APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

آشنایی با نکات فنی مهم در vRealize Network Insight 5.2

قصد داریم تا برخی از نکات فنی مهم در vRealize Network Insight 5.2 که در سرویس vRealize Network Insight Cloud خلاصه‌ شده‌اند را بررسی کنیم. طبق روال  vRealize Network Insight، ویژگی‌های بسیار زیادی برای نسخه وجود دارد که در این پست به مهم‌ترین آنها خواهیم پرداخت.

Flow-Based Application Discovery با استفاده از یادگیری ماشین

Application Discovery قابلیتی است که vRealize Network Insight برای مدت‌ها پشتیبان آن بوده ‌است. می‌توان از آن استفاده کرد تا مرزهایی از برنامه‌ی کاربردی که درون دیتاسنتر میزبانی می‌شوند را تعیین نموده و این کار با استفاده از ترکیب نقاط ابرداده‌های ماشین‌های مجازی، سرورهای فیزیکی یا سرویس‌های Kubernetes صورت می‌گیرد. این ابرداده ممکن است شامل قرارداد نام‌گذاری، Tagهای بارکاری، Tagهای امنیتی و Tagها یا مستندات برنامه‌های کاربردی در یک ServiceNow CMDB باشد.

ما دریافتیم که بسیاری از سازمان‌ها ترکیبی از این ابرداده را استفاده می‌کنند اما در بیشتر مواقع احتمال دارد این ترکیب کامل نبوده و یا استانداردهای اسنادی مختلفی داشته باشد. به منظور رفع این مشکل، vRealize Network Insight Cloud،Flow-Based Application Discovery را معرفی می‌کند. همچنین این اولین بار است که یک ویژگی از vRealize Network Insight Cloud را پیش از انتشار آن در نسخه‌ی on-premises منتشر می‌کنیم.

بطور خلاصه، Flow-Based Application Discovery از الگوریتم‌های یادگیری ماشین استفاده می‌کند تا حد و مرز‌های برنامه‌ی کاربردی را با انجام شناسایی داده‌های خارج از محدوده و اجزای متصل و clusterکردن ماشین‌های مجازی که رفتار جریان شبکه‌ی مرتبط را نمایش می‌دهند تعیین کند.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

تنها مورد الزامی برای ساخت لیستی از برنامه‌های کاربردی شناسایی شده در ماشین‌های مجازی این است که اجازه دهیم جریان‌های شبکه برای مدتی وارد شوند، به عبارت دیگر یک هفته برای دریافت بازدید خوب. می‌توان فرآیند شناسایی را تا گلچین‌کردن یک vSphere Cluster یا vCenter، AWS یا حساب Azure خاص و غیره توسعه داد. زمانی که شناسایی درحال انجام است، بطور مداوم نظاره‌گر جریان‌های ورودی شبکه است و لیست برنامه‌های کاربردی را بروزرسانی می‌کند. این تمام چیزی است که رخ می‌دهد!

نکات فنی مهم در VMware vRealize Network Insight 5
تصویر 1
Vrealize
تصویر 2

همان‌طور که در تصویر 2 می‌بینیم، برنامه‌های کاربردی شناسایی شده به همان شیوه‌ها‌ی شناسایی موجود نشان‌داده می‌شوند. برنامه‌های کاربردی که از قبل ذخیره‌شده‌اند خاکستری رنگ می‌شوند و می‌توان روی اطلاعات تعریفی برنامه‌ی کاربردی مورد نظر zoom in کرد تا رده‌ها و ماشین‌های مجازی مشمول آن را دید. بهترین نکته درباره‌ی این نتایج این است که یک سطح اطمینان وجود دارد تا نشان دهد که vRealize Network Insight چقدر از کامل بودن برنامه مطمئن است. اگر سطح اطمینان بالا باشد، مرزهای برنامه پیشنهاد شده، تقریبا کامل است.. اگر حد آن متوسط باشد ممکن است برخی جریان‌های پراکنده وجود داشته باشند که نمی‌توان با اطمینان خاطر از کامل بودن برنامه‌ صحبت کرد. در این صورت، نقطه شروع فعالیت برای فهم اینکه چه چیزی در محیط درحال اجراست مشخص است.

یکپارچه‌سازی‌های VMware NSX-T

علاوه بر پشتیبانی از NSX-T 3.0، vRealize Network Insight 5.2 همچنین بسیاری از داشبوردها و اطلاعات جرئی NSX-T را به همراه دارد. داشبوردهای جدیدی برای NSX-T Transport Nodeها ، هم Edge و هم Host TN وجود دارد. اطلاعات حیاتی درباره‌ی Transport Node شامل ماشین‌های مجازی و برنامه‌های کاربردی که Transport Nodeها آنها را میزبانی می‌کنند، درکنار سلامت Nodeها (CPU، حافظه، uptime) و آمار موثر شبکه درباره ترافیک شبکه‌اش نشان‌داده می‌شود.

تصویر 3

در تصویر شماره‌ی 3، پیشرفت‌های داشبورد NSX-T Transport Node  قابل ملاحظه است. همانطور که می‌بینیم، داشبورد جدید اکنون نشان‌دهنده‌ی خلاصه‌ی جدید Transport Node Summary درکنار آمار دقیق برای PNIC، TEP و System Metrics است. داشبورد جدید همچنین نشان‌دهنده‌ی معیار‌های Interfaceاست که شامل Packetهای RX و TX، Dropped Packet‌های TX و RX، توان عملیاتی TX و RX درکنار پارامترهای خطاهای Framing و Received RX و TX است که در تصویر 4 قابل مشاهده است.

Vrealize network
تصویر 4

طبق تصویر 5، هم Host Transport و هم Edge Transport Node حالا معیارهای دقیق برای System Load، System Usage وFile System Usage را نشان می‌دهند.

تصویر 5

 

 

 

 

 

 

 

با توجه به تصویر 6، داشبورد Edge Transport Node همچنین شامل NAT Metrics دقیق بوده که شامل Top NAT Rules by Bytes، Packetها و Session Count می‌شوند.

تصویر 6

پیشرفت‌های قابلیت دید برای VMware SD-WAN توسط VeloCloud

در vRealize Network Insight 5.0، پشتیبانی برای VMware SD-WAN را توسط VeloCloud اضافه شد و در نسخه‌ی 5.1، ما Pre-SD-WAN Assessment معرفی شد که هر دوی آنها برای مشتریان ما بسیار بزرگ بودند. در In vRealize Network Insight 5.2، ابتکار عمل را با اضافه‌کردن داشبوردها و معیارهای جدید حفظ شد. وقتی بحث ISP Linkهای متصل به SD-WAN Edge به میان می‌آید، داشتن آمار دقیق از نحوه‌ی عملکرد link ضروریست. همچنین داشتن قابلیت دید به چگونگی فعالیت برنامه‌کاربردی پیمایش‌کننده آن linkها حیاتی است. همانطورکه در تصاویر 7 و 8 میبینیم، در vRealize Network Insight 5.2 می‌توان معیارهای دقیق مانند Byteها، Packetها، Retransmitted Packetها و Replicated Packetها را برای هر link و رابط کاربری بطور per-application مشاهده کرد.

تکات VMware vRealize Network Insight 5
تصویر 7
تصویر 8

یکی دیگر از نکات فنی مهم در vRealize Network Insight 5.2، قابلیت دید SD-WAN Overlay Tunnel از Edge to VeloCloud Gateway، Edge to Hub و Edge to Edge است. برای هر Tunnel، معیارهای دقیق را می‌توان دید که شامل TX/RX Byteها، TX/RX Packetها، Packet Loss Downstream/Upstream، Jitter و Latency می‌شوند و در تصویر 9 این موارد قابل مشاهده‌اند.

تصویر 9

آخرین ویژگی‌ای که در vRNI 5.2 SD-WAN Dashboard قابل مشاهده است، بررسی اجمالی از این است که کدام SD-WAN Business Policyها در هر SD-WAN Edge مورد استفاده قرارمی‌گیرد. مهم‌تر از آن اینکه می‌توان جریان‌های مرتبط با هر پالیسی با معیار‌های دقیق ترافیک را مشاهده کرد.

معرفی .2VMware vRealize Network Insight 5
تصویر 10
تصویر 11

یکپارچه‌سازی با vRealize Operations Manager

آخرین مورد به پردرخواست‌ترین ویژگی نگاهی می‌اندازیم که یکپارچه‌سازی vRealize Network Insight باvRealize Operations Manager است. طبق تصویر 12 این Management Pack جدید برای vROpها این قابلیت را به کاربر می‌دهد تا هشدارهای vRNI را درون vROpها مشاهده کند.

تصویر 12

در اثر دیدن یک رویداد در vROpها، قابلیت راه‌اندازی vRealize Network Insight وجود دارد تا رخداد بعدی را عیب‌یابی کند. با یکپارچه‌سازی SSO با vRNI و یک جابجایی آرام به vRealize Network Insight صورت خواهدگرفت. در پایین مثالی از یک رویداد وجود دارد که vRNI به vROpها با درنظرگیری یک مسئله OSPF routing بر یک NSX Edge فرستاده است. از اینجا می‌توان انتخاب کرد تا NSX Edge را در vRealize Network Insight باز نمود.

تصویر 13

این یکپارچه‌سازی جدید در زمان مانیتورکردن Network Component Health در محیط‌های VCF یا VMC یا هر پیاده‌سازی دیگری فوق‌العاده است.

انتشار تمامی این نکات فنی مهم در vRealize Network Insight 5.2 به کاربران قابلیت دیدی می‌دهد که بیش از پیش End-To-End است. با داشبوردها و قابلیت دید بهبود یافته، کاربران قادرند تا مطابق تعیین کسب‌وکار بهتر توسعه یابند. با تمامی این ویژگی‌ها در vRealize Network Insight 5.2، نیازمندی‌ها بهبود می‌یابند تا بهینه‌سازی صورت گیرد و تاثیر شگرفی برای کاربران vRealize Network Insight رخ دهد. امروز می‌توان با بروزرسانی کردن به VMware vRealize Network Insight 5.2 یا یک نسخه‌ی آزمایشی VMware vRealize Network Insight Cloud از تمامی این ویژگی‌های فوق‌العاده بهره برد.

اشتراک ایمیل