دریافت مقالات

زیرساخت

معرفی WANDL IP/MPLSView و قابلیت‌های آن – قسمت اول

178 مشاهده ۸ خرداد, ۱۳۹۷ 13

معرفی WANDL IP/MPLSView و قابلیت‌های آن

راهکار هوشمند برنامه‌ریزی شبکه برای ارائه‌کنندگان خدمات نسل بعد با استفاده از WANDL IP/MPLSView

Service Providerها، دیگر نمی‌توانند متحمل هزینه‌های بالای شبکه‌ی Reactive و Overbuilt برای مواجه شدن با رشد ترافیک سرویس‌های جدید باشند و نیاز به رویکردی دارند که ابتدا موجودیِ شبکه‌ی آن‌ها را بهینه‌سازی کرده و تضمین می‌نماید که هر بیت در شبکه یک دلار درآمد دربر دارد. IP/MPLSView یک راهکار مدیریت و مهندسی ترافیک سیستم‌های پشتیبانی عملیات‌ها (OSS) چندلایه، Multiprotocol و Multivendor برای شبکه‌های IP و یا MPLS است. با استفاده از IP/MPLSView ارائه‌دهندگان خدمات می‌توانند بهره‌برداری کلی از شبکه را با پلتفرمی که قابلیت‌های یکپارچه‌سازی Multivendor، مقیاس‌پذیری بی‌سابقه و مدیریت خطا را فراهم می‌نماید افزایش دهند.

شرکت امن پایه ریزان کارن APK نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور تماس با کارشناسان 021-88539044-5

توجه به رفتار دقیق پروتکل Routing ، یک Library گسترده‌ی Multivendor و قابلیت مقیاس‌پذیری و عملکرد برای شبکه‌هایی که دارای هزاران روتر هستند، Juniper Networks WANDL IP/MPLSView را متمایز نموده است. این مجموعه‌ی نرم‌افزاریِ یکپارچه، دارای مدل‌های مهندسی ترافیک برای خرابی‌های فراگیر دستگاه‌ها به صورت واحد و همزمان، برآورد ماتریس ترافیک، طراحی مسیر متنوع MPLS، طراحی Reroute سریع، بهینه‌سازی شبکه و موارد بیشتر می‌باشد. به علاوه ماژول مدیریت شبکه‌ی یکپارچه‌ی IP/MPLSView، راهکاری جامع برای خرابی، پیکربندی، حسابرسی، عملکرد و امنیت که به اختصار (FCAPS) نامیده می‌شوند فراهم کرده و شناسایی خودکار شبکه، مانیتورینگ، Inventory سخت‌افزار و ابزار مدیریت خرابی را نیز ارائه می‌نماید. IP/MPLSView به عنوان یک مجموعه‌ی مدیریتی چندلایه ی  Multiprotocol و Multivendor مزایای زیر را برای ارائه‌دهندگان خدمات فراهم می‌نماید:

 • یک پلتفرم واحد که مدیریت یکپارچه‌ی FCAPS آنلاین را فراهم می‌نماید.
 • یکپارچه‌سازی Multivendor برای شناسایی خودکار و سریع شبکه
 • قابلیت مقیاس‌پذیری بی‌سابقه برای توپولوژی‌های شبکه‌ی منطقه‌ای، کشوری و بین قاره‌ای
 • مدیریت عملکرد برای تنظیم شبکه با هدف بالا رفتن کارایی، تجزیه و تحلیل روند (Trending Analysis) و پیش‌گیری از مشکل بررسی تطبیق برای تضمین تطبیق‌پذیری و پرداختن به همه‌ی الزامات مدیریت پیکربندی
 • ابزار قدرتمند بری مدیریت خرابی با هدف شناسایی مشکلات در شبکه و تعیین ماهیت آن‌ها

IP/MPLSView مدیریت FCAPS را در یک پلتفرم ماژولار با هم ترکیب می‌نماید. برنامه‌ریزان شبکه، طراح‌ها، مهندسین و اپراتورها اکنون می‌توانند با کمک نماهای کامل فیزیکی و منطقی شبکه، به صورت Real-Time تصمیمات هوشمندانه و با اطلاعات کامل در مورد عملیات و عملکرد شبکه بگیرند.

IP/MPLSView همچنین به عنوان یک سیستم بسیار هوشمند و خودکارسازی‌شده، بهینه‌سازی طراحی و الگوریتمی ارائه می‌دهد که بصورت مستمر بهبود می‌یابد و بهترین راهکار‌های شرکت و سال‌ها تعامل با مشتریان در آن نمود دارد. این راهکار به بخش‌ها اساسی برنامه‌ریزی شبکه از جمله تجزیه و تحلیل Routing و ترافیک شبکه، برنامه‌ریزی ظرفیت، تجزیه‌وتحلیل خودترمیمی و Disaster Planning، طراحی مسیر و بهینه‌سازی می‌پردازد. به علاوه وجود یک رابط کاربری ساده به کاربران در سطوح مختلف این توانایی را می‌دهد که بدون نیاز به برنامه‌ریزی یا ایجاد یک مدل جدید، بتوانند به صورت کارآمد از سیستم استفاده نمایند.

IP/MPLSView از یک Multivendor/Multiprotocol IP یا شبکه‌ی MPLS پشتیبانی می‌نماید.

معماری و اجزای IP/MPLSView

IP/MPLSView از سه مجموعه تشکیل شده است:

 • طراحی و برنامه‌ریزی
 • مدیریت و مانیتورینگ
 • ایجاد خدمات و آماده‌سازی

این سه مجموعه از چرخه‌ی کامل شبکه پشتیبانی نموده و نیازهای مختلف طراحان شبکه، برنامه‌ریزان، اپراتور‌ها و مدیران را پاسخگو می‌باشد. درک گردش کار یکپارچه‌ی IP/MPLSView موجب می‌شود که نگاهی عمیق به قابلیت‌های جامع محصول به دست آید، این قابلیت‌ها شامل عملکرد OSS پیشرفته است که از طریق لایه‌های منطقی سرویس به کاربران قابلیت دیدی به لایه‌های شبکه از انتقال فیزیکی می‌دهد. IP/MPLSView به عنوان یک راهکار چندلایه، Multiprotocol و Multivendor از اهداف و الزامات برنامه‌ریزی شبکه که در ادامه نام برده می‌شوند، پشتیبانی می‌نماید:

 • خودکار‌سازی ساخت توپولوژی شبکه
 • انجام تجزیه و تحلیل بار ترافیک
 • انجام برنامه‌ریزی ظرفیت
 • اطمینان از قابلیت خود‌ترمیمی شبکه درمقابل خرابی
 • شناسایی و پیش‌گیری از Bottleneckهای بالقوه
 • خودکارسازی طراحی شبکه‌ی قدرتمند و کم‌هزینه
 • تأیید اعتبار تغییرات پیش از پیاده‌سازی
 • طراحی و شبیه‌سازی شبکه‌های MPLS-TE
 • ایجاد و مدل‌سازی VPNها
 • مدل‌سازی شبکه‌ی VLAN
 • مدل‌سازی و تجزیه و تحلیل BGP
 • تجزیه و تحلیل CoS برای SLAها
 • شبیه‌سازی Multicast

ایجاد توپولوژی شبکه بصورت خودکار

یک تحلیل‌گرMultivendor هوشمند در IP/MPLSView با آگاهی کامل از چندین پروتکل، لایه، سیستم‌های مستقل (Autonomous Systems) یا به اختصار AS، حوزه‌ها، VPNها و غیره، به سرعت از یک مجموعه فایل‌های پیکربندی شبکه و دیگر داده‌های اختیاری، یک توپولوژی شبکه‌ی دقیق می‌سازد. این داده‌های شبکه را می‌توان به ابزار وارد نموده یا اگر به همراه ماژول آنلاین مدیریت شبکه‌ی IP/MPLSView مورد استفاده قرار می‌گیرد، با خود سیستم آن را به طور مستقیم دریافت کرد.

گزینه‌ی دیگر این است که کاربر با استفاده از رابط کاربری گرافیکی پیشرفته‌ی IP/MPLSView به طور دستی هر توپولوژی شبکه‌ای را  تشکیل دهد.

تجزیه و تحلیل بار ترافیک

با استفاده از IP/MPLSView، کاربران می‌توانند به جداول کنونی و قدیمی دسترسی داشته باشند تا Bottleneckها یا لینک‌های Underutilized را با یک نگاه از نقشه‌ی توپولوژی مشخص نمایند. برای بارگذاری (Load) ترافیک در مدل شبکه، IP/MPLSView ابزار جمع‌آوری ترافیک خود را ارائه می‌دهد و همچنین از ابزار‌هایی که از منابع Third-Party مانند MRTG، NetFlow، eHealth و InfoVista ترافیک وارد می‌کنند پشتیبانی می‌نماید. اگر کاربر از ماتریس ترافیک End-to-End مطلع نباشد، IP/MPLSView می‌تواند با استفاده از مدل‌های هوشمند Tomography در ماژول Solver ماتریس ترافیک، آن را از ترافیک رابط کاربری دریافت نماید.

برنامه‌ریزی دقیق

IP/MPLSView با مطالعه برروی تأثیر اضافه کردن Demandهای جدید، پیش از اینکه روی شبکه‌ی واقعی قرار بگیرند، تصمیم‌گیری درمورد گسترش شبکه در آینده را تسهیل می‌نماید. برنامه‌ریز‌ها می‌توانند برای تعیین اینکه آیا ظرفیت کافی در دسترس هست یا خیر و اینکه ظرفیت بیشتر باید به کجا اضافه گردد و همچنین اینکه چه لینک‌هایی را می‌توان بدون از دست دادن الزامات خود‌ترمیمی حذف نمود، از سیستم استفاده کنند.

ـــــــــــــــــ

معرفی WANDL IP/MPLSView و قابلیت‌های آن – قسمت اول

معرفی WANDL IP/MPLSView و قابلیت‌های آن – قسمت دوم (پایانی)

مطلب مفید بود؟


?