دریافت مقالات

مجازی سازی

معرفی قابلیت های vSAN 6.7 در VMware vSphere – قسمت اول

338 مشاهده ۲۹ اردیبهشت, ۱۳۹۷ 17

معرفی قابلیت های vSAN 6.7 در VMware vSphere - قسمت اول

با توجه به آنکه تکنولوژی VMware vSAN با سرعت بخشیدن به ارتقای زیرساخت IT، آنرا به مزیتی استراتژیک و مقرون به صرفه برای سازمان‌ها تبدیل می‌نماید و با توانمندسازی راهکارهایِ زیرساخت یکپارچه همگرا یا به اختصار HCI، به سازمان‌ها در بهبود امنیت دیتاسنتر کمک نموده موجب کنترل هزینه‌های IT و قابلیت مقیاس‌پذیری آن برای پاسخ به نیازهای آینده در کسب‌وکار نیز می گردد. در مقالات قبلی ارائه شده در سایت شرکت مهندسی APK به بررسی تکنولوژی VMware vSAN و نحوه عملکرد و مزایای استفاده از آن پرداختیم و در این مقاله بیشتر به بررسی  نسخه جدیدی از این تکنولوژی می پردازیم.

Virtual SAN یک Storage ایمن و Flash-Optimize ارائه می‌نماید که به سادگی یک تجربه‌ی کاربری VMware vSphere بصورت Native برای تمامی بارهای‌کاری مهم و مجازی‌سازی شده همراه می‌باشد و برخلاف Storageهای قدیمی، بر روی سرورهای و اجزای استاندارد 32بیتی نیز اجرا شده و موجب کاهش هزینه کلی مالکیت تا 50% می‌گردد، با فراهم نمودن چابکی (Agility) مورد نیاز، به راحتی امکان مقیاس‌پذیری IT با مجموعه‌ای جامع از راهکارهای نرم‌افزاری به اشتراک گذاشته شده را فراهم نموده و اولین رمزگذاری مبتنی بر نرم افزار و FIPS 140-2  مورد تایید HCI را ارائه می‌کند.

شرکت امن پایه ریزان کارن APK نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور تماس با کارشناسان 021-88539044-5

vSAN 6.7 یک تجربهHCI  جدید ارائه می‌نماید که برای Hybrid Cloud طراحی شده و با کارایی‌ عملیاتی بالایی همراه می‌باشد و زمان لازم جهت ارزیابی از طریق یک رابط کاربری جدید و دارای کاربری آسان را کاهش می‌دهد و با استفاده از خودترمیمی پیشرفته و ارائه دیدگاه‌های پشتیبانی فعال، عملکرد برنامه و دسترسی‌پذیری را فراهم می‌نماید. یکپارچگی با دیتاسنترهای مبتنی بر نرم‌افزار یا  SDDC موجود در VMware و Hybrid Cloud، کامل‌ترین پلتفرم برای ماشین‌های مجازی را می‌سازد که می توان بر روی آنها دیتابیس‌های مهم و حیاتی کسب و کار ،  دسکتاپ‌های مجازی یا برنامه‌های جدید را اجرا نمود.

مزایای استفاده از VMware vSAN

انتظار کسب‌وکارهای امروزی از IT فراهم نمودن یک مزیت رقابتی از طریق تغییرات دیجیتالی می‌باشد چراکه زیرساخت‌های قدیمی که مدیران IT مشکلات فراوانی با آنها دارند، دارای پروسه‌ی تهیه و نصبِ بسیار زمان‌گیر بوده و نگهداری از آن‌ها نیز بسیار هزینه‌بر است و برای گسترش به محیط  Hybrid Cloud  بسیار غیرمعطف هستند. علاوه بر این موارد، نیاز به این زیرساخت‌ها رو به افزایش بوده و بودجه‌ی سازمان‌ها روز به روز کاهش می‌یابد.

زیرساخت فوق‌همگرا یا همان HCI که گامی طبیعی در جهت کامل‌ترین پیشنهاد‌های صنعت می‌باشد،  توسط vSAN تقویت شده و به رشد کسب‌وکار بدون هیچ خطری کمک می‌نماید؛ و در حالی که سبب کاهش هزینه‌های IT می‌گردد، راهکاری سریع و مناسب برای سخت‌افزارهای آینده، Cloud و تغییرات برنامه‌ را فراهم می‌نماید.

اصولا سازمان‌هانیازمند به معماری ساختاری می‌باشد که به آنها، اجازه برنامه‌ریزی برای آینده را نیز بدهد. تکنولوژی vSAN یک ذخیره ساز مجازیِ Flash-Optimized  ارائه ‌می‌نماید که توان فراهم نمودن عملکرد برنامه‌ای قابل پیش‌بینی و امن را برای هر بارکاری مجازی‌سازی شده، از برنامه‌های مهم کسب‌وکار گرفته تا برنامه‌های نسل بعدی را داشته باشد. همچنین vSAN راهکار نرم‌افزاری HCIی است که بیشترین میزان پیاده‌سازی را توسط ارائه‌دهندگان cloud داشته است و بالغ بر 250 ارائه‌دهنده Cloud برای ارائه‌ی داینامیک HCI  در مقیاسHCI-As-A-Service ، وابسته به vSAN می‌باشند. یک ارائه‌دهنده از بیش از 10 پتابایت All-Flash vSan را در پیاده‌سازی واقعی استفاده نموده و از میان بزرگترین ارائه‌دهندگان Cloudهای عمومی، دو ارائه‌دهنده از  vSAN استفاده می‌نمایند.

سازمان‌ها می‌توانند با اطمینان به حرکت خود در جهت دسترسی به به‌روزترین دیتاسنترها با استفاده از vSAN و با انتخاب گزینه پیاده‌سازی مناسب برای نیازهای خود سرعت بخشند. مدیران IT می‌توانند از زیرساخت فوق همگرای ارائه شده توسط vSAN درPrivate Cloud ها یا فرآیندهای Edge Computing  با استفاده از مبنای VMware Cloud ، Dell EMC VxRail، Dell EMC VxRack SDDC، vSAN ReadyNodes یا در Cloudهای عمومی دارای صدها مشترک، مانند Amazon که برای AWS از VMware Cloud  استفاده می‌کند، پیاده‌سازی نمایند، که تمامی آنها بسیار ارزانتر از تجهیزات ذخیره سازی قدیمی و یا راه‌حل‌های HCI که کارایی کمتری دارند، می‌باشند.

مدیریت یکپارچه توسط دیتاسنتر مبتنی بر نرم‌افزار (SDDC)

امروزه مدیران  IT قادر به پیش‌بینی منابع پراکنده‌تری می‌باشند و نیاز دارند که تکنولوژی، مدیریت را برای آن‌ها تسهیل نموده و سبب کاهش زمان مورد نیاز برای ارزیابی شود. vSAN به رشد مصرف‌کنندگان بدون هیچ خطری کمک نموده و با استفاده از یک رابط کاربری که دارای کاربری آسان می‌باشد و به صورت محلی با بقیه‌ی SDDC Stack یکپارچه می‌شود و زمان ارزیابی را کاهش می‌دهد. استفاده از vSAN به قدری آسان است که بیش از نیمی از کاربران اعلام کرده‌اند که بعد از یکماه کاملا به آن احاطه یافته‌اند. در کم‌ترین زمان، تنها با زدن چند کلیک از یک vSphere Web Client موجود می‌توان از  vSAN استفاده نمود. این تکنولوژی قابلیت دیدی مناسب و سریعی را از داخل Cloud به لبه‌ی زیرساخت فراهم می‌نماید تا بتوان با استفاده از مانیتور نمودن گسترده و تجزیه‌وتحلیل عمیق از طریق یک کنسول واحد که به صورت native با عملیات‌ vRealize در vCenter یکپارچه شده است، دسترسی یافت.

قابلیت‌های پیاده‌سازی vSAN

اغب مدیران IT نسبت به وابستگی مشتری به فروشنده، بسیار نگران بوده و هدف آنها این است که پیاده‌سازی‌ها، در جهت عملکرد و اقتضای مالی، قابل تنظیم باشند. vSAN بیشترین گزینه‌ها را برای پیاده‌سازی HCI در اختیار قرار داده و اجازه می‌دهد تا مصرف‌کنندگان بتوانند پیاده‌سازی را برگزینند که بیشترین تناسب را با عملکرد دلخواه و بودجه آن‌ها دارد. مصرف‌کنندگانی که از vSAN در Private Cloud یا Edge Computing استفاده می‌نمایند، می‌توانند انتخاب کنند که برای پیاده‌سازی از مبنای VMware Cloud، VxRail، VxRack SDDC استفاده کنند یا بر روی 500 vSAN ReadyNodes پیاده‌سازی نمایند. همچنین vSAN سبب کاهش هزینه سنگین پیاده سازی شده که در طول پروژه‌ها دائما در حال افزایش هستند، می گردد.

امنیت بالای استفاده از vSAN

مدیران سازمان‌ها باید نسبت به نگهداری و حفاظت از داده‌های خود اطمینان داشته باشند، اما از طرفی لازم است تا هزینه خود را نیز کنترل نمایند. در گذشته سازمان‌ها نیاز داشتند تا برای امنیت بیشتر، هزینه‌های گزافی را پرداخت نمایند. امنیتی که توسط دستگاه‌هایی مانند درایوهای خودرمزنگار یا نرم‌افزارهای امنیتThird Party  تامین می‌شد. امروزه vSAN اولین نرم افزار بصورت Native را مبتنی بر FIPS 140-2 که یک رمزگذاری به صورت HCI data-at-rest می باشد را ارائه نموده است.

رمزگذاری vSAN که بر روی خود vSAN انجام می‌شود، با انتخاب مشتری صورت می گیرد به این ترتیب که کدام درایو استاندارد را انتخاب می‌کند (SSD و HDD) و از گزینه‌های محدود و قیمت‌گذاری Self-Encrypting Driveها جلوگیری می‌نماید. علاوه بر آن vSAN که با هدف انطباق طراحی شده است، از احرازهویت دو فاکتوری (SecurID و CAC) پشتیبانی کرده و اولین DISA تایید شده‌ی STIG را برای HCI ارائه می‌دهد.

با توجه به پیچیدگی رو به گسترش دیتاسنتر، کسب‌وکارها بیش از هر زمانی در پی راهکار پشتیبانی تجهیزات از برندهای مختلف هستند تا بتوانند عملکرد محیط خود را در بالاترین سطح نگه دارند. VMware پشتیبانی تکنسین‌ها را در سال گذشته به چند برابر رسانده و تکنولوژیی را به ارمغان آورده که می‌تواند داده‌‌های ارزشمندی را پشتیبانی نماید. همچنین این شرکت هزاران الگوریتم‌ پیاده‌سازی vSAN را بررسی کرده و دیدگاه‌های هوشمندی را توسعه داده است که قبل از وقوع مشکل هشدار می‌دهد. همچنین vSAN سبب تسهیل مشکلاتی می‌شود که در سرویس‌های پیشرفته و یا در بررسی‌های خودکار صحت عملکرد انجام می‌شود به وجود می‌آید که در بیش از 50 جریان کاری گنجانده شده است.

کاهش هزینه کلی مالکیت با محافظت از داده‌ها

مدیران IT به راهکارهای منعطفی نیاز دارند که بتوان از میان طیف وسیعی از خرابی‌هایی که پیش می‌آید، چه در یک درایو و چه در تمام سایت، مانع از دست رفتن داده‌ها شوند. کلاسترهای Stretch می‌توانند میان دو مکان متفاوت، با همسان‌سازی داده‌ها به صورت همزمان، محافظتِ محلی و محافظت از Site ایجاد نمایند. کاربران براساس هر VM می‌توانند به حفاظت جزئی و دقیقی دست یابند که هرکدام 50 درصد کمتر از راهکارهای قدیمی است. vSAN می‌تواند از RAIDهای توزیع‌شده و Cache Mirroring بهره برده و همچنین از مدل کدگذاری Erasure استفاده نمایند تا به حداکثر سطوح حفاظت موثر دست یابند تا ظرفیت Storage مورد استفاده را تا حداکثر 50% کاهش دهد و  vSAN، به آسانی و بصورت یکنواخت تنها با چند کلیک مورد حفاظت قرار بگیرد.

ـــــــــــــــــــــــــــــ

معرفی قابلیت های vSAN 6.7 در VMware vSphere – قسمت اول

معرفی قابلیت های vSAN 6.7 در VMware vSphere – قسمت دوم (پایانی)

مطلب مفید بود؟