دریافت مقالات

مجازی سازی

همه چیز درباره VMware Virtual SAN – قسمت اول

1193 مشاهده ۱۳ آذر, ۱۳۹۶ 39

همه چیز درباره VMware Virtual SAN - قسمت اول

VMware Virtual SAN یا به اختصار vSAN یک لایه توزیعی (Distributed) از نرم‌افزار بوده که به صورت Native و به عنوان بخشی از ESXi Hypervisor به اجرا در می‌آید. vSAN ظرفیت Local یا اتصال مستقیم تجهیزات یک Host Cluster را جمع‌آوری کرده و یک Storage Pool واحد و اشتراکی را در سرتاسر Hostها در کلاستر vSAN ایجاد می‌نماید.

vSAN ضمن پشتیبانی از ویژگی‌های VMware نظیر HA، vMotion و DRS که نیازمندShared Storage  هستند، لزوم وجود Shared Storage خارجی را برطرف نموده و پیکربندی Storage و همچنین فرآیند آماده‌سازی فعالیت‌های ماشین مجازی را تسهیل می‌نماید.

شرکت امن پایه ریزان کارن APK نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور تماس با کارشناسان 021-88539044-5

مفاهیم Virtual SAN

ایجاد Shared Storage برای ماشین‌های مجازی، حاصل رویکرد مبتنی بر نرم‌افزار VMware Virtual SAN است. با استفاده از این رویکرد، منابع ذخیره‌ساز فیزیکی Local مربوط به Hostهای ESXi، مجازی‌سازی شده و به Poolهای Storage تبدیل می‌شوند که می‌توانند تقسیم شده و براساس الزامات QoS به ماشین‌های مجازی و برنامه‌ها‌ اختصاص داده ‌شوند. لازم به ذکر است که vSAN مستقیماً در ESXi  قابل پیاده‌سازی می‌باشد.

علاوه بر موارد فوق، Virtual SAN می‌تواند به عنوان یک کلاستر Hybrid یا All-Flash عمل نماید. معمولا تجهیزات فلش در Hybrid Clusterها، برای لایه Cache مورد استفاده قرار گرفته و دیسک‌ها جهت‌ افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی  بکار می‌روند. در کلاسترهای All-Flash، از تجهیزات فلش هم برای Cache و هم برای ظرفیت ذخیره‌سازی استفاده می‌شود.

همه چیز درباره VMware Virtual SAN - قسمت اول

vSAN را می‌توان بر روی کلاستر Hostهای موجود و یا هنگام ایجاد کلاسترهای جدید فعال نمود. Virtual SAN تمامی ظرفیت تجهیزات Local را در یک Datastore واحد که توسط همه Hostها در کلاستر Virtual SAN به اشتراک گذاشته شده، ترکیب می‌نماید. با افزودن میزان ظرفیت تجهیزات یا Hostهایی با ظرفیت مناسب به کلاستر می‌توان Datastore را گسترش داد. شرکت VMware توصیه می‌کند که Hostهای ESXi در کلاستر، پیکربندی مشابه یا یکسانی در سراسر اعضای کلاستر ایجاد می‌نمایند که شامل تنظیمات Storage مشابه یا یکسان می‌باشند. در نتیجه تعادل اجزای ذخیر‌ه‌سازی ماشین مجازی در تمامی تجهیزات و Hostها در کلاستر تضمین می‌شود. Hostهایی که دارای هیچگونه تجهیزات لوکالی نمی‌باشند نیز می‌توانند ماشین‌های مجازی خود بر روی Virtual SAN Datastore وارد کرده و اجرا نمایند.

 یک Host برای دخیل نمودن تجهیزات Local خود در Virtual SAN Datastore ملزم به فراهم نمودن موارد زیر می‌باشد:

  • حداقل یک وسیله برای Flash Cache
  • حداقل یک تجهیز جهت افزایش ظرفیت که با نام Data Disk نیز شناخته می‌شود.

تجهیزات روی Contributing Host، یک یا چندین Disk Group تشکیل می‌دهند. هر یک از این گروه‌ها حاوی یک دستگاه Flash Cache و یک یا چند دستگاه ظرفیت برای Persistent Storage می‌باشند و هر Host می‌تواند برای استفاده از چندین گروه‌ دیسک پیکربندی شود.

مزایای استفاده از Virtual SAN

در ادامه به بحث مختصری پیرامون ویژگی‌های متعدد Virtual SAN خواهیم پرداخت.

پشتیبانی از Shared Storage

Virtual SAN از ویژگی‌های VMware‌ مانند HA، vMotion و DRS پشتیبانی می‌نماید که نیازمند فضای Shareشده هستند. به عنوان مثال در صورت افزایش Load روی یک Host، فرآیند DRS می‌تواند یک ماشین مجازی را به دیگر Hostهای موجود در یک کلاستر انتقال دهند.

Just a Bunch of Disks یا به اختصار JBOD

vSAN به منظور استفاده در محیط Blade Server از JBOD پشتیبانی می‌نماید. در صورتی که کلاستر حاوی Blade Server باشد، امکان افزایش ظرفیت Datastore با استفاده از JBOD Storage که به Blade Serverها متصل است، وجود دارد.

فرمت On-Disk

Virtual SAN 6.5 از On-Disk Virtual File Format 3.0 پشتیبانی می‌نماید که Snapshot بسیار سریعی داشته و همچنین فرآیند تهیهClone  و مدیریت آن در هر یک از کلاسترهای vSAN پشتیبانی می‌گردد.

پیکربندی All-Flash و Hybrid

vSAN می‌تواند برای کلاسترهای All-Flash یا Hybrid پیکربندی شود.

دامنه‌های خطاها (Fault Domains)

پشتیبانی از تنظیمات Fault Domains توسط تکنولوژی vSAN به منظور محافظت از Hostها در مقابل خرابی Rack یا Chassis است که این امر زمانی رخ می‌دهد که کلاستر vSAN چندین Rack یا Blade Server  را در یک دیتاسنتر تحت پوشش امنیتی قرار دهد.

پشتیبانی از کلاسترهای Stretch

Virtual SAN از کلاسترهای Stretchشده که در سراسر مکان‌های جغرافیایی پوشش امنیتی ایجاد می‌نماید، پشتیبانی می‌کند.

سرویس صحت عملکرد vSAN

سرویس صحت عملکرد vSAN شامل تست‌های از پیش آماده‌ جهت صحعت مانیتورینگ، عیب‌یابی، تشخیص علت مشکلات اجزا کلاستر و یافتن خطرات احتمالی می‌باشد.

سرویس سنجش عملکرد vSAN

سرویس سنجش نحوه عملکرد vSAN شامل نمودار‌های آماری مورد استفاده برای مانیتور IOPS، توان عملیاتی، میزان تاخیر (Latency) و ازدحام (Congestion) می‌باشد. این سرویس قابلیت مانیتور نمودن عمکرد یک کلاستر vSAN ، Host، گروه دیسک، دیسک و ماشین‌های مجازی را فراهم می‌نماید.

یکپارچگی با ویژگی‌های vSphere Storage

 vSAN با ویژگی‌های مدیریت اطلاعات vSphere یکپارچه می‌شود و این ویژگی‌ها معمولا از VMFS و NFS Storage استفاده می‌کند که به منظور محافظت از اطلاعات (Data Protection) شامل Snapshots، linked clones، vSphere Replication و vSphere APIs می‌باشند.

Policyهای ذخیره‌سازی ماشین‌های مجازی

اصولا Virtual SAN برای پشتیبانی از رویکرد VM-Centric برای مدیریت Storage، از Policyهای VM Storage استفاده می‌نماید. در صورت عدم اختصاصِ پالیسیِ ذخیره‌سازی به ماشین مجازی در هنگام پیاده‌سازی، Virtual SAN Default Storage Policy به صورت خودکار به ماشین مجازی اختصاص داده می‌شود.

آماده‌سازی سریع فضای ذخیره‌سازی

Virtual SAN در هنگام ایجاد ماشین‌های مجازی و پیاده‌سازی عملیات، فرآیند آماده‌سازی فوری Storage در vCenter Server را امکان‌پذیر می‌سازد.

 

در قسمت دوم (پایانی) از این مقاله به بررسی  مزایای استفاده از Virtual SAN خواهیم پرداخت.

مطلب مفید بود؟