اشتراک امنیت
مرکز امنیت و‌ رخدادهای‌ سایبری | APK

ارتقاء امنیت تجهیزات IoT با استفاده از راهکارهای F5

ارتقاء امنیت تجهیزات IoT با استفاده از راهکارهای F5

در دوره‌ای که استفاده از اینترنت اشیاء اجتناب‌ناپذیر می‌باشد، موج فرصت‌ها و چالش‌های اینترنت اشیاء، درحالی که بازار IoT آشفته است از یکدیگر سبقت می‌گیرند. رشد تصاعدی دستگاه‌های IoT همگام با صنایع، باعث شده که طبق پیش‌بینی تحلیلگران تعداد این دستگاه‌ها تا سال 2020، به رقم 20 میلیارد برسد. جدا از بحث استفاده از IoT توسط کاربران شخصی یا به صورت صنعتی، آسیب‌پذیری‌های امنیتی تبدیل به یکی از بزرگترین چالش‌ها شده‌اند که حتی خطر عدم اعتماد به IoT را به همراه خواهد داشت. با تغییر و تحولات بازار، پیامدهای این آسیب‌پذیری‌ها در بخش IoT مصرف‌کننده که Low-End و کم‌هزینه است، به تجربیاتی تبدیل شده‌اند که می‌توان از آن‌ها درس گرفت؛ درحالی‌که در بخش IoT صنعتی، این آسیب‌پذیری‌ها می‌توانند پیامدهای وخیمی به‌دنبال داشته باشند. از همین‌رو، رسیدگی به الزامات حیاتی کسب‌وکار که شامل امنیت، اتکاپذیری، مقیاس‌پذیری، میزان تأخیر، عملکرد، وضوح و وفق‌پذیری (Adaptability) می‌باشند، برای راه‌اندازی کسب‌وکارهای موفق ضروری شده‌اند.

علی‌رغم اینکه تهدیدات امنیتی واضح هستند، تهدیدات پنهان ترافیک شبکه و مدیریت داده نادیده گرفته شده‌اند و تفکر بر این است که شخص دیگری به آن‌ها رسیدگی خواهد کرد. این تجهیزات IoT می‌توانند به‌صورت شبانه‌روزی و در هفت روز هفته درحال اجرا و هر ثانیه مشغول تولید داده باشند که این موضوع می‌تواند به Flood شدن شبکه منجر شود.

F5 BIG-IP IoT Intelligence فارغ از Market Verticalها، با برخورداری از امنیتی فراتر از دیگر راهکارها و مدیریت چالاک ترافیک، راهکارهای ویژه‌ای ارائه می‌دهد. همچنین این راهکارها توانایی کنترل و شخصی‌سازی کل طیف ترافیک داده‌ها را برحسب نیازهای کسب‌وکار، فراهم می‌آورند. مجموعه‌ی محصولات قابل ارائه شامل فایروال Subscriber-Aware مختص به اینترنت اشیاء  SSL Offload، محافظت دربرابر DDoS، کنترل دسترسی و هویت، تجزیه‌وتحلیل پروتکل، اِعمال Policy، تجزیه‌وتحلیل و وضوح و موارد دیگر می‌باشد. با BIG-IP IoT Intelligence، ترافیک IoT می‌تواند طبق نیازها و براساس الگوهای ترافیکی، OAUTH یا JWT انجام دهد. SSL در ازای هر پالیسی، برای ترافیک IoT کلاینت‌های دستگاه‌ها، سنسورها و برنامه‌های کاربردی، کانال‌های امنی ایجاد می‌کند. IoT iRules Framework توانایی ایجاد Granular Agile Policyها را برای ترافیک IoT، Protocol Headerهای Peak یا Poke و موارد این‌چنینی فراهم می‌آورد. رابط‌کاربری REST به آسانی و در هر مقیاسی، قابلیت یکپارچه‌سازی با برنامه‌های کاربردی Third-Party را ممکن می‌سازد. BIG-IP IoT Intelligence با عمل به‌عنوان بخشی از پلتفرم اکوسیستم هر ارائه‌دهنده‌ای، برای سناریوهای موارد کاربرد End-to-End به‌صورت یکپارچه ادغام می‌شود. در کنار این موضوع، طیف گسترده‌ی Form Factorهای نرم‌افزاری و سخت‌افزاری موجود، باعث می‌شود بتوان IoT صنعتی را در محیط‌های Cloud، On-Premises و در دیتاسنتر‌های صنعتی Hybrid، پیاده‌سازی نمود.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی امنیت شبکه و SOC/SIEM در کشور


سال‌هاست که محصولات BIG-IP، با ارائه‌ی راهکارهای تکنولوژی به شیوه‌ای مقرون‌به‌صرفه، مکمل زیرساخت‌های ارائه‌دهندگان خدمات می‌باشند. موبایل‌های هوشمند به ابزاری دردسترس برای استفاده از سنسورهای IoT تبدیل شده‌اند چرا که موبایل‌های هوشمند، امروزه از بیش از 14 نوع سنسور استفاده می‌برند. این سنسورها یا Human-to-Machine Interface هستند که اطلاعات را به‌شیوه‌ای سرگرم‌کننده به End-Userها ارائه می‌دهند، یا Machine-to-Machine Interface هستند که از اکوسیستمی بهره‌مند از هوش‌مصنوعی برای تقویت راهبری شخصی استفاده می‌کنند. با رشد تنوع و حجم ترافیک شبکه، زیرساخت آن نیز باید از منحنی تکنولوژی پیشی بگیرد. یکی از بهبودی‌های اخیری که در BIG-IP Session Director انجام شده است، به قابلیت فایروال Subscriber-Aware آن اجازه می‌دهد که ترافیک IoT را تفکیک کرده و به مدیران، مدیریت و کنترل یکپارچه ببخشد.

BIG-IP IoT Intelligence به صاحبان کسب‌وکار اجازه می‌دهد که با بهره‌مندی از قابلیت‌های تکنولوژی برای زیرساخت IoT، به اهداف بهینه‌سازی کسب‌وکار خود در مسیر تحول دیجیتال و نوآوری‌های خودکارسازی، دست پیدا کنند.

پکیج آموزشی VMware NSX شرکت APK