APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

بررسی ویژگی‌های آپدیت جدید vSphere 6.7 و VSAN 6.7

اخیرا کنفرانس شرکت VMware  که به VMworld شناخته می‌شود، در ایالت متحده‌ امریکا برگزار گردید و تکنولوژی‌های جدیدی در آن رونمایی شد. با وجود اعلان‌های بسیار، لیست بلند‌بالایی از تکنولوژی‌های تازه ایجاد شده است که در ادامه به موارد مهم آن می‌پردازیم.

vSphere 6.7 U1 و VSAN 6.7 U1

شرکت VMware قرار است طی ماه‌های اخیر، آپدیت اول از 6.7 vSphere و VSAN 6.7 را منتشر نماید. بروزرسانی 1، ویژگی‌ها و قابلیت‌های تازه و قابل‌توجهی را به همراه خواهد داشت.

بررسی ویژگی‌های آپدیت جدید vSphere 6.7 و VSAN6.7

– بروزرسانی‌های vSphere Client

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

  • با معرفی آپدیت اول،  HTML 5 Client به صورت کاملا کاربردی خواهد بود. این بدین معناست که دیگر برای انجام کارهای مختلف، نیازی به تغییر بین HTML 5 و Flash Client نیست. علاوه بر عملکرد کامل، بهبودهایی برای فرایندهای موجود صورت گرفته است تا کارکرد و سرعت افزایش پیدا کند. البته همچنان می‌توان از Flash Client در این بروزرسانی استفاده نمود.

– vCenter Converge Tool

  • یکی دیگر از قابلیت‌هایی که بسیار مورد انتظار بود و اکنون در آستانه‌ی انتشار است، vCenter Converge Tool می‌باشد. این قابلیت به مشتریان این توانایی را می‌دهد که معماری PSC خارجی خود را با یک معماری PSC بصورت Embedشده تجمیع کنند.

– ویژگی های جدید VSAN و HCI پس از آپدیت اول

  • vSphere 6.7 U1 و VSAN 6.7 U1 بهبودهایی را برای VSAN و HCI به ارمغان می‌آورند. گردش کار شروع سریع Cluster  برای پیاده‌سازی ساده‌تر HCI به کار گرفته خواهد شد. این گردش کار یک Wizard واحد را برای مدیریت و پیکربندی Hostها و Clusterها در حالی‌که اعتبار‌سنجی و پیشنهادات در جهت بهبود ارائه می نماید.

    • یکی دیگر از ویژگی‌های قابل توجه در VSAN 6.7 U1، قابلیت استفاده از UNMAP/TRIM می‌باشد. این ویژگی با بازیابی خودکار فضاهایی که مورد استفاده قرار نگرفته‌اند، کارایی Storage را در محیط‌های VSAN را بهبود می‌بخشد. همچنین اعلام شد که اکنون می‌توان VSAN Patching را از طریق vSphere Update Manager انجام داد.

– موارد ارائه شده‌ی قابل توجه دیگر در U1، شامل بهبود Library Content، بهبود قابلیت vMotion برای VMهای vGPU  و پشتیبانی از Intel FPGA می‌باشد.

vSphere Platinum

vSphere Platinum همراه با vSphere 6.7 منتشر خواهد شد. Platinum لایه جدیدی از vSphere برای سازمان‌ها به شمار می‌رود که به دنبال تقویت وضعیت امنیتی آن‌ها می‌باشد. در واقع vSphere Platinum ترکیبی از vSphere Enterprise Plus و AppDefense است. AppDefense یک محصول امنیتی مبتنی بر SAAS است که جهت برقراری وضعیت مورد نظر کاربر برای برنامه‌های کاربردی و هشدار دادن در مورد هر چیزی که از چهارچوب آن وضعیت خارج می‌شود و سپس ترمیم آن، از یادگیری ماشینی استفاده می‌نماید. برخلاف راهکارهای آنتی‌ویروس که نیاز به تعاریف به‌روزشده‌ای از ویروس‌ها دارند، AppDefense رفتارهای غیرعادی را تشخیص داده و تهدیدات ناشناخته را برملا می‌نماید.

Project Dimension

Edge computing نیز بحث پرطرفداری در VMworld بود. اما «Edge» چیست؟ Edge اشاره به حوزه‌هایی خارج از دیتاسنترهای سازمانی یا مکان‌های Cloud دارد؛ مانند فروشگاه‌های خرده فروش، سکوهای نفتی، دفاتر راه دور و غیره. در این مکان‌ها پردازش داده به صورت On-Site، در جایی که داده سریع‌تر و کارآمد‌تر از انتقال داده از طریق سیم جمع‌آوری می‌شود. با‌این‌حال، مدیریت تجهیزات در این مکان‌ها ممکن است پرهزینه و زمان‌بر باشد. در اینجا است که Project Dimension متعلق به VMware به کار می‌آید. هدف Project Dimension ساده‌سازی Edge با به‌کارگیری سرویس Cloud متعلق به VMware است تا زیرساخت و سخت‌افزار SDDC(Software Defined Data Center) به عنوان یک سرویس، به مکان‌های On-Premises ارائه گردد. این مهم با ارائه‌ی‌ VMware Cloud Foundation در یک تجهیز Hyper-Converge به مکان On-Premises انجام می‌گردد. این تجهیز با Hybrid Cloud Control Plane، از طریق VMware Cloud کنترل می‌شود. از آن‌جایی که این‌ها همه به عنوان یک سرویس ارائه می‌گردند، VMware همچنین برای مانیتور کردن و مدیریت SDDC ، این تجهیز(Appliance) را نیز نصب می‌نماید. این مدیریت شامل شناسایی و پاسخ به مشکل و همچنین Taskهای نگهداری مانند Patching و بروزرسانی است و در نهایت به شرکت‌ها این توانایی را می‌دهد که روی کسب‌و‌کار تمرکز کنند و نه زیرساخت‌ها.

Project Concord

در VMworld 2018 پروژه‌ی Block-Chain متعلق به VMware، به نام Concord مورد بررسی قرار گرفت. پروژه‌ی Concord زیرساختی متن باز و غیرمتمرکز است که از پروتکل‌های Fault Tolerance Byzantine بهره می‌برد.

اشتراک ایمیل