دریافت مقالات

امنیت

معرفی بهترین راهکارهای امنیتی از دیدگاه Citrix

158 مشاهده ۲۹ خرداد, ۱۳۹۶ 2

معرفی بهترین راهکارهای امنیتی از دیدگاه Citrix

بهره‌وری ایمن برای نیروهای کاری

شرکت Citrix با کنترل دسترسی به داده‌ها و برنامه‌های کاربردی در هر مکانی، در هر شبکه و حتی هر تجهیزی، به سازمان‌ها کمک می‌نماید تا علاوه بر مدیریت ریسک، به تقویت قابلیت تحرک‌پذیری در کسب‌و‌کار بپردازند.

در حال حاضر، پیشگامان حوزه‌ی امنیت و IT با چالش کاهش ریسک در کسب‌و‌کار تا سطحی قابل قبولی مواجه هستند و این در حالی است که سهولت کاربری و بهره‌وری را نیز باید تضمین کنند. در کنار تمامی این موارد، افراد باید بتوانند در هر موقعیت، شبکه یا با هر تجهیزی به گونه‌ای عمل کنند که بدون مقابله با تجربیات کاربری بیش از حد پیچیده و دشوار، به اهداف خود نزدیک‌تر شوند. و البته این مسئله نیز امری مهم و حیاتی به شمار می‌آید که از داده‌ها و برنامه‌های کاربردی سازمانی در برابر تهدیدات امنیتی محافظت شده و از سرقت و از دست رفتن داده‌ها ممانعت گردد و همچنین مطابقت کامل با استانداردها و مقررات نیز تضمین گردد.

شرکت امن پایه ریزان کارن APK نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور تماس با کارشناسان 021-88539044-5

شرکت Citrix از بهترین راهکارهای مربوط به مدیریت ریسک در پنج قطب اصلی از امنیت سازمانی پشتیبانی می‌نماید که شامل احراز هویت و دسترسی، امنیت شبکه، امنیت برنامه‌های کاربردی، امنیت داده‌ها، مانیتورینگ و پاسخگویی می‌باشد. به علاوه این امکان برای مشتریان فراهم می‌شود تا این اقدامات مهم و حیاتی را از طریق یک راهکار کاملا یکپارچه‌ی مبتنی بر محرمانگی (Confidentiality)، یکپارچگی (Integrity) و دسترس‌پذیری (Availability)، پیاده‌سازی و مدیریت نمایند. این مدل جامع Citrix برای ارائه‌ی برنامه‌های کاربردی بر داده‌ها و برنامه‌های کاربردی دیتاسنتر تمرکز نموده و کنترل دسترسی زمینه‌ای (Contextual) را در هر موقعیت، شبکه و تجهیزاتی ارائه می‌نماید. بنابراین کارکنان، پیمانکارها و شرکا از انعطاف‌پذیری لازم برای انتخاب نحوه‌ی عملکرد به صورت Remote، سیار یا ثابت و داخل دفتر برخوردار خواهند بود. قابلیت دید End-to-End نسبت به اتصالات، ترافیک و فعالیت کاربر به منابع IT امکان می‌دهد تا اولویت‌های مربوط به حریم خصوصی، تطبیق‌پذیری و مدیریت ریسک را بدون آسیب به میزان بهره‌وری نیروی کار مدنظر قرار دهند. ایجاد بستر همکاری با ارائه‌دهندگان امنیتی Third-Party به ایجاد سطوح پیشرفته‌ا‌ی از مدیریت سیستم و محافظت از شبکه، Endpoint و احراز هویت منتهی می‌گردد.

در این مقاله به معرفی بهترین راهکارها برای انجام اقداماتی در جهت بهره‌وری کاربران و چالش‌های امنیتی پرداخته می‌شود و این موضوع مورد بررسی قرار می‌گیرد که راهکارهای کاملا یکپارچه‌ی Citrix به چه ترتیب به کاربران اجازه می‌دهند تا علاوه بر مدیریت ریسک، از مزایای تحرک‌پذیری کسب‌و‌کار (Business Mobility)، نهایت استفاده را ببرند.

معرفی بهترین راهکارهای امنیتی از دیدگاه Citrix

بهره‌وری ایمن در سازمان‌ها

امروزه چالش‌های پیش روی سازمان‌ها از دو جنبه در حال افزایش است که با تشدید میزان ریسک و تحول مستمر و تنوع در برنامه‌های کاربردی شدت می‌یابد. در عین حال بهره‌وری نیروی کار سیار به عنوان یک قابلیت مهم در هر سازمان، به کسب تجربه‌ی آسان، سازگار و قابل اطمینان کاربران در هر موقعیت و شرایط کاری بستگی دارد. این تجربه‌ مطلوب باید به تمامی برنامه‌های کاربردی، شبکه‌ها و تجهیزاتِ مورد ‌استفاده تعمیم پیدا کند. علی‌رغم آنکه الزامات مربوط به نیروی‌کار سیار با سرعت به سمت پیچیدگی هرچه بیشتر پیش می‌رود اما باید برای حفظ سادگی منابع IT تلاش کافی صورت گیرد.

شرکت Citrix معتقد است که یک تجربه‌ی کاربری مطلوب همراه با امنیت به دست می‌آید. راهکارهای این شرکت مبتنی بر راهکارهایی است که با هدف محافظت از عوامل مهمی همچون داده‌ها، برنامه‌های کاربردی و استفاده از آنها طراحی شده و در عین حال تجربه‌ی کاملا یکپارچه را به همراه آزادی و حق انتخاب در هر سناریو برای کاربران فراهم می‌کند.

این اقدامات شامل موارد زیر می‌گردد که در آینده نزدیک به بررسی کامل هر یک در سایت امن پایه ریزان کارن خواهیم پرداخت:

احراز هویت و دسترسی

 • فرآیند احراز هویت دو مرحله‌ای (Two-Factor) برای تمامی کاربران
 • حداقل دسترسیِ Authorization
 • کنترل دسترسی با تکیه بر ساختار و محتوای مورد استفاده‌ی کاربر

امنیت شبکه

 • دسترسی ایمن به صورت Remote برای کاربران سیار و Third-Party
 • بخش‌بندی (Segmentation) شبکه و Host با هدف محدود کردن سطح حملات
 • ارائه یک رویکرد چند‌لایه‌ای برای تضمین دسترس‌پذیری

امنیت برنامه‌های کاربردی

 • متمرکز‌سازی و ارائه‌ی برنامه‌های کاربردی به صورت رمز‌گذاری‌شده‌
 • Container نمودن برنامه‌های کاربردی سیار
 • انجام فرآیند بررسی (Inspection) به منظور محافظت از برنامه‌های کاربردی تحت وب

امنیت داده‌ها

 • متمرکزسازی و ارائه‌ی داده‌ها به صورت Host‌شده
 • Share کردن فایل‌ها به صورت امن به منظور کاهش میزان داده‌های از ‌دست‌رفته
 • Container نمودن داده‌ها در هنگام انتقال آنها

مانیتورینگ و پاسخگویی

 • قابلیت دید End-to-End نسبت به ترافیک برنامه‌های کاربردی
 • اجرای فرآیند ممیزی و حسابرسی در دسترسی به منابع
 • پشتیبانی از تطبیق‌پذیری طبق استانداردها و مقررات

این راهکارهای امنیتی که در مقالات بعدی بیشتر مورد بررسی قرار خواهند گرفت، رویکرد شرکت Citrix را برای دستیابی به امنیت در تمامی محصولات این شرکت تعریف می‌نماید. بنابراین مشتریان می‌توانند از مزایای این راهکارها به صورت روزانه بهره‌مند گردند:

 • Citrix NetScaler: ساختاربندی و کنترل قابلیت اتصال همراه با سیستم End-to-End و قابلیت دید کاربر
 • Citrix XenApp و XenDesktop: مدیریت برنامه‌های کاربردی و دسکتاپ‌ها در دیتاسنتر به صورت متمرکز
 • Citrix XenMobile: تامین امنیت برنامه‌های کاربردی و تجهیزات سیار همراه با ارائه یک تجربه مطلوب برای کاربر
 • Citrix ShareFile: ارائه دسترسی به داده‌ها ممیزی‌شده و تحت کنترل، ذخیره‌سازی و اشتراک‌گذاری آن در هر دو سرویس On-Premise و یا Could.

به این ترتیب Citrix به سازمان‌ها کمک می‌نماید تا الزامات امنیتی و اهداف کسب‌و‌کار را بدون ایجاد اختلال در بهره‌وری، تامین نمایند.

مطلب مفید بود؟


?