APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

معرفی قابلیت های جدید SCOM 2019

اخیرا مایکروسافت اعلام نمودهSCOM 2019  را در اوایل سال 2019 منتشر خواهد شد، اما این نسخه  یک (Long-Term Servicing Channel (‌LTSC خواهد بود که از 2016 تا کنون اولین بار است که این فرآیند برای SCOM رخ می‌دهد. طرح  System Center مربوطه در پایین ارائه شده است.

این امر برای کاربران خبر خوبی است، زیرا مایکروسافت را 5 سال متعهد به پشتیبانی عمومی (Mainstream) می‌کند و همچنین 5 سال پشتیبانی اضافه را نیز در بر می‌گیرد.  مایکروسافت همچنین با دو (Semi-Annual Channel (SAC که در سال 2019 منتشر خواهد شد، سرمایه‌گذاری بیشتری در SCOM خواهد کرد. انتظار می‌رود که اولین انتشار SAC در فصل اول سال 2019 و دومین SAC در فصل سوم منتشر شود. همچنین طی اخبار رسیده قرار است یک بروزرسانی نیز برای SCOM 2016 در دومین فصل 2019 ارائه گردد.

هشدارهای ایمیل

استفاده از هشدارهای ایمیل و تنظیم آن، یکی از ویژگی‌های اساسی SCOM بوده و بنا به نظرسنجی ها تجربه‌ی خسته‌کننده و ناکارآمدی محسوب شده است. SCOM 2019 در این مورد با اضافه کردن اپراتورهای «OR» و «EXCLUDE»، به ایجادکننده‌ی شاخص (Criteria Builder)، بهبودهایی را ایجاد کرده است. علاوه بر آن با تغییرات اعمال شده در Notification ایمیل، کاربران دسترسی آسانی به اطلاعات مرتبط به اخطار مورد نظر مانند موضوع هشدار، منبع آن و Rule قابل اعمال خواهند داشت. لازم به ذکر است که تمامی لینک‌ها، کاربر را به کنسول SCOM HTML5 ارجاع می‌دهد.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

Notificationهای ایمیل در فرمت HTML

Notificationهای ایمیل بصورت HTML در SCOM 2019 پیشفرض می‌باشند و این چیزی است که کاربران SCOM مدت‌ها خواستار آن بوده‌اند. SCOM 2019 به کاربر قابلیت شخصی‌سازی و پیش‌نمایش محتوای HTML را نیز می‌دهد.

بستن هشدارها

در نسخه‌های قبلی SCOM، پس از بروز یک رخداد و رفع آن به دست کارشناس مربوطه، صفحه مانیتورینگ همچنان به رنگ قرمز اخطار باقی مانده و SLA نیز در حالت Failed قرار می‌گیرد. در این نسخه اگر مانیتور هنوز در حالت Healthy نباشد، نمی‌توان هشدار را بست. لازم به ذکر است که این مورد تنها برای کنسول HTML 5 در SCOM در نظر گرفته شده است.

Unix/Linux 

در SCOM 2019، برای Unix/Linux نیز چندین بهبود به شرح زیر ارائه شده است.

  • درصورتیکه Agent مورد نظر Failover گردد، دیگر هشدارهای تکراری ایجاد نمی‌شوند.
  • بروزرسانی‌ها و پیشنهادات در MPهای Unix/Linux وجود دارند.
  • مانیتورینگ فایل Linux Log بهبود یافته است و اکنون می‌توان هر منبع داده‌ی سفارشی را ایجاد نمود.

علاوه بر موارد فوق، که برای کاربران مهم به نظر می‌رسید، چندین بهبود دیگر نیز در SCOM 2019 اضافه شده است، که در زیر به ارائه آن می‌پردازیم.

  • Azure MP بهبود یافته (که اکنون استفاده از آن تسهیل و تسریع شده).
  • یکپارچه‌سازی Azure Service Map (شامل ویژگی جدیدی که به کاربر توانایی بهبود وضعیت سلامت SCOM را در Azure می‌دهد).
  • پشتیبانی از SQL 2017.
  • مانیتورینگ APM از Client Side Monitoring یا به اختصار CSM، روی Edge و Chrome، و همچنین مانیتورینگ Sharepoint 2016، پشتیبانی می‌نماید.

مانیتورینگ Windows Server 2019

SCOM علاوه بر قابلیت مانیتور کردن نسخه های قبلی ویندوز سرور، اعلام نموده است که از Windows Server 2019 نیز پشتیبانی کرده و قابلیت یکپارچه سازی با آنرا دارد و کاربران خواهند توانست Windows Server 2019 را نیز مانیتور نمایند.

اشتراک ایمیل