اشتراک امنیت
مرکز امنیت و‌ رخدادهای‌ سایبری | APK

اهمیت تست نفوذ یا Pen Test و تفاوت آن با اسکن آسیب‌پذیری‌ها

اهمیت تست نفوذ در برابر اسکن نقاط آسیب‌پذیر

ممکن است برای کسب و کارها این سوال پیش بیاید که اهمیت تست نفوذ بیشتر است یا اسکن آسیب پذیری‌ها؟ معمولا بسیاری اسکن آسیب‌پذیری را به عنوان یک جایگزین برای تست نفوذ درنظر می‌گیرند. روندی که به لحاظ امنیتی اشتباه است. سازمانی که درباره‌ی امنیت سایبری آگاهی دارد باید در فرآیندهای تجاری خود هر دو فعالیت‌ قید شده را در نظر گرفته و از هماهنگی کارکرد آنها اطمینان حاصل کند. حذف هر کدام از آن‌ها، موجب کاهش چشمگیر امنیت در شبکه و برنامه‌های کاربردی وب می‌شود. همچنین اهمیت تست نفوذ و اسکن آسیب‌پذیری بطور جداگانه به عنوان الزامات انطباقی (به عنوان مثال برای انطباق PCI DSS یا HIPAA) درنظر گرفته می‌شوند.

اهمیت تست نفوذ

در بیان اهمیت تست نفوذ باید گفت که این کار میبایست حتما به دست یک فرد حرفه‌ای در عین حال معتمد انجام شود. زیرا در طی تست نفوذ این فرد، فعالیت‌های یک هکر واقعی را تقلید می‌کند و به منابع تجاری نفوذ می‌کند. این فرد که به Pentester موسوم است ممکن است یکی از کارکنان تجاری و یا شرکت خارجی باشد. اگر تست نفوذ نقض امنیتی را نشان دهد، کارشناس امنیت، ارزیابی‌های دقیق آسیب‌پذیری و گزارش تست نفوذ را فراهم می‌کند. بدین ترتیب کسب‌وکار آسیب‌پذیری‌هایی که منجر به نقض ایمنی می‌شوند را، برطرف می‌کند.

کسب‌وکارها معمولا تست نفوذ را  به دلایل زیر برون‌سپاری می‌کنند:

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی امنیت شبکه و SOC/SIEM در کشور


  1. یک موجودیت خارجی درک عینی و بی‌طرفانه بیشتری از سیستم‌های تست شده دارد.
  2. تمامی سازمان‌ها نمی‌توانند یک فرد حرفه‌ای در عرصه امنیت پیدا کنند که متخصص Pen Testing باشد و او را بطور تمام‌وقت استخدام کرده و طی برنامه مشخص، میزان کار کافی به آنها بسپارند.
  3. کسب‌وکارهایی که خدمات امنیتی جامع ارائه می‌دهند، تجربه و تخصص بیشتری نیز دارند. این خدمات شامل ارزیابی آسیب‌پذیری‌ها و خدمات تست نفوذ هستند.

برای مشاوره رایگان اجرای تست نفوذ با شماره ۸۸۵۳۹۰۴۴-۰۲۱ تماس بگیرید.

کسانی که تست نفوذ انجام می‌دهند، نمی‌توانند کار خود را خودکارسازی کنند. آنها از برخی ابزارهای امنیتی مانند ارزیابی دستی آسیب‌پذیری و ابزارهای تست نفوذ استفاده می‌کنند تا حملات را انجام دهند (برای مثال Metasploit). همچنین آنها شاید از تکنیک‌هایی مانند مهندسی اجتماعی (Social Engineering) که شامل فیشینگ نیز هست، استفاده کنند تا وضعیت امنیتی کارکنان شرکت را بررسی کنند.

برخی اوقات تست‌های نفوذ، کامل‌تر از اسکن‌های آسیب‌پذیری درنظر گرفته می‌شوند اما در واقعیت، آنها حوزه‌های مختلفی ازآسیب‌پذیری‌ها را پوشش می‌دهند. Pen Testing روی چیزی تمرکز دارد که بطور خودکار کشف نمی‌شود. برای مثال می توان تمرکز بر روی آسیب‌پذیری‌های عادی سازمان و آسیب‌پذیری‌های جدید (Zero-Day) اشاره کرد. نمی‌توان انتظار داشت که اسکن آسیب‌پذیری‌ها جزئی از تست نفوذ باشد.

بیشتر بخوانید: پنج مهارت اصلی تیم‌های قرمز و آبی در ایجاد امنیت سایبری

پاداش‌دهی به عنوان یک جایگزین برای تست نفوذ  

برخی از شرکت‌ها بر این باورند که پاداش‌دهی جایگزین خوبی برای تست‌های مداوم امنیتی است. این امر هکرهای مستقل را تشویق می‌کند تا در سیستم‌ها نقض ایجاد کرده و در صورت موفقیت پاداش دریافت ‌کنند. با این‌حال نمی‌توان تضمین کرد که هکرها تصمیم بگیرند پاداش را دریافت کنند یا از نقض به وجود آمده استفاده کرده و بر روی سازمان فشار وارد کنند. واضح است که رفتار هکرها، غیرقابل پیش‌بینی است.

پاداش‌دهی، جایگزین ماندگاری برای تست نفوذ نیست اما ضمیمه ارزشمندی است. یک کسب‌وکار آگاه از امنیت، باید دارای یک پالیسی بی‌پرده عمومی با پاداش‌های مناسب باشد. با این اوصاف تست‌های مکرر نفوذ باید اجرا شوند.

اسکن آسیب‌پذیری‌ها چیست

 این امر فعالیتی است که توسط یک ابزار خودکار با حداقل دخالت انسانی صورت می‌گیرد. طبق برنامه، اسکن‌ آسیب‌پذیری‌ها باید بطور منظم و خودکار به عنوان بخشی از چرخه توسعه نرم‌افزار انجام شود. این اسکن طراحی شده تا مشکلات ناشناخته را بشناسد. اگرچه حوزه تست آسیب‌پذیری‌ها، شدیدا به ابزارهای اسکن کننده بستگی دارد.

آیا تیم های امنیتی برای حفظ امنیت سازمان باید رویکرد خود را تغییر دهند؟

ویدیوهای بیشتر درباره: امنیت

یک اسکن‌کننده به ساختار منابع اسکن شده پی می‌برد (حتی برخی از ابزارهای حرفه‌ای، منابع موجود را کشف می‌کنند) و سپس اقدام به یک‌ سری تست خودکار در هر جز آن ساختار می‌کند. ابزارهای ساده تنها از اسکن کردن Signature-Based استفاده می‌کنند اما ابزارهای پیشرفته‌تر اقدام به حملات مشابه با تست نفوذ می‌کنند. از چنین اسکن‌هایی معمولا با عنوان تست خودکار نفوذ یاد می‌شوند.

ابزارهای حرفه‌ای همچنین شامل ارزیابی آسیب‌پذیری‌ها و عملکرد مدیریت آنها می‌شود. با چنین ابزارهایی می‌توان تصمیم گرفت که کدام یک از آسیب‌پذیری‌ها مقدم در رسیدگی هستند و همچنین می‌توان فرآیند ترمیم را مانیتور کرد. بدین روش می‌توان اطمینان حاصل کرد که ریسک‌های بزرگ امنیتی بطور موثر و بسرعت از بین می‌روند.

ارزیابی‌های امنیتی چند وقت یکبار باید انجام شوند؟

زمانی که کسب‌وکار یک راهکار اسکن آسیب‌پذیری‌ها را پیاده‌سازی می‌کند، هیچ محدودیتی برای اینکه چند وقت یکبار  این امر اجرا شود وجود ندارد. تنها نکته قابل توجه این است که چنین اسکن‌هایی ممکن است بر روی منابع متمرکز باشند. بنابراین کسب‌وکارها عموما تصمیم می‌گیرند تا اسکن را طی ساعات تعطیل انجام دهند. راهکارهای اسکن کردن حرفه‌ای آسیب‌پذیری‌ها نیز معمولا طراحی شده‌اند تا با چرخه توسعه نرم‌افزار یکپارچه شوند. در نتیجه چنین تست‌هایی ممکن است پس از هر تعویض کد منابع با استفاده از راهکار یکپارچه‌سازی مداوم صورت گیرد.

بیشتر بخوانید: تفاوتهای اصلی بین دو تیم امنیت سایبری قرمز و آبی

از سوی دیگر، تست‌های نفوذ بسیار زمان‌بر، پرهزینه و متمرکز بر منابع هستند. این دلیلی است که آنها معمولا چندماه یکبار یا در فواصل طولانی‌تر انجام می‌شوند.

مقاله های مرتبط:

پکیج آموزشی VMware NSX شرکت APK