دریافت مقالات

زیرساخت

Cisco Domain Ten: مسیر سریع در IT – قسمت اول

113 مشاهده ۲۷ مهر, ۱۳۹۴ 1

چگونه به یک سازمان IT پرسرعت تبدیل شوید؟

Cisco Domain Ten یک چارچوب کلی است که هدف از طراحی آن، کمک به مشتریان IT است تا حالت فعلی را به حالت ایده‌آلی در آینده تبدیل نماید. این چارچوب به‌عنوان یک روش حمایتی، جهت تغییر مسیر IT از Data Center به cloud آغاز گشت. این روش رویکردی پایدار ارائه می‌دهد که در تغییر هر نوع توپولوژی، معماری یا ابتکار IT به‌کار می‌آید.

شرکت امن پایه ریزان کارن APK نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور تماس با کارشناسان 021-88539044-5

سیسکو از چارچوپ Cisco Domain Ten برای تحلیل بار کاری استفاده نموده تا بتواند پیکربندی‌ها را بهینه کرده و خدمات پرسرعت‌تر به مشتریان ارائه دهد.

Cisco Domain Ten

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، سیسکو ده عدد دامین برای این ساختار در نظر گرفته است، که ابتدا به اختصار توضیحاتی از کارکرد هر یک ارائه می‌نماییم و سپس به بررسی اجمالی هر یک از دامین ها خواهیم پرداخت.

این چارچوب شامل موارد زیر می‌باشد:

 • دامین ۱: Unified Infrastructure (زیرساخت یکپارچه)

سه عنصر اصلی در هر زیرساخت کامپیوتری سرورها، ذخیره‌سازها و شبکه می‌باشد، که این سه در کنار یکدیگر لایه‌ی منابع (Resource Layer) را تشکیل می‌دهند.

 • دامین ۲: Abstraction and Virtualization

مجازی سازی، منبع مشترکی ایجاد می‌کند که فراتر از سرورها عمل می‌کند؛ با Abstract نمودن منابع ذخیره‌سازی و شبکه، شما می‌توانید از زیرساخت خود بهره‌بری بیشتری داشته باشید.

 • دامین ۳: Automation  و Orchestration

می‌توانید مراحل دستی را با برخی از اتوماسیون Orchestration‌شده‌ای جایگزین کنید تا تدارکات گردش کاری بهبود یابد.

 • دامین ۴: User Portal (پورتال کاربری)

پورتال کاربری یک راهکار نرم‌افزاری است که به کاربران اجازه می‌دهد درخواست منابع IT خود را با استفاده از دسترسی تحت‌وب مطرح نمایند.

 • دامین ۵: Service Catalog (کاتالوگ خدمات)

Service Catalog یک ابزار نرم‌افزاری است که به IT اجازه می‌دهد، کاتالوگ‌های خدمات قابل سفارش IT را تعریف و مدیریت کند. غالباً قابلیت‌های Service Catalog and Financials یکپارچه‌سازی شده و در کنار Interface در دسترس قرار می‌گیرد.

 • دامین ۶: Financials (مالی)

این نرم‌افزار، بنا به تعریف به IT اجازه می‌دهد که صدور صورت‌حساب (Billing) کاربرمحور را ایجاد و رهگیری کند. این نوع صورت‌حساب‌دهی را Charge back، Show back یا Billing and usage tracking هم می‌نامند.

 • دامین ۷: Platform and Data

موردی که این دامین را از دامین ۱ (زیرساخت یکپارچه) متفاوت می‌سازد، این است که ما عناصر نرم‌افزاری اضافه را با زیرساخت تلفیق می‌کنیم که به این کار عموماً Platform-as-a-Service  (پلت‌فرم به‌عنوان خدمات) یا به اختصار PaaS می‌گویند. همچنین می توان از آن به عنوان داده‌های تولیدی و مورد استفاده‌ی برنامه‌ها نیز برداشت نمود.

 • دامین ۸: Applications and Analytics  (برنامه‌ها و تجزیه و تحلیل ها)

سرویس‌های سیسکو می‌تواند به شما در درک مسائل زیر کمک می‌نماید: کدام برنامه‌ها بیش از سایرین مناسب محیط‌تان هستند، مقیاس Cloud شما باید چقدر باشد و چطور می‌توان برنامه‌ها را با ریسک کمتر جابه‌جا نمود. در این دامین، می‌توانید از تجزیه و تحلیل آنی برای ارزیابی داده‌های تولیدشده استفاده کنید.

 • دامین ۹:‌ Security and Compliance

امنیت، معمولا در صدر فهرست دغدغه‌های مربوط به CIO Cloud است. امنیت اهمیت بسیاری در موفقیت تغییر شکل IT و Cloud دارد و احتمالاً باید از الزامات صنعتی و دولتی تبعیت نماید.

 • دامین ۱۰: Organization, Governance, and Operations (سازمان، حکومت و عملکرد)

طراحی سازمانی در حمایت از تحولات IT  بسیار مهم است. یک اشتباه بزرگ در سازمان IT می تواند موجب رد عملیات توسعه و استفاده از زیرساخت Cloud شود.

بررسی ویژگی های دامین ۱: Infrastructure and Environmentals

هر Data Center در یک دامنه منابع فیزیکی شروع می‌شود چیزی که سیسکو آنرا به‌نام Infrastructure and Environmentals می‌شناسد. این دامین شامل منابع محاسباتی، ذخیره‌سازی، شبکه و امکانات پشتیبانی مانند برق و تجهیزات خنک‌کننده می‌باشد. این عناصر در تمام Data Center ها رایج بوده و باید بخشی از تمام ملاحظات محیطی، مدیریتی و اجرایی باشد.

ساده نمودن مجازی‌سازی،اتوماسیون و عملیات مداوم با استانداردسازی زیرساخت

تحولاتِ موفق زیرساخت Data Center، به همکاری میان سرور، شبکه و ابزار ذخیره‌سازی نیاز دارد. برخلاف منابع سرورهای سنتی؛ ذخیره‌سازی و سیلوهای شبکه‌، منابعی که تا حد زیادی استانداردسازی شده‌اند و به‌عنوان یک Resource Pool با آنها برخورد می‌شود، اجازه‌ی آماده‌سازی داینامیک(پویا) را می‌دهند. سخت‌افزار و سرورها می توانند کاملاً با سیستم عامل و برنامه هایی که روی آن اجرا می شوند کار کنند. این “محاسبات بدون تابعیت” یا Stateless Computing به OS و برنامه‌ها اجازه می‌دهد از یک سرور به سروری دیگر انتقال پیدا کنند.

مشتریان در حال حاضر زیرساخت نسل بعدی را چندین مرتبه سریع‌تر از برنامه‌ ریزی خود قبول کرده اند. این بدان معناست که هنگام طراحی زیرساخت خود، برنامه‌ریزی برای رشد در آینده و بازنشستگی درخواست‌های قدیمی حائز اهمیت است.

مزایای طراحی زیرساخت جهت استفاده در یک سیستم کارآمد:

 • عملیات ساده و هزینه‌ها کم
 • زیربنایی ثابت، ایمن و مقرون‌به‌صرفه، جهت ارائه‌ی برنامه‌هایی با دسترسی بالا
 • کاهش پیچیدگی‌های مجازی سازی و اتوماسیون
 • تبدیل سیستم‌های بازمانده (Legacy Systems) به یک معماری جدید
 • مهار نمودنِ پراکندگی منابع فعال، ‌داده‌های بدون ساختار، برنامه‌ها و وب‌سرورها و ماشین‌های مجازی
 • فعال نمودن قابلیت Plug and Play

کنار هم قرار دادن تمام این عناصر در زیرساخت یک Data Center اولین قدم به سمت یک مدل عملیاتی ساده برای فعال نمودن IT به‌عنوان خدمات یا به عبارتی (IT-as-a-Service (ITaaS است.

با یکپارچه‌سازی محاسبات، ذخیره‌سازی، شبکه، مجازی‌سازی و مدیریت در یک پلت‌فرم می‌توان کارایی عملیاتی را افزایش داد، عملیات را ساده نمود و کسب‌وکار را چابک کرد؛ این موارد در به‌کارگیری ITaaS و محاسبات ابری یا Cloud Computing ضروری است.

 • Compute (محاسبات):

می‌توان معماری Data Center را با یک راهکار محاسباتی که در سطح سیستم به‌شدت مقیاس‌پذیر است استحکام بخشید؛ راهکاری که محاسبه، دسترسی شبکه و منابع شبکه‌ی ذخیره‌سازی را ادغام می‌سازد. پلت‌فرم‌هایی وجود دارند که از مدیریت یکپارچه‌ی مدل‌محور برای ساده‌سازی و افزایش سرعت محیط‌های مجازی‌شده استفاده می‌نمایند و شبکه را برای بهبود عملکرد، امنیت و مدیریت مستقیماً به سرور و ماشین‌های مجازی هدایت می‌کنند.

 • Network (شبکه):

داده‌هایی با عملکرد بالا و شبکه‌ ذخیره‌سازی می‌توانند، گسترش را ساده نموده، به تضمین کیفیت تجربه و کاهش هزینه‌های عملیاتی کمک کنند. خدمات شبکه یکپارچه، می‌تواند اتصال پرسرعت و دسترسی بی‌وقفه را ممکن ساخته، عملکرد برنامه را بهبود بخشیده و ریسک امنیتی در محیط‌های Multi-Tenant را کاهش دهند.

 • Storage (ذخیره‌سازی):

شبکه‌های ذخیره‌سازی چندپروتکلی (Multi Protocol) با عملکرد قابل‌ اعتماد و قابلیت قوی و پیشرفته‌ی Fiber Channel SANs شروع می‌شوند که به‌صورت یکپارچه در قلمرو Ethernet بسط می‌یابند و در نتیجه به یک شبکه‌ی واحد تبدیل می‌شوند که انعطاف‌پذیری به‌کارگیری هر دو پروتکل را در هر نقطه‌ای از مسیر بین سرور و محل ذخیره‌سازی دارند. سیستم‌های یکپارچه‌ای هم هستند که زیرساخت استانداردشده و زیربنای لازم برای تحویل سریع Data Center ارائه می‌دهد.

 در قسمت های بعد، به بررسی دامین های دیگر سیسکو خواهیم پرداخت.

مطلب مفید بود؟


?