APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

راهکار IT Resilience شرکت Zerto چیست و چه تاثیری بر روی Disaster Recovery دارد

  Disaster Recovery چیست

Disaster Recovery یا به اختصار DR، معنایی فراتر از حد تصور دارد. DR یعنی بازیابی Disasterهای سنتی، اما ممکن است قابلیت بازیابی از بدافزار، مخصوصا باج‌افزارها که هرساله مخرب‌تر می‌شوند، و خرابی سخت‌افزار را نیز دربرگیرد. DR موفقیت‌آمیز بخش کلیدی راهکار IT Resilience یا انعطف‌پذیری IT است چرا که سازمان‌هایی که از IT Resilience برخوردار هستند از Disasterهایی با اهداف نقطه بازیابی (RPO) پایین و اهداف زمان بازیابی سریع (RTO)، بازیابی می‌گردند. به عبارتی دیگر، محافظت واقعی محدودکردن چشمگیر از دست رفتن داده‌ها (Data Loss) و Downtime است.

راهکار IT Resilience شرکت Zerto و نقش آن در بهبود Disaster Recovery

راهکار IT Resilience شرکت Zerto از همسان‌سازی مبتنی بر Hypervisor استفاده می‌کند و این بدین معناست که داده‌ها Capture، کپی و سپس به سایت بازیابی در سطح Hypervisor، ارسال می‌شوند چرا که این روش کارآمدتر و دقیق‌تر از روش‌های دیگر بوده و بیشتر جواب می‌دهد. همسان‌سازی Zerto، که برنده‌ی جایزه نیز شده است، چهار سطح دارد:

  • محافظت مداوم از داده‌ها (CDP)
  • بازیابی مبتنی بر ژورنال
  • فناوری Storage Agnostic
  • خودکارسازی و Orchestration به صورت Built-in

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

تمام این ویژگی‌ها برای بیش از 8000 مشتری دلیلی هستند که با دریافت RTO و RPOهای برتر از سوی Zerto، در زمان و هزینه‌ی خود صرفه‌جویی می‌کنند. حال به هریک از این چهار ویژگی نگاه جزئی‌تری می‌اندازیم.

محافظت مداوم از داده‌ها (CDP)

CDP یعنی RPOی بسیار کمتر نسبت به راهکارهای Snapshot، اتلاف داده‌ی کمتر و نیز خسارت کمتر حملات، چراکه همیشه و به طور مداوم فعال است. از آنجایی که CDPی Zerto دائما در حال کپی کردن داده‌های تغییریافته است، می‌توان داده‌ها را در عرض چند ثانیه و بدون تاثیر بر عملکرد، با سایت بازیابی همسان‌سازی نمود. به علاوه، این فناوری این امکان را به کاربران می‌دهد که داده‌های چند لحظه‌ی گذشته را تنها در عرض چند دقیقه بازیابی کنند. یکی از مزیت‌های اضافه شده این است که Recovery Site را می‌توان به عنوان منبعی برای کپی‌هایی که نیاز به نگهداری طولانی‌مدت دارند استفاده نمود و این امر، نیاز به پشتیبان‌گیری ویندوز را رفع می‌کند.

صرفه‌جویی در زمان و هزینه با بازیابی مبتنی بر ژورنال

فناوری مبتنی بر ژورنال Zerto، میزان Storage مورد استفاده و نیز اتلاف داده‌ها و Downtime را کاهش می‌دهد که این امر، موجب صرفه‌جویی در هزینه می‌گردد. فناوری Storage مبتنی بر ژورنال، تمام تغییراتی را که در یک چارچوب زمانی (Timeframe) مشخص رخ می‌دهند، Log می‌کند که به موجب آن، تنها در چند ثانیه به کاربر بازیابی لحظه‌ای (Point-in-Time Recovery) ارائه می‌کند.

استفاده از هرگونه سیستم Storage دلخواه به موجب Storage Agnostic بودن راهکار Zerto

Replication قدیمی محدودیت‌های بسیاری برای سخت‌افزار و شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی مشخص داشت، که شامل تطبیق دادن Storage Arrayها در سایت‌های منبع و مقصد نیز می‌شد. به عبارتی، کاربر نمی‌توانست فناوری‌ها و شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی Storage را ادغام و ترکیب کند. اما این همسان‌سازی مبتنی بر Hypervisor از Zerto، در لایه‌ی مجازی و نه فیزیکی کار می‌کند و بدین خاطر ماهیت آن Storage-Agnostic است. به دلیل Storage-Anostic بودن Zerto، کاربر می‌تواند با بکارگیری یکپارچه‌ی هر فناوری جدیدی، هر Storageی را در هر سایتی بخرد یا از آن استفاده کند. این فناوری Storage-Agnostic در انتخاب راهکاری که هم بهترین قیمت ممکن را داشته باشد و هم بالاترین عملکرد را داشته باشد، به افراد آزادی بیشتری می‌دهد.

تسهیل با خودکارسازی و هماهنگ‌سازی Built-in

فناوری خودکارسازی و هماهنگ‌سازی Built-in از Zerto، هزینه و پیچیدگی مدیریت چندین راهکار را کاهش می‌دهد. حال می‌توان با تست‌های خسته‌کننده‌ آخر هفته همراه Runbookهای بزرگ خداحافظی کرد زیرا تست‌های بدون اثرگذاری Failover از Zerto، تضمین می‌کند که افراد بتوانند برنامه‌ی DR خود را در طی ساعات کاری، بدون هیچ‌گونه قطعی برای سیستم‌های تولیدی یا قطعی در Replication، اعتبارسنجی کنند. خودکارسازی و هماهنگ‌سازی Built-in از سوی Zerto، نحوه‌ی مدیریت فناوری تسهیل نموده و استراتژی‌های پیشرو و برتر DR را بدون نیاز به فرآیندهای دستی و مقیاس‌ناپذیر، مقدر می‌سازد.

 

اشتراک ایمیل