دشواری‌های امنیت سایبری را رفع کرده و در مجموعه امنیتی هر سازمان نقش مهمی داشته باشد.

علاوه بر امنیت سرور که در بالا ذکر شد، PKI می‌تواند در موارد زیر نیز استفاده شود:

 • فعال کردن تایید هویت چندمرحلهای و کنترل دسترسی: اطمینان حاصل کردن از این که فقط کاربران تایید شده، دستگاه‌ها، و تجهیزاتی که دارای Certificateهای به درستی پیکربندی شده هستند، می‌توانند به شبکه دسترسی داشته باشند و فعالیت کنند.
 • ایجاد Signatureهای دیجیتالی سازگار و مورد اعتماد: Signatureهای دیجیتال، هویت فرد Signer را تایید می‌کنند و یک گواهی عدم دستکاری را برای محافظت از محتوای اسناد و برآورده کردن الزامات انطباق ایجاد می‌کنند.
 • رمزنگاری ارتباطات ایمیل و تایید هویت فرستنده: Sign کردن دیجیتالی و رمز‌نگاری تمام ایمیل‌های داخلی همراه با تایید مبدا پیام، دریافت‌کنندگان را قادر می‌سازد تا بتوانند ایمیل‌های Phishing را از ایمیل‌های معتبر تشخیص داده و اطمینان حاصل کنند که تنها دریافت‌کنندگان در نظر گرفته‌شده می‌توانند به محتویات ایمیل دسترسی داشته باشند.
 • Sign کردن دیجیتالی و حفاظت از کد: اطمینان حاصل کردن از این که کد معتبر است و منبعی تایید شده دارد. همچنین حفاظت کد مربوطه در برابر دستکاری و تهدیدات Malware Injection.
 • ایجاد هویت و اعتماد در محیطهای دارای اینترنت اشیا: ارائه هویت منحصر به فرد به هر دستگاه و Endpoint اینترنت اشیأ به این معنی است که آن‌ها می‌توانند در طول دوره‌ی استفاده شدن هنگامی که آنلاین می‌شوند، اعتبار خود را تایید کرده و به طور ایمن با دیگر دستگاه‌ها، سرویس‌ها و کاربران ارتباط برقرار کنند.
 1. خدمات شناسایی مدیریتشده

با پیچیده‌تر شدن حملات سایبری و هکرها، تکنیک‌ها و نرم‌افزاری‌های مورد استفاده‌شان نیز پیشرفته‌تر شده‌اند، لازم شده است که سازمان‌ها برای امنیت خود روی شیوه‌های قدرتمندتری سرمایه گذاری نمایند. امروزه، داشتن سیستم‌های دفاعی که به تهدیدات واکنش نشان می‌دهند کافی نیست، بلکه لازم است بتوانند قبل از ایجاد مشکل توسط تهدیدات، حملات را شناسایی کنند.

امنیت سایبری از سرمایه‌گذاری در فن‌آوری‌هایی که تلاش می‌کنند تا از امکان حمله جلوگیری کنند، به سمت خدمات پیشرفته که مشکلات بالقوه امنیتی را شناسایی کرده و سریعا به آن‌ها واکنش نشان می‌دهند تغییر جهت داده است. مقابله با حمله‌ای که در حال حاضر جای پایی قوی در شبکه IT دارد، بسیار زیان‌بارتر از شناسایی و از بین بردن یک حمله پیش از انتشار آن است.

 1. آزمایش نفوذ

آزمایش نفوذ یک راه مهم برای آزمودن سیستم‌های امنیتی سازمان است. در طی یک آزمایش نفوذ، متخصصان امنیت سایبری برای بررسی آسیب‌پذیری‌ها و نقاط ضعف بالقوه، از همان تکنیک‌های بکار گرفته‌شده توسط هکرها استفاده خواهند کرد. تست نفوذ (Penetration Test و یا Pen Test) برای شبیه‌سازی انواع حملات به یک سازمان، از جمله شکستن رمز عبور، Code Injection و Phishing صورت می‌گیرد.

به محض این که تست انجام شد، متخصصین Pen Test یافته‌های خود را معرفی خواهند کرد و حتی می‌توانند با توصیه کردن تغییرات احتمالی به سیستم، سازمان را در بهبود امنیت یاری کنند.

 1. آموزش کارکنان

ممکن است آموزش کارکنان به عنوان یک ابزار طلقی نشود، اما داشتن کارکنان آگاه که نقش خود را در امنیت سایبری درک می‌کنند یکی از قوی‌ترین انواع دفاع در برابر حملات می‌باشد. ابزارهای آموزشی بسیاری وجود دارند که می‌توان برای آموزش کارکنان در مورد بهترین شیوه‌های امنیت سایبری در آن‌ها سرمایه‌گذاری کرد.

چیزی به سادگی به‌روز‌رسانی‌های منظم در استراتژی‌های امنیت سایبری و انتخاب کلمات عبور مناسب، می‌تواند تاثیر بسیار زیادی داشته باشد. همچنین ارائه جلسات آموزشی و یا شبیه‌سازی در شناسایی لینک‌های مشکوک یا ایمیل‌های کلاهبرداری که ممکن است بخشی از حمله فیشینگ باشند، نیز بسیار هوشمندانه است. اگر پرسنل از طریق شگردهای مهندسی اجتماعی قابل فریب دادن باشند، قوی بودن سیستم‌های دفاعی و امنیت بی‌تاثیر خواهد بود.

از آنجا که مجرمان سایبری به گسترش روش‌ها و سطح پیچیدگی خود ادامه می‌دهند، برای کسب و کارها ضروری است که در این ابزارها و خدمات ذکر شده سرمایه‌گذاری کنند. عدم انجام این کار می‌تواند سازمان را به هدف آسانی برای هکرها تبدیل کند. هزینه سرمایه‌گذاری ممکن است سازمان‌ها را از این امر منصرف کند، اما باید به خاطر داشت که این هزینه اولیه در امنیت و حفاظت به صورت بلند مدت به نفع سازمان خواهد بود.

مقاله های مرتبط:

پکیج آموزشی VMware NSX شرکت APK