دریافت مقالات

سرویس دهنده ها

مجازی‌سازی هوشمند با Red Hat Enterprise Linux

139 مشاهده ۲۸ اردیبهشت, ۱۳۹۵ 3

Red Hat Enterprise Linux، سطوحی از عملکرد مورد اعتماد برای سازمان‌های IT را به گونه ای فراهم آورده که بیش از ده سال است توسط سازمان‌ها مورد استفاده قرار می گیرد. Red Hat Enterprise Virtualization نیز به همین ترتیب سازمان‌ها را فراتر از مجازی سازی به روش Bare Metal برده است تا نیازهای مهم و حیاتی آن‌ها را در زمینه مجازی‌سازی در دنیای امروز برآورده نماید.

جهت تحقق این امر، Red Hat Enterprise Linux با مجازی‌سازی هوشمند یا Smart Virtualization ترکیب شده و محصولاتی را جهت کمک به سازمان‌ها در فرآیند مجازی نمودن برنامه‌های مهم، تهیه نموده است که در عین حال عملکردی امن، غیرموازی (Unparalleled Performance) و مقیاس‌پذیری (Scalability) را ارائه دهد.

شرکت امن پایه ریزان کارن APK نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور تماس با کارشناسان 021-88539044-5

مزایای مهم استفاده از Red Hat Enterprise Virtualization

در ادامه به بررسی برخی از مهمترین و کاربردی‌ترین مزایای این تکنولوژی خواهیم پرداخت.

  • عملکرد یا Performance مناسب

Red Hat Enterprise Virtualization  روی Hypervisor مختص به KVM که یک پلت‌فرم برتر Open Source بوده و از سطح بالایی از عملکرد نیز برخوردار است، ایجاد می‌گردد. بنابراین می توان از Red Hat Enterprise Linux با مجازی‌سازی هوشمند جهت ارائه عملکرد مورد نیاز به صورت مستقل از پلت‌فرمِ سخت‌افزار منتخب، استفاده نمود.

علاوه بر موارد فوق، Red Hat Enterprise Virtualization که بر روی Red Hat Enterprise Linux اجرا می‌شود، عملکردی بیش از یک میلیون I/O در هر ثانیه (IOPS) بر روی یک سرور مجازی ایجاد می‌کند. این بدان معناست که VMهای کمتری جهت دستیابی به نتایج مشابه مورد نیاز می‌باشند که در نتیجه موجب کاهش هزینه‌ی نرم‌افزاری و منابع سخت‌افزار بدون ایجاد هرگونه اختلال بر عملکرد می گردد.

  • مقیاس‌پذیری یا Scalability

Red Hat Enterprise Virtualization دارای قابلیت مقیاس پذیری آسانی می باشد که می توان از آن جهت مرتفع نمودن نیاز های رو به افزایش کسب و کار استفاده کرد. با مقیاس پذیری Hostها جهت استفاده از ۱۶۰ عدد CPU و ۴TB از RAM برای هر Host و همچنین مقیاس‌پذیری قابل مقایسه ی Guest به میزان ۱۶۰ عدد CPUی مجازی و ۴TB RAM مجازی، می توان بزرگترین ساختارهای ۳۲بیتی و ۶۴بیتی را نیز پیاده‌سازی نمود. تقریبا هر یک از Workloadهای Bare Metal را می توان در Red Hat Enterprise Virtualization مجازی‌سازی و بدون محدودیت گسترش داد (با پشتیبانی کلاستر تا ۲۰۰ عدد Host).

  • پشتیبانی از سخت‌افزار توسعه‌یافته

Red Hat Enterprise Linux دارای یک اکوسیستم قدرتمند از Vendor های پلت‌فرم سخت‌افزار می‌باشد که قابلیت انطباق با جدیدترین ویژگی‌های سخت‌افزاری را نیز دارد. با توجه به اینکه  Hypervisor  مربوط به Red Hat Enterprise Virtualization دارای یک هسته (Kernel) مشترک با Red Hat Enterprise Linux می‌باشد، هنگامی که یک ویژگی به Red Hat Enterprise Linux اضافه گردد، شما می‌توانید از طیف وسیعی از پلت‌فرم‌های سخت‌افزار مجاز و همچنین ویژگی های Hypervisor بدون اعمال مهندسی اضافه استفاده نمایید. 

علاوه بر این، تنظیم و بهینه‌سازی Red Hat Enterprise Linux، به صورت بلادرنگ موجب بهبود عملکرد Red Hat Enterprise Virtualization نیز می‌گردد که در نتیجه باعث ایجاد بهترین حالت برای هر دو محصول می شود. در واقع مبنای آماده ای از پلت‌فرم‌های سخت‌افزاری محسوب می شوند که به طور مستمر ارتقا و توسعه می‌یابند.

  • امنیت گسترده

محیط‌های مجازی با تهدیدهای امنیتی و اجرایی خاصِ خود روبرو می‌شوند که باید در یک فرآیند ایمن و کارآمد گنجانده شوند. ویژگی‌های امنیتی Red Hat Enterprise Virtualization شامل تکنولوژی‌هایی مانند (Red Hat Secure Visualization (sVirt و لینوکس با امنیت گسترده (Security-Enhanced Linux) یا به اختصار SELinux می‌گردد. SELinux که اولین بار در Red Hat Enterprise Linux 4.0 به کار گرفته شد، توسط NAS یا همان آژانس امنیت ملی، Red Hat و انجمن Open Source ارائه گردید.

معماری مجازی سازی Red Hat با فرآیندهای هر ماشین مجازی مشابه فرآیند خودش، که در Hypervisor سطح هسته مدیریت می شود، رفتار می نماید. با توجه به اینکه هر ماشین مجازی، فرآیندی است که می‌تواند توسط SELinux برچسب گذاری شود، یک محدوده امنیتی را در اطراف هر ماشین مجازی ایجاد می‌نماید؛ این محدوده امنیتی توسط Kernel، مانیتور و اجرا می‌شود و دسترسی ماشین مجازی به منابع خارج از محدوده مانند فایل‌های داده Host یا سایر ماشین‌های مجازی را محدود می‌نماید. از سوی دیگر، sVirt به قابلیت‌های برچسب‌گذاری SELinux اضافه شد و مزایای بیشتری را جهت ایجاد امنیت فراهم آورد؛ این امر مانع از بروز خطاهای حاصل از برچسب‌گذاری دستی توسط مدیران می‌گردد که ممکن است ماشین‌های مجازی را در معرض خطر قرار دهد.

  • مدیریت متمرکز (Centralized Management)

Red Hat Enterprise Linux همراه با مجازی‌سازی هوشمند، شامل Red Hat Enterprise Virtualization Manager می‌باشد که یک ویژگی مدیریتی متمرکز با واسط گرافیکی جستجو‌محور است، و مسئول نظارت بر منابع فیزیکی و منطقی مربوط به زیرساخت‌های Red Hat Enterprise Virtualization می باشد و از صدها Host و هزاران ماشین مجازی پشتیبانی می‌نماید.

Red Hat Enterprise Linux - Red Hat Enterprise Virtualization

  • صرفه جویی در هزینه‌ها

ترکیب Red Hat Enterprise Virtualization و Red Hat Enterprise Linux به عنوان بهترین راهکار برای مجازی‌سازی Workloadهایی است که با Guestهای نامحدود بر روی Red Hat Enterprise Linux اجرا می‌شوند. تهیه این بسته به صورت Bundle، نسبت به خرید جداگانه محصولات آن بسیار مقرون به صرفه می‌باشد.

 بنابر این با توجه به مسائل مطرح شده در این مقاله، اگر سازمان شما از Red Hat Enterprise Linux استفاده می‌کند و قصد پیشبرد عملکرد مجازی‌سازی را نیز دارید، گزینه معمول پیش روی شما Red Hat Enterprise Virtualization می‌باشد. در واقع می توان از پلت‌فرم مجازی‌سازی که بسیاری از ویژگی‌های Red Hat Enterprise Linux را داراست و امکان ارائه سطوح برجسته‌ای از سرویس‌دهی را برای سازمان فراهم می‌نماید، استفاده کرده و در عین حال بر ارتقای ارزش‌ها برای مشتریان خود تمرکز کنید.

مطلب مفید بود؟