دریافت مقالات

مجازی سازی

مزایای پیاده‌سازی VDI با XenDesktop – قسمت اول

287 مشاهده ۱۲ دی, ۱۳۹۶ 11

مزایای پیاده‌سازی VDI با XenDesktop

شرکت Citrix پیشنهاد می‌نماید که در پروژه‌هایی همچون SaaS، برنامه‌های وب و حتی راه‌اندازی ساده VDI تنها به عنوان سیستم ویندوزی کاربران، از یک راهکار واحد استفاده گردد.

Citrix XenDesktop راهکاری بسیار انعطاف‌پذیر، آسان، کارآمد و مقرون به صرفه می‌باشد که به منظور پاسخ‌گویی به نیازهای متفاوت نیروهای کار سیار در سازمان‌های IT و کسب‌وکارها ارائه شده است.

شرکت امن پایه ریزان کارن APK نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور تماس با کارشناسان 021-88539044-5

تحلیل‌گران صنعتی و مدیران علاقه‌مند به پیاده‌سازی مجازی‌سازی در سطح بالای برنامه و دسکتاپ به عنوان بخشی از تغییرات کسب‌وکار می‌باشند، اما مدیران IT بیشتر بر چالش‌های محیط کار تمرکز می‌نمایند. سوالاتی که مدیران IT مورد بررسی قرار می‌دهند شامل موارد زیر می‌باشد:

  • آیا سازمان نیاز به مجازی‌سازی Desktop به صورت کامل دارد و یا تنها مجازی‌سازی برنامه‌های کاربردی کفایت می‌کند؟
  • چگونه می‌توان بدون به خطر انداختن امنیت، از BYOD پشتیبانی نمود؟
  • درمورد کاربرانی که خود اقدام به ارتقا به ویندوز 10 نموده‌اند چه می‌توان کرد؟
  • چگونه می‌توان طیف گسترده‌ای از سناریوها مانند SaaS، برنامه‌های وب و VDI (تنها به عنوان دسکتاپ ویندوزی کاربران) را بدون افزایش هزینه و پیچیدگی پشتیبانی نمود؟

به جز VDI، بسیاری قابلیت‌های کاربردی دیگر برای ارائه به صورت مجازی وجود دارد که برای پیاده‌سازی آن‌ها در هریک از قسمت‌های IT به بیش از یک راهکار نیاز می‌باشد. بیشتر راهکارها مدیران شبکه‌ها را محدود به انتخاب میان برنامه‌های کاربردی مجازی (Virtual App) و یا دسکتاپ می‌نمایند اما به منظور برآورده نمودن نیازهای کارمندان، دپارتمان‌های IT و کسب‌وکار، راهکاری واحد برای مدیریت برنامه‌ها و دسکتاپ‌ها مورد نیاز می‌باشد.

با استفاده از Citrix XenDesktop می‌توان از تمامی امکانات Citrix XenApp نیز استفاده نمود (یکی از راهکار مجازی‌سازی ‌پیشرو در صنعت می‌باشد که توسط ده کمپانی بزرگ در بخش‌های درمان، بانکداری، خودروسازی و هوافضا مورد استفاده قرار گرفته است) که با راهکار VDI این شرکت نیز یکپارچه شده ‌است. Citrix XenDesktop بر روی معماری FlexCast Management که منعطف‌ترین راهکار برای مجازی‌سازی برنامه‌های کاربردی و دسکتاپ می‌باشد ساخته شده است تا راهکاری واحد و یکپارچه برای دسترسی به صورت Remote، قابلیت Mobility محل‌کار، بهره‌وری تجهیزات و … را فراهم نماید. XenDesktop از ارائه‌ی ساده برنامه‌ها گرفته تا پیاده‌سازی پیشرفته VDI، با نیازهای سازمان‌ها منطبق می‌گردد. این تکنولوژی مزایایی همچون پشتیبانی از BYOD، بهبود امنیت و انطباق با سایر دسکتاپ‌های شرکت، تسهیل انتقال به Windows 10 و یا صرفه‌جویی در هزینه‌های IT با استفاده از تجهیزات ارزان قیمت همچون Chromebookها یا Thin Clientها را برای سازمان‌ها فراهم می‌آورد.

تحرک‌پذیری (Mobility) ایمن و BYOD

امروزه لازم است که کارمندان از هر مکانی به تمامی برنامه‌ها و اطلاعات دسترسی کامل داشته باشند و این دسترسی می‌بایست با کیفیت مناسبی همراه باشد. همانگونه که دستگاه‌های شخصی به هر سازمانی راه می‌یابند، باید مساله‌ی BYOD نیز چه با تایید رسمی و چه با اعمال فعالیت‌های ابتدایی سازمان مرتفع گردد. VDI در هر دو مورد امکان دسترسی کاربر از هر مکان و بر روی هر شبکه‌ای و با استفاده از هر دستگاهی از جمله دستگاه‌های متعلق به کاربران را فراهم می‌آورد و این در حالی است‌ که امنیت و کنترل کامل این ارتباط در اختیار واحد IT می‌باشد.

XenDesktop موجب بهره‌وری امن از هر دستگاه و از هر مکان می‌گردد که این امر با فراهم نمودن دسترسی یکپارچه و ایمن به ماشین‌های مجازی، برنامه‌ها و اطلاعات بدون نیاز به اتصال به شبکه‌ی سازمان حاصل می‌گردد. این راهکار یکپارچه موجب ارائه‌ی ایمن ویندوز، Linux، SaaS و برنامه‌های وب به تمامی انواع تجهیزات از جمله دسکتاپ‌های ویندوز و لینوکس، Mac، Thin Clientها، Tabletها و تلفن‌های هوشمند می‌گردد. واحد IT نیز به منظور مدیریت کنترل دسترسی، نقطه‌ای متمرکز ایجاد نموده و می‌تواند دسترسی‌ها را بر اساس Identity کاربر و تجهیزات مورد استفاده‌ی آن‌ها محدود نموده و در نتیجه موجب افزایش امنیت برنامه‌های کاربردی و داده‌ها و مدیریتی تطبیق‌پذیر گردد. علاوه بر موارد ذکر شده، یک فرایند Login یکپارچه برای کاربران وجود دارد که آن‌ها را به StoreFront سازمان هدایت می‌کند تا برنامه یا دسکتاپ مورد تایید سازمان را انتخاب کنند و آن برنامه را دقیقا مشابه با برنامه‌های Native نصب شده بر روی سیستم‌های iOS، Android، Blackberry، Mac، Linux یا ویندوزی، راه‌اندازی نماید. XenDesktop همچنین فرآیند‌هایی همچون Cache نمودن ترافیک ویدئو و جلوگیری از ارسال مجدد و اولویت‌بندی ترافیک‌های مربوطه به صدا و ویدئو نسبت به انتقال فایل‌های حجیم و Jobهای پرینت، موجب بهینه‌سازی ترافیک شبکه برای ارتباطات Remote می‌گردد و تجربه کاربران را در استفاده از سیستم بهبود می‌بخشد.

واضح است که فراهم نمودن امکان فعالیت کاربران از هر مکانی و با کیفیت مناسب، میزان کارآیی و رضایت شغلی کارمندان را افزایش داده و موجب تسریع روند رشد کسب‌وکار و ایجاد مزایای رقابتی برای سازمان‌ها خواهد شد.

بنا به گفته‌ی Marcelo Noronha، مدیر IT کمپانی Qualicorp، بهترین راهکار جهت ارائه دسترسی Remote ایمن به برنامه‌های کاربردی مورد استفاده کارمندان در کسب‌وکار و همچنین کاهش هزینه‌های نگهداری از زیرساخت‌ها، XenDesktop می‌باشد.

کارکنان می‌توانند به واسطه‌ی یک StoreFront ساده در تمامی دستگاه‌های خود با کیفیت مناسب، به برنامه‌ها و دسکتاپ خود دسترسی داشته باشند.

ـــــــــــــــــــــــــ

مزایای پیاده‌سازی VDI با XenDesktop – قسمت اول

مزایای پیاده‌سازی VDI با XenDesktop – قسمت دوم

مطلب مفید بود؟


?