دریافت مقالات

امنیت

ویژگی‌های Splunk Enterprise و مزایای استفاده از آن – قسمت دوم (پایانی)

462 مشاهده ۱۴ بهمن, ۱۳۹۶ 17

ویژگی‌های Splunk Enterprise و مزایای استفاده از آن

در قسمت اول از سری مقالات Splunk Enterprise، ضمن بررسی اجمالی این محصول، در مورد برخی از مزایای استفاده از این پلتفرم همچون جمع‌آوری و Index نمودن داده‌های ماشینی، جستجو و بررسی، افزودن اطلاعات، مانیتورینگ و اعلام هشدارها و … توضیحاتی داده شد. در این مقاله که قسمت دوم و پایانی می‌باشد، به ارائه مزیت‌های دیگر اسپلانک مانند گزارش‌گیری و آنالیز داده‌ها، داشبوردهای سفارشی و … خواهیم پرداخت.

گزارش‌گیری و آنالیز داده‌ها در Splunk Enterprise

این پلتفرم تمامی کاربران IT و استفاده‌کنندگان تجاری از این محصول را قادر می‌سازد تا به تجزیه و تحلیل داده‌های ماشینی پرداخته، به سرعت گزارش ­ها و داشبوردهای مطلوب و کامل ایجاد نموده و از طریق کامپیوتر و یا تجهیزاتی مانند موبایل و تبلت خود به این اطلاعات دسترسی داشته باشند. همچنین امکان ایجاد فایل‌های PDF و اشتراک‌گذاری آن‌ها با سهام‌داران سازمان را بر روی یک مبنای ad hoc و زمانبندی شده، ممکن می‌سازد. در این پلتفرم به منظور افزایش دسترسی، جداول و نمودارها در برنامه‌های مربوط به کسب‌وکار Third-Party قرار داده شده‌اند. با این پلتفرم می‌توان به بررسی دقیق تمامی داده‌ها در یک جدول رویدادهای خام پرداخت و یا سایر داشبوردها، فرم‌ها، نما‌ها و یا وب‌سایت خارجی را بررسی نمود و در نهایت افراد سازمان قادر خواهند بود تا داده‌های ماشینی را به بینش‌های عمیق و همه جانبه‌ای تبدیل نماید.

شرکت امن پایه ریزان کارن APK نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور تماس با کارشناسان 021-88539044-5

داشبوردهای سفارشی و نما‌ها در اسپلانک

ایجاد داشبوردهای سفارشی که جوابگوی نیازهای کاربران و گروه‌های متفاوت در سازمان ‌باشد از دیگر قابلیت‌های پلتفرم اسپلانک محسوب می‌گردد. Splunk Enterprise به سرعت با استفاده از پنل‌هایی که دارای قابلیت به اشتراک‌گذاری می‌باشند، داشبوردهای سفارشی ایجاد می‌نماید که چندین نمودار و مشاهده‌ی داده‌های Real-Time را ادغام نموده و می‌توان از طریق دسکتاپ و تجهیزاتی مانند موبایل و تبلت به آن‌ها دسترسی داشت. همچنین می­توان این داشبوردها را بر حسب نیازهای متفاوت مدیران، تحلیل‌گران کسب‌و‌کار و امنیت، توسعه دهندگان، تیم‌های عملیاتی و کاربران مختلف در سازمان شخصی­سازی نمود. ضمن اینکه کاربران قادر خواهند بود تا پنل‌های موجود را مورد استفاده قرار داده و یا اینکه با استفاده از یک Drag-And-Drop ساده داشبورد را ویرایش کنند، همچنین آن‌ها می­توانند با استفاده از کنترل‌های نموداری یکپارچه، نوع نمودار و روش مشاهده آن را به صورت پویا تغییر دهند.

برنامه‌ها و Add-Onsها

با استفاده از انواع تکنولوژی موجود در برنامه­ ها، می­توانید قدرت پلتفرم Splunk Enterprise را افزایش داده و بهره­مندی بیشتری از برنامه­ها داشته باشید. این برنامه‌ها برای Roleها، Use Caseها و منابع اطلاعاتی مختلف، تجربه کاربری هدفمند ارائه می‌دهند. Splunkbase Library دارای صدها برنامه و Add-ons از Splunk است که با استفاده از آن‌ها می‌توان برای اکثر منابع داده‌های مشترک و نیازهای کاربر، به نتایج بسیار مستدل و کارآمد رسید.

Splunk Premium Solutions

Splunk Premium Solutions فراتر از برنامه ­ها عمل کرده و هوشمندی داده ‏ها به صورت Real-Time برای مدیریت وضعیت امنیتی، فرایندهای IT و غیره اعمال می­کند. این راهکار، اسپلانک را برای مانیتور کردنِ محیط مورد نظر توانمند نموده و نحوه نمایش این مانیتورینگ را به صورت چندسطحی عرضه می‌کند، و همچنین با ارائه ­ی قابلیت‌های آنالیز و جریان ­های کاری، به منظور حفظ فرایندهای عملیاتی در بهترین حالت، تجزیه و تحلیل­ ها را تبدیل به واکنش (Action) می­کند.

Enterprise Ready

Splunk Enterprise بدین منظور توسعه داده شده است تا روزانه از میان زیرساخت‌های Multi-Geography، چند دیتاسنتری، فیزیکی، مجازی و یا Cloud، صدها ترابایت داده را جمع‌‌آوری و فهرست‌بندی نماید. ادغام این پلتفرم با دیتابیس‌های رابطه‌ای قدیمی و Data Storeهای منبع باز، اطلاعات ارزشمندی از داده‌های موجود را فراهم می‌نماید. می‌توان محیط­ های محاسباتی را با استفاده از سیستم‌های ظرفیت بالا، به صورت عمودی و یا با استفاده از چندین سیستم، به صورت افقی توسعه داد و با پیاده­سازی Multi-site Clustering، در صورت رخدادن قطعی ­های ناگهانی دسترسی­پذیری پلتفرم را همچنان حفظ کرد. Distributed Management Console کاربر را قادر می‌سازد تا به صورت مرکزی پیاده‌سازی‌های سازمانی خود را مانیتور نماید.

امنیت مبتنی بر Role

بخش عمده‌ای از بینش‌های تجاری مهم سازمان، که در داده‌های ماشینی یافت می‌شود به این دلیل است که Splunk Enterprise ویژگی‌های امنیتی قدرتمندی ارائه می‌دهد. از جمله این ویژگی‌ها می‌توان از دستکاری اطلاعات بصورت ایمن، کنترل دسترسی مبتنی بر Role، ممیزی و اطمینان از یکپارچگی اطلاعات نام برد. همچنین Splunk Enterprise با سرویس دایرکتوری LDAP همچون Microsoft Active Directory و SAML یکپارچه می‌گردد تا همچنان به Policyهای امنیتی شرکت پایبند بوده و از قابلیت یک‏بار ورود (SSO) ، پشتیبانی می‌نماید.

محیطی مناسب برای Developerها

این پلتفرم توسعه‌دهندگان را قادر می‌سازد تا داده‌ها و عملکرد Splunk Enterprise را با استفاده از Kit‌های توسعه نرم‌افزار یا به اختصار SDK برای Java، JavaScript، C#، Python، PHP و Ruby را با برنامه‌های کاربردی سازمان یکپارچه ‌کند. توسعه‌دهندگان همچنین قادر خواهند بود تا Splunk Apps را همراه با داشبوردهای سفارشی، اجزای UI انعطاف‌پذیر و مصورسازی سفارشیِ داده‌ها با استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی مشترکی همچون JavaScript، HTML5 و Python انجام ‌دهند.

راه‌اندازی و اجرای اسپلانک در کوتاه­ترین زمان

باتوجه به اینکه Splunk Enterprise برای دانلود رایگان در دسترس می‌باشد، با نصب آن بر روی لپ‌تاپ می‌توان آن را بر روی دیتاسنتر یا محیط Cloud پیاده‌سازی نمود. Splunk Cloud یک نرم افزار را همچون یک سرویس جایگزین ارائه می‌دهد و 100 درصد Uptime SLA را برای صنعت به ارمغان می‌آورد. در هرصورت پس از پیاده‌سازی این پلتفرم از مزایای رابط کاربری ساده و قوی آن برای تجزیه و تحلیل داده‌های ماشینی بهره­ مند خواهید شد.

ویژگی‌های Splunk Enterprise و مزایای استفاده از آن

ـــــــــــــــــــــــــــــــ

ویژگی‌های Splunk Enterprise و مزایای استفاده از آن – قسمت اول

ویژگی‌های Splunk Enterprise و مزایای استفاده از آن – قسمت دوم (پایانی)

مطلب مفید بود؟


?