APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

سرویس vSAN iSCSI راهکاری قوی جهت راه‌اندازی Windows Server Failover Cluster

سرویس vSAN iSCSI،  یک راهکار قدرتمند و مناسب برای افزودن Shared Storage به سرورهای مایکروسافت جهت راه اندازی Failover Clustering می باشد. در ادامه مفهوم سرویس VMware vSAN iSCSI، چگونگی پیکربندی آن و چگونگی افزودن Storage به Windows Server Failover Cluster یا به اختصار WSFC بررسی می‌شود.

VMware vSAN امروزه یک راهکار Storage مبتنی بر نرم‌افزار در دیتاسنترهای سازمانی است و در این حوزه، پیشرو به شمار می‌رود. در هر نسخة جدید از VMware، پلتفرم آن بهبود یافته است و شهرت این راهکار ذخیره سازی به سبب دارا بودن کاربری آسان و مجموعه‌ای از قابلیت‌هاست. یکی از ویژگی‌های جالب VMware vSAN، استفاده از راهکار ذخیره سازی مبتنی بر نرم‌افزار یا همان SDDC برای فراهم کردن Storage قدیمی و سنتی iSCSI برای آن دسته از تکنولوژی‌هایی که iSCSI استفاده می کنند.

اگر کاربری هم‌اکنون در محیط vSphere خود، WSFCهایی داشته باشد که در موارد کاربردی چون Quorom، SQL Failover Cluster Instances یا به اختصار FCI و Scale-out File Server یا به اختصار SOFS، برای دیسک‌های مشترک از RDMها استفاده می‌کنند، می‌تواند آن‌ها را به طور کامل و بدون استفاده از RDMها به vSAN انتقال دهد. کاربرانی که تا به حال از Raw Disk Mapping یا RDM که بسیار دردسرساز است، استفاده کرده‌اند، اکنون می‌توانند به انتقال یابند vSAN iSCSI Storage انتقال یابند.

شرح کلی سرویس VMware vSAN iSCSI

سرویس VMware vSAN iSCSI قابلیت نسبتا جدیدی است که به مجموعه قابلیت‌های VMware vSAN اضافه شده است. این قابلیت که در نسخة vSAN 6.5 ارائه شده، اجازه می‌دهد تا منابع خارجی به vSAN Storage دسترسی پیدا کنند و جدا از توانایی آماده‌سازی Storage در  vSAN Datastore برای دسترسی خارجی کاربر نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

این قابلیت جدید نه تنها به Hostهای فیزیکی این توانایی را می‌دهد که به vSAN Datastore متصل شوند، بلکه اجازه می‌دهد این Hostها از SPBM و دیگر قابلیت‌های vSAN نظیر حذف داده‌های تکراری، فشرده‌سازی، کدگذاری و QoS برای ماشین‌های فیزیکی خارج از کلاستر مجازی‌سازی‌شده نیز بهره ببرند. همة این موارد از مزایای فوق‌العادة دسترسی خارجی با استفاده از iSCSI است.

با این حال VMware vSAN 6.7، سرویس VMware vSAN iSCSI را کاملا متحول کرد؛ چرا که استفاده از این قابلیت را برای یکی از قدرتمندترین موارد کاربرد، یعنی  Windows Server Failover Clusters یا به اختصار WSFC میسر نمود. در نسخة vSAN 6.7، قابلیت‌های iSCSI دیگری اضافه شده‌اند که به همراه WSFC مورد استفاده قرار می‌گیرند. چنین  قابلیت‌هایی در نسخة پیشین vSAN یعنی vSAN 6.5 موجود نبود. هم‌چنین اکنون در vSAN 6.7 با وجود سرویس iSCSI برای vSAN، Failover کاملا شفاف LUNها در زمانی که از WSFC بهره می بریم، میسر شده است.

کاربرد vSAN در Disaster Recovery

ویدیوهای بیشتر درباره vSAN

مفهوم این عبارت این است که اگر یکی از Hostهای کاربر در کلاستر vSAN از کار بیفتد، دسترسی iSCSI LUN از طریق WSFC فراهم می‌گردد، و سپس LUN می‌تواند به صورت شفاف، به Host دیگری در کلاستر vSAN، Failover شود و اجازه دهد تا Storage به عملکرد خود ادامه دهد.

چگونگی عملکرد سرویس vSAN iSCSI

VMware چگونه قادر است به منابع فیزیکی خارجی یک vSAN Datastore ارائه کند تا آن را به عنوان iSCSI Shared Storage مورد استفاده قرار دهند؟ جالب این است که LUN  iSCSI در vSAN در واقعObject  Containerهای دیسک مجازی بزرگ و خالی از داده هستند که توسط پیکربندی‌های‌ Storage Policy مدیریت و محافظت می‌شوند، بدین معنا که نظیر vSAN 6.7 می‌توان ویژگی‌ها و خصوصیات این Objectها را بدون Offline کردن LUNها اصلاح کرد.

اجزای سرویس VMware vSAN

iSCSI Targets – iSCSI Target همان ساختار قدیمی SANهای قدیمی را دارد که پیش از این مورد استفاده قرار می‌گرفتند. VMware مانند SANهای قدیمی، این Targetها را با یک نام iSCSI منحصر‌به‌فرد و واجد شرایط (iSCSI Qualified Name) یا به اختصار IQN شناسایی می‌کند. از این شمارة IQN منحصر‌به‌فرد برای ارائة iSCSI Target به Remote Host استفاده می‌شود تا iSCSI Storage از طریق iSCSI Initiator آماده‌سازی شود.

iSCSI Target حاوی Storage LUN است که به عنوان Storage در Remote Host آماده‌سازی شده است. با استفاده از سرویس VMware vSAN iSCSI در هنگام پیکربندی iSCSI Target، اندازة LUN و vSAN Storage Policy نیز پیکربندی و سرویس iSCSI Target در خود کلاستر vSAN فعال می‌شود.

iSCSI Initiator Group – iSCSI Initiator Group، گروهی از iSCSI Initiator را تعریف می‌کند که به iSCSI Target دسترسی دارند. این گروه یک ساختار امنیتی ایجاد می‌کند که می‌توان با استفاده از آن دسترسی را فقط برای Initiatorهایی امکان‌پذیر کرد که عضو گروه هستند. اگر چنین گروهی تعریف نشود، همة Initiatorها به Target دسترسی خواهند داشت.

مزایا و محدودیت‌های سرویس VMware vSAN iSCSI

سرویس VMware vSAN iSCSI در VMware vSphere 6.7 مزایای فراوانی از جمله پیشتیبانی از Windows Server Failover Cluster دارد. در ادامه مزایای مهم دیگر این راهکار آورده شده است.

مزایای مهم

 • پشتیبانی از Windows Server Failover Cluster
 • بهبود عملکرد iSCSI Target نسبت به نسخه پیشین
 • برای Map نمودن VMDKها به پیاده‌سازی Oracle RAC فیزیکی، ترجیحا از این روش استفاده می‌شود.
 • اشتراک‌گذاری منابع vSAN با بارهای کاری فیزیکی بسیار بهبود یافته است.
 • از روش‌های رایج احراز هویت، همچون احراز هویت CHAP و Mutual CHAP پشتیبانی می‌کند.
 • Storage Policy-Based Management بر اساس سیاست تعریف شده از iSCSI Target Objects محافظت می‌کند.
 • با روش‌های گوناگون همچون vCenter Server، APIهای vSAN و PowerCLI می‌توان این راهکار را مدیریت کرد.

بیشتر بخوانید: معرفی انواع Storage Controller و قابلیت‌های آن در مجازی‌سازی با VMware vSphere

محدودیت‌های فعلی

 • در حال حاضر، Windows Server Failover Cluster تنها برای ماشین های مجازی پشتیبانی می گردد.
 • عدم پشتیبانی از vSAN iSCSI Targets در دیگر Hostهای ESXi در VMware vSphere.
 • عدم پشتیبانی از Hypervisorها دیگر
 • Multiple Connection به ازای هر Session

حداکثرهای پیکربندی

 • حداکثر 1024 LUN به ازای هر کلاستر vSAN
 • حداکثر 128 Target به ازای هر کلاستر vSAN
 • حداکثر 256 LUN به ازای هر Target
 • حداکثر اندازه LUN: 62 ترابایت
 • حداکثر  128 Session به ازای هر Host
 • حداکثر 4096 iSCSI IO Queue Depth به ازای هر Host
 • حداکثر 128 Write به ازای هر LUN
 • حداکثر 256 IO به ازای هر LUN
 • حداکثر 64 Initiator Client به ازای هر LUN

نکاتی دیگر در خصوص VMware vSAN

در ادامه چند نکتة دیگر آمده که در خصوص کاربرد vSAN iSCSI Target Service به همراه SQL Failover Clustering باید به خاطر داشت:

 • vSAN Native از کلاستر مایکروسافت به همراه دیسک‌های مشترک از نسخه  6.7 U3 یا بالاتر به طور کامل پشتیبانی می‌کند.
 • vSAN iSCSI Target Service از کلاسترینگ مایکروسافت به همراه دیسک‌های مشترک از نسخه  6.7 U3 یا نسخه‌های بالاتر پشتیبانی می‌کند.
 • RDMهای WSFC که از iSCSI Target Service استفاده می‌کنند، در vSAN رسما تحت پشتیبانی نیستند.
 • Initiatorها می‌توانند هم از جانب ماشین‌های مجازی و هم از جانب سرورهای فیزیکی باشند. ماشین‌هایی مجازی که Initiator هستند، می‌توانند در مکان‌های زیر مقیم باشند:
 • کلاستر vSAN یکسان که سرویس iSCSI Target را فراهم می‌کند.
 • کلاسترهای Stretch شدة vSAN که از iSCSI Target Service استفاده می‌کنند، پشتیبانی نمی‌شوند.

VMware vSAN موقعیت‌های کاربردی فراوانی را در دیتاسنتر سازمانی فراهم می‌کند. مثلا می‌توان به کمک آن، درایوهای مشترکی برای Hostهای Windows Server Failover Cluster ایجاد کرد که به گونه‌ای موثر، بازدید مجدد کاربران را با استفاده از دیسک‌های RDM با Hostهای WSFC ماشین‌های مجازی میسر می‌کند.

پیکربندی VMware iSCSI Target Service بسیار سرراست است. تنها با چند کلیک در رابط کاربری، می‌توان سریعا این سرویس و یک Target LUN را در Hostهای WSFC آماده‌سازی کرد. به علاوه، کاربر از تمام مزایای vSAN نظیر محافظت از Objectها و Storage Policy-Based Management بهره خواهد برد.

اشتراک ایمیل