دریافت مقالات

مجازی سازی

مزایای پیاده‌سازی VDI با XenDesktop – قسمت دوم

331 مشاهده ۱۹ دی, ۱۳۹۶ 10

مزایای پیاده‌سازی VDI با XenDesktop

کمپانی Citrix به عنوان یکی از شرکت‌های فعال در حوزه مجازی‌سازی همواره قابلیت‌ها و امکانات جدیدی به این حوزه وارد می‌نماید؛ تکنولوژی Citrix XenDesktop از جمله این امکانات است که قابلیت مجازی‌سازی برنامه‌ و دسکتاپ را برای تمامی تجهیزات شبکه فراهم نموده و از قابلیت ارتقای امنیت داده‌ها، کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری کاربران نیز برخوردار است. در قسمت اول از این سری مقالات به شرح و تفضیل چگونگی تامین نیازهای امنیتی، قابلیت مدیریت و تحرک‌پذیری سازمان‌ها توسط XenDesktop و نتایج یکپارچه شدن آن با XenApp پرداختیم. در این مقاله که قسمت دوم از این سری مقالات می‌باشد به بررسی دیگر ویژگی‌های یکپارچه‌سازی XenDesktop و XenApp می‌پردازیم.

امنیت و انطباق‌پذیری در مجازی سازی Desktop

امروزه پیشگامان صنعت IT با چالش کاهش ریسک در کسب‌وکار و در عین‌ حال سوق دادن افراد به ارائه‌ی بهترین کارایی خود در در هر مکان، با هر وسیله و یا در هر شبکه‌ای روبه‌رو هستند. اطلاعاتی که به صورت Local بر روی لپ‌تاپ‌ها، Tabletها و تلفن‌های هوشمند ذخیره می‌گردد همواره در معرض خطر مفقودی، دزیده شدن، آسیب دیدن و هک شدن توسط بدافزارها می‌باشد و شبکه‌های عمومی علاوه بر خطرات ذکر شده افراد را در معرض خطرات دیگری نیز قرار می‌دهد. واحد‌های IT به منظور تطابق با قوانین دولتی و اصول امنیتی، باید راهی برای محافظت از اطلاعات سازمان‌ها بدون ایجاد محدودیت در میزان بهره‌وری کاربران ایجاد نمایند.

شرکت امن پایه ریزان کارن APK نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور تماس با کارشناسان 021-88539044-5

با استفاده از تکنولوژی XenDesktop سازمان‌ها قادر به متمرکز نمودن برنامه‌ها و اطلاعات در دیتاسنتر می‌باشند که فعالیت‌هایی همچون Log نمودن فعالیت‌ها به صورت جامع، گزارش‌گیری و ممیزی (Audit) را امکان‌پذیر نموده و موجب سهولت در پیاده‌سازی الزامات مربوط به حریم خصوصی، سازگاری و مدیریت ریسک می‌گردد. واحد‌های IT می‌توانند دسترسی به برنامه‌ها، دسکتاپ و اطلاعات را براساس موارد کاربرد و Taskهای خاص (مانند Policyهایی برای تعیین اینکه کاربر با هر برنامه چه اقداماتی انجام دهد) میسر سازند. این تکنولوژی سازگار با استانداردهای FIPS بوده و تا بالاترین استاندارد‌های تنظیم شده برای صنایع را برآورده نماید؛ لازم به ذکر است که قالب‌های امنیتی از پیش تنظیم شده، واحدهای IT را قادر می‌سازند تا تنها با استفاده از چند کلیک محیط را ایزوله کرده و در نتیجه به منظور افزایش امنیت راه حلی سریع و ساده ارائه نماید. به عنوان مثال اگر لپ‌تاپ فردی دزدیده شود یا ویروس بگیرد جای نگرانی وجود ندارد زیرا اطلاعات آن‌ها تنها بر روی تجهیزات شخصی افراد نبوده و در دیتاسنتر نیز قرار دارند.

XenDesktop بدون نیاز به درگیر نمودن کاربر با اقدامات پیچیده امنیتی، کارمندان را قادر می‌سازد تا بر روی هر دستگاهی تجربه‌ای ساده و هماهنگ برای دسترسی به دسکتاپ، برنامه‌ها و اطلاعات داشته باشند. همچنین واسط کاربری Easy-To-Use  این تکنولوژی سازمان‌ها را در استفاده بیشتر از این تکنولوژی ترغیب می‌نماید تا راهکاری اتخاذ کنند که علاوه بر سادگی بیشترین مزایای امنیتی را نیز ارائه نماید.

برنامه‌های مرورگر ایمن

همگام با افزایش محبوبیت وب و برنامه‌های SaaS در سازمان‌ها، واحد‌های IT نیز به مانند دیگر برنامه‌ها نیازمند تضمین امنیت و مدیریت‌پذیری وب برای این برنامه‌ها می‌باشند. در بسیاری از موارد برنامه‌ها برای مرورگرهای خاص و یا Plug-Inهایی که دیگر قدیمی شده‌اند و یا در معرض تهدیدات امنیتی هستند توسعه یافته‌اند و بروزرسانی‌های مکرر مرورگر نیز به خصوص هنگامی‌که چندین مرورگر همچون Internet Explorer، Firefox، Safari، Chrome، Edge در سازمان مورد استفاده قرار می‌گیرند، مشکلات را چندین برابر می‌نماید.

سازمان‌ها می‌توانند با استفاده از XenDesktop، مرورگر مورد استفاده برای دسترسی به وب و برنامه‌های SaaS را مجازی‌سازی نموده و قادر به حفاظت از اطلاعات حساس در دیتاسنتر به جای Cache مرورگر Local کاربر باشند که در نتیجه خطر مفقودی و یا دزدیده شدن اطلاعات از بین خواهد رفت. تنها تصاویر صفحه نمایش، کلیک ماوس و دستورات کیبورد از شبکه به تجهیزات Endpoint منتقل شده و داده‌ها از این طریق انتقال داده نمی‌شوند در ضمن هنگامی که اتصال شبکه قطع گردد چیزی باقی نخواهد ماند. لازم به ذکر است که اجرای Policyهای دسترسی جزئی و دقیق، امکان حذف VPN Holeهای غیرضروری را ممکن ساخته و خطر از دست رفتن اطلاعات و یا نفوذ از طریق ارتباطات ناامن را کاهش می‌دهد.

همچنین با استفاده از این تکنولوژی، هربار بروزرسانی مرورگر موجب نیاز به به‌روزرسانی برنامه‌ها نمی‌گردد و در نتیجه هزینه‌های مدیریت برنامه‌های تحت وب نیز کاهش می‌یابد. مدیران شبکه‌ها بهترین مرورگر وب و Plug-Inهای مورد نیاز برای هر برنامه‌ی وب را انتخاب نموده و سپس آن را در یک Session مجازی‌سازی شده درون مرورگر مورد نظر کاربر ارائه می‌نمایند. در نتیجه به‌روزرسانی‌ها بر روی دستگاه کاربر هیچ تاثیری بر روی انطباق‌پذیری برنامه‌های وب مورد استفاده ندارد. تجربه هماهنگ کاربر از هر دستگاه و هر مرورگری می‌تواند هزینه‌های تماس با Help Deskها را به صورت قابل ملاحظه‌ای کاهش دهد.

ارتقای Windows 

Windows 10 در اولین ماه انتشار، بالاترین میزان سهم کاربر برای هر سیستم‌عامل در یک ماه را داشته است. همچنان‌که کارمندان آخرین نسخه‌ی سیستم‌عامل مایکروسافت را نصب می‌نمایند و یا از دستگاه خود با سیستم‌عامل Windows 10 برای استفاده در شرکت استفاده می‌کنند، این انتقالِ سیستم‌عامل برای واحدهای IT به معضل پیچیده‌ و مهم‌تری تبدیل می‌گردد. روش دستی و غیر متمرکز، موجب پیچیده شدن این فرآیند می‌گردد و کارکنان را از انجام کارهای ارزشمندتر باز می‌دارد. برنامه‌های کاربردی نیاز به آزمایش گسترده و انجام فرآیند Remediation دارند تا اطمینان حاصل گردد که با سیستم‌عامل جدید سازگار هستند. لازم به ذکر است که تنوع Endpointهای مورد استفاده در شرکت مانند تجهیزات BYOD، موجب ایجاد پیچیدگی بیشتر می‌گردد.

تکنولوژی XenDesktop واحد‌های IT را در سازمان‌ها قادر خواهد ساخت تا بدون صرف زمان و هزینه‌ی پیاده‌سازی دستی، دسترسی فوری و بدون واسطه به شرکت و برنامه‌های قدیمی بر روی هر دستگاهی که از Windows 10 استفاده می‌کند، چه از دستگاه‌های سازمان و چه از دستگاه‌های خود کارمندان (BYOD) فراهم نماید و کارایی کارمندان حتی اگر دستگاه‌هایشان تحت تست سازگاری قرار نگرفته باشند، محدود نخواهد شد و پشتیبانی می‌گردد. همچنین همگام با استانداردسازی ویندوز 10 در سازمان‌ها، می‌توان با استفاده از XenDesktop اقدام به پیاده‌سازی یک Golden Image واحد از دسکتاپ ویندوز 10 در دیتاسنتر نمود تا از هر مکان برای کاربران قابل دسترس باشد. با استفاده از این تکنولوژی مدیریت، پشتیبانی و حفاظت از شبکه بسیار ساده‌تر و کارامدتر خواهند شد؛ به عنوان مثال در صورتی که دسکتاپ یک کاربر خراب شده و یا آلوده گردد، با استفاده از یک Reboot ساده، Image قبلی بازیابی خواهد شد. تکنولوژی‌های پیشرفته‌ی Citrix که مربوط به تجربه‌ی کاربران می‌باشد برای آن دسته از کاربرانی که از لپ‌تاپ‌ و کامپیوترهای قدیمی استفاده می‌نمایند، Thin Clientها و دیگر تجهیزاتی که علی‌رغم تطابق‌پذیری از ویندوز 10 پشتیبانی نمی‌کنند، عملکردهای بالایی مانند فراهم نمودن پشتیبانی پیشرفته برای لوازم جانبی مشابه Endpointهای جدید فراهم می‌آورد.

Citrix با استفاده از XenApp و XenDesktop با داشتن نقش اساسی در برنامه‌های مورد استفاده کسب‌وکارها، به انتقال سریع‌تر این برنامه‌ها به ویندوز 10 کمک می‌کند.

با استفاده از AppDisk که تکنولوژی لایه‌بندی برنامه‌ی XenDesktop می‌باشد، واحدهای IT می‌توانند تا برنامه‌ها را به صورت مستقل از سیستم‌عامل، دسکتاپ اصلی و یا Image سرور مدیریت نماید. برنامه‌ها را می توان در لایه AppDisk نصب کرد و سپس بدون تاثیر بر Image سیستم‌عامل اصلی، به صورت یکپارچه از ویندوز 7 به ویندوز 10 انتقال داد. Citrix AppDNA به عنوان مکمل AppDisk با تکنولوژی XenDesktop ارائه می‌گردد و موجب تسریع انتقال برنامه و تضمین سازگاری برنامه برای پشتیبانی از برنامه‌های مورد استفاده توسط کاربر که برای ویندوز XP و یا ویندوز 7 ایجاد شده‌اند بر روی تجهیزات دارای ویندوز 10 استفاده می‌گردد. AppDNA با خودکارسازی و آنالیز سازگاری برنامه و کمک به واحد IT برای پاسخ‌گویی سریع به هر مسئله‌، موجب کاهش هزینه و پیچیدگی ارتقا‌، انتقال و به‌روزرسانی‌های برنامه تا 90 درصد می‌گردد و هم بر روی ویندوز 10 و هم بر روی ارتقاهای آینده‌ی آن قابل اعمال می‌باشد.

ـــــــــــــــــــــــــ

مزایای پیاده‌سازی VDI با XenDesktop – قسمت اول

مزایای پیاده‌سازی VDI با XenDesktop – قسمت دوم

مطلب مفید بود؟


?